REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

Anna Moskwa
Minister Moskwa: Polska jest potentatem w produkcji wodoru
Piotr Polak
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.
rozwiń >

Minister Moskwa podkreślała, że Centralna Dolina Wodorowa to inicjatywa ponadwojewódzka i bierze w niej udział cały zespół podmiotów z wielu sektorów. "Będzie ona działać na terenie trzech województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego i łódzkiego, co jest rzadkością, ponieważ zazwyczaj tego typu przedsięwzięcia są realizowane na potrzebny tylko jednego regionu” – podkreśliła we wtorek w Kielcach, podczas dyskusji poświęconej powstaniu Centralnej Doliny Wodorowej na Regionalnym Forum Ekonomicznym - Nowa Energia.

REKLAMA

Klaster wodorowy Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej

Centralna Dolina Wodorowa im. Braci Łaszczyńskich powstanie na bazie klastra wodorowego Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria. „Industria, kiedy jeszcze mało kto myślał o wodorze w Polsce, zaktywizowała wiele podmiotów i zachęciła do współpracy. Dobrze, że ta dolina powstaje właśnie tutaj. To region z dużymi potrzebami energetycznymi, w którym rozwija się przemysł. Dynamicznie rozwija się rynek odnawialnych źródeł energii, dobrze, aby to właśnie tutaj funkcjonowała centrala wodorowa” – dodała Anna Moskwa.

Rozwój małych reaktorów jądrowych

Zaznaczyła, że szansą dla zwiększenia produkcji wodoru będzie również rozwój sektora SMR, czyli małych reaktorów jądrowych, co - przy współpracy z partnerami zagranicznymi - zamierza robić Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria. „Wiemy, że w tym regionie plany rozwoju SMR są duże i bardzo dobrze. Tu zdecydowanie potrzeba uzupełnienie miksu energetycznego małymi, ale w przeciwieństwie do OZE, bardzo stabilnymi źródłami energii” – dodała.

Polska potęgą wodorową

Zdaniem minister powszechny wodór w Polsce „to nie przyszłość, ale teraźniejszość”. „Polska wodorem stoi, to jest coś, czego jesteśmy mało świadomi i mało o tym mówimy. Mamy tę przewagę w stosunku do wielu państwach europejskich, że jesteśmy już potentatem wodorowym” - przekonywała minister.

Produkcja wodoru w Polsce

Obecnie w Polsce produkowany jest przede wszystkim tzw. wodór szary, wytwarzany w procesie reformingu gazu ziemnego lub w ramach rafinacji ropy naftowej. „Nie jest tak zielony, jakby chciała Unia Europejska, ale uważamy, że na tym etapie przejściowym on jest dobry, daje potencjał i przewagi konkurencyjne naszym gospodarkom” – mówiła szefowa resortu klimatu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyszłość zielonego wodoru

Zapewniała jednocześnie, że dzięki rozwojowi sektora OZE, udział produkcji zielonego wodoru będzie wzrastać. Dodała, że „według bardzo konserwatywnych analizy w roku 2030 połowa energii w Polsce będzie pochodziła z odnawialnych źródeł energii, a w roku 2040, 75 proc. To będzie zarówno moc zainstalowana, jak i produkcja z miksu: odnawialne źródła energii i źródła jądrowe.

Ambicje Polski w zakresie odnawialnych źródłach energii

Zaznaczył, że wodór stanie się częścią naszej rzeczywistości wszędzie tam, gdzie rozwijane będą odnawialne źródła energii. „Jako Polska jesteśmy bardzo ambitni. W 2020 celem UE było uzyskanie 15 proc. energii w OZE, my osiągnęliśmy ponad 16 proc. Ostatnie miesiące to jest ponad 30 proc., a punktowo nawet prawie 40 proc. w odnawialnych źródłach energii. Jeżeli ktoś jest ambitny w rozwoju odnawialnych źródeł energii i wodoru to właśnie my, jako Polska” – podkreśliła.

O Forum Ekonomicznym

Regionalne Forum Ekonomiczne – Nowa Energia potrwa do środy. Wydarzenie organizowane jest przez dziennik "Echo Dnia" przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Autor: Wiktor Dziarmaga

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA