REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

CIT - koszty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatek CIT dla spółek komandytowych obciąży firmy? [OPINIA]

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców już od lat podnosi konsekwentnie postulat umożliwienia wszystkim przedsiębiorcom rozliczania się za pomocą najprostszej metody, tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dla małych działalności powinna być to w zasadzie domyślna forma opodatkowania.

Będzie wyższy limit przychodów uprawniających do korzystania z 9-proc. stawki CIT

Podwyższenie limitu przychodów z bieżącego roku podatkowego, z 1,2 mln euro do 2 mln euro, uprawniających do korzystania z obniżonej 9-proc. stawki podatku CIT - zakłada projekt ustawy resortu finansów. MF chce powiązać wysokość płaconego przez duże firmy podatku z miejscem uzyskiwania dochodu.

Ulga na złe długi w CIT - nowe warunki dla wierzycieli i dłużników

Ulga na złe długi w CIT znajduje zastosowanie jedynie do wierzytelności lub zobowiązań wynikających z płatności za transakcje handlowe, jeżeli przynajmniej u jednego z podmiotów biorących udział w tej transakcji określa się przychody lub koszty podatkowe. Zastosowanie ulgi wiąże się z różnymi konsekwencjami dla wierzyciela oraz dłużnika danej płatności.

Koszty uzyskania przychodu a nieuzasadnione oznaczenia faktur adnotacją o MPP

W ostatnich dniach pojawiły się pierwsze interpretacje indywidualne związane z możliwością zaliczenia od 1 stycznia 2020 w koszty uzyskania przychodu otrzymanych od kontrahentów faktur oznaczonych „mechanizm podzielonej płatności” mimo braku obowiązku ich oznaczania.

REKLAMA

"Kupię koszty" - kary i mniejsza popularność zjawiska

Spada zainteresowanie i poziom akceptacji społecznej dla procederu handlu kosztami. Tak wynika z obserwacji firmy SentiOne, która stale monitoruje media społecznościowe. Z roku na rok oferty dotyczące tzw. faktur kosztowych interesują mniejszą liczbę polskich podatników. Krajowa Administracja Skarbowa ostrzega przed udziałem w tym nielegalnym procederze. Dotkliwe kary przewidziane są tak dla sprzedających (już za samą publikację takiej oferty), jak i kupujących fikcyjne faktury.

Limit kosztów w CIT w 2018 roku - usługi niematerialne, opłaty i należności za wartości niematerialne i prawne

Od początku 2018 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, które nakładają na podatników CIT limity kosztów uzyskania przychodów odnośnie wydatków na usługi niematerialne, z tytułu opłat za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości oraz odnośnie kosztów dotyczących przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek.

Czy nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu jest przychodem?

Udziałowcy, akcjonariusze bądź osoby trzecie mogą być powołani do pełnienia funkcji członka zarządu nieodpłatnie bądź za wynagrodzeniem. Jeżeli pełnią te funkcje bez wynagrodzenia, wówczas staje się to nieodpłatnym świadczeniem i przychodem po stronie spółki, z którego należy się rozliczyć.

Odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy - czy można zaliczyć do kosztów?

Czy podatnik może zaliczyć odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy do kosztów uzyskania przychodu? Wątpliwości rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny.

REKLAMA

Czy kaucja wniesiona w związku z otrzymaniem urządzenia viaBOX może stanowić KUP w rozumieniu Ustawy CIT?

Od lipca tego roku na terenie wybranych odcinków autostrad, dróg ekspresowych i krajowych w Polsce działa elektroniczny system poboru opłat viaTOLL, który zastąpił dotychczasowy system winietowy. Aby korzystać z sieci dróg płatnych, objętych systemem viaTOLL, należy wyposażyć pojazd w urządzenie zwane viaBOX, które można otrzymać po wniesieniu kaucji w odpowiedniej wysokości. Ekspert wyjaśnia, czy kaucja ta może stanowić KUP w rozumieniu Ustawy CIT.

Czy sprzedaż wierzytelności jest dobrym rozwiązaniem dla wierzyciela?

Przedsiębiorcy posiadający nieściągalne należności często planują ich zbycie. Szybka sprzedaż swoich wierzytelności jest czasem korzystniejsza od długotrwałej windykacji. Myśląc o sprzedaży wierzytelności warto też, oprócz znalezienia kupca, dokonać analizy skutków podatkowych tej transakcji.

Modernizację programu komputerowego można zaliczyć bezpośrednio do kosztów

Zarówno w CIT, jak i PIT wydatki poniesione na modyfikację (aktualizację) użytkowanych programów komputerowych stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Rozliczenie straty podatkowej po przejęciu spółki

W niektórych sytuacjach można sprawić, by strata jednej spółki obniżyła dochód do opodatkowania drugiej spółki powiązanej.

Czy wydatki na biznes lunch można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Prowadzę firmę (spółka z o.o.) i co jakiś czas, jako prezes zarządu spotykam się z klientem, czy kontrahentem w restauracji, czy innym lokalu gastronomicznym w celu omówienia wspólnych spraw biznesowych. Oczywiście możemy spotykać i spotykamy się również w biurze ale rozmowa przy posiłku w fajnej restauracji sprzyja nawiązaniu i podtrzymaniu dobrych relacji biznesowych. Czy wydatki na takie lunche i obiady w restauracjach z klientami i kontrahentami mogę zaliczyć do kosztów podatkowych?

REKLAMA