| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Podatki > Modernizację programu komputerowego można zaliczyć bezpośrednio do kosztów

Modernizację programu komputerowego można zaliczyć bezpośrednio do kosztów

Zarówno w CIT, jak i PIT wydatki poniesione na modyfikację (aktualizację) użytkowanych programów komputerowych stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Jedynie w sytuacji gdy modyfikacji programu komputerowego towarzyszy nowa licencja a przewidywany okres korzystania z nabytego prawa przekroczy rok, to wydatki na modyfikację towarzyszącą nabyciu nowej licencji o wartości przekraczającej 3500 zł stanowić będą odrębną pod legającą amortyzacji wartość niematerialną i prawną.

Zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr. 54, poz. 654 ze zm.) - dalej ustawa CIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Polecamy: serwis Ryczałt

Ponadto zgodnie z art. 16g ustawy CIT za wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych uważa się cenę ich nabycia. Przepisy ustawy precyzują, iż ceną nabycia jest kwota należna zbywcy powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania. 

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Zatem jeżeli z umowy wynika wartość licencji to ona powinna stanowić wartość początkowa, nie zaś faktury które wystawiane są w okresach kwartalnych. Zgodnie z art. 16h ust. 1 odpisów amortyzacyjnych dokonuje się, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, czyli począwszy od momentu kiedy wartość tę wprowadzono do ewidencji nie zaś z otrzymaniem ostatniej faktury. 

Analogicznie jest w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »