REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bartosz Bąbrych: Pogłoski o śmierci polskiej fotowoltaiki są mocno przesadzone

System opustów odegrał swoja pozytywna rolę, dając energetyce słonecznej potężny impuls do rozwoju
System opustów odegrał swoja pozytywna rolę, dając energetyce słonecznej potężny impuls do rozwoju

REKLAMA

REKLAMA

Trend na niezależność energetyczną i wytwarzanie własnego prądu jest już nie do odwrócenia - uważa Bartosz Bąbrych.

Czy to koniec fotowoltaiki w Polsce?

Przed długim czerwcowym weekendem Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt nowelizacji Prawa energetycznego oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zapowiadane zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku. Projekt przewiduje m.in. likwidację system opustów, który można nazwać jednym z filarów obecnego boomu mikroinstalacji fotowoltaicznych.

REKLAMA

Niektórzy komentatorzy już ochrzcili planowane zmiany “końcem fotowoltaiki w Polsce”. Są jednak i tacy, którzy uważają, że ewolucja rynku energii ze słońca jest nie tylko nieunikniona, ale i konieczna.

– Zacytuję Andrzeja Sapkowskiego: coś się kończy, coś zaczyna – komentuje rządowy projekt Bartosz Bąbrych, prezes spółki N Energia.

– System opustów odegrał swoja pozytywna rolę, dając energetyce słonecznej potężny impuls do rozwoju. Jednak przez ostatnie kilka lat obserwowaliśmy dużo niepokojących zjawisk, które nazywaliśmy “chorobami wieku młodzieńczego” branży fotowoltaicznej. Chodzi zarówno o liczne nieuczciwe praktyki sprzedażowe, jak i problemy z jakością wykonania instalacji. Niestety skutkiem dobrej koniunktury na rynku stało pojawienie się na nim rzeszy podmiotów przypadkowych, kierujących się wyłącznie motywacją szybkiego zarobku, wskutek czego zupełnie zaniedbujących kwestie jakości. Wzrósł odsetek zagrażających życiu i mieniu poważnych wad, popełnianych przez niewykwalifikowane ekipy montażowe. Śmiem twierdzić, że obecnie zdecydowana większość mikroinstalacji w Polsce jest wykonana niezgodnie z instrukcjami montażu i podstawowymi normami – dodaje Bąbrych.

Sieć wytrzyma wszystko

Zdaniem eksperta sami prosumenci również często lekceważyli kwestie jakości i bezpieczeństwa instalacji. Jak i konieczność mądrego zarządzania własnym zużyciem energii – sieć wszystko wytrzyma.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Energia słoneczna nie tylko oferuje możliwości i zyski, ale i wymaga odpowiedzialności – od wszystkich uczestników rynku fotowoltaiki, w tym i samych prosumentów – reasumuje Bartosz Bąbrych.

Zdaniem Bąbrycha reprezentowana przez spółkę branża wciąż ma duże perspektywy rozwoju. Trend na niezależność energetyczną i wytwarzanie własnego prądu jest już nie do odwrócenia. Potencjalni prosumenci do końca roku będą mogli zainwestować we własne elektrownie słoneczne na dotychczasowych zasadach, zachowując je przez kolejne 15 lat z możliwością przełączenia się na nowy model rozliczeń w przypadku, gdy ten okaże się korzystniejszy. Według Bartosza Bąbrycha planowane zmiany w rozliczeniach energii, połączone z uruchomieniem kolejnego etapu programu Mój Prąd oraz dynamika cen instalacji fotowoltaicznych bez wątpienia będą stymulować chętnych do jak najszybszego podjęcia decyzji.

Fotowoltaika dla korporacji

REKLAMA

Z początkiem 2022 roku dynamika uruchomienia instalacji indywidualnych się zmieni, rynek natomiast zostanie wzmocniony fotowoltaiką dla klienta korporacyjnego, rozwojem obywatelskich społeczności energetycznych oraz farm słonecznych. Firmy z branży będą sukcesywnie wchodzić również na rynek dystrybucji i zarządzania energią. Znikną z rynku podmioty, które pojawiły się na nim wyłącznie na fali trendu, natomiast firmy posiadające odpowiednie zasoby, kwalifikacje i zaplecze techniczne będą się konsolidować lub zajmować własne nisze w łańcuchu dostaw.

– Dla nas zmiana otoczenia będzie motywem do wprowadzenia innowacji, rozszerzenia oferty, jej dopasowania do potrzeb i oczekiwań klientów oraz nowych realiów rynkowych. Chodzi o systemy magazynowania i bilansowania energii, inteligentnego zarządzania, czyli o wszystko, co będzie zwiększało użyteczność i opłacalność inwestycji w odnawialne źródła energii – twierdzi Bartosz Bąbrych.

Zdaniem eksperta główną wadą obecnej polityki rządu wobec fotowoltaiki jest to, w jaki sposób owa polityka jest komunikowana.

– Już widać, jakie zamieszanie wywołała publikacja projektu nowelizacji Prawa energetycznego, wciąż nieznane są konkretne warunki programu Mój Prąd 3.0. Oczekujemy od władzy spójnej wizji rozwoju rynku energii słonecznej w średnio i długoterminowej perspektywie. Energetyka jest branżą, która wymaga długofalowej, przewidywalnej i konsekwentnej polityki – podsumowuje.

Bartosz Bąbrych, prezes spółki N Energia

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA