| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Podatki > Modernizację programu komputerowego można zaliczyć bezpośrednio do kosztów

Modernizację programu komputerowego można zaliczyć bezpośrednio do kosztów

Zarówno w CIT, jak i PIT wydatki poniesione na modyfikację (aktualizację) użytkowanych programów komputerowych stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Jedynie w sytuacji gdy modyfikacji programu komputerowego towarzyszy nowa licencja a przewidywany okres korzystania z nabytego prawa przekroczy rok, to wydatki na modyfikację towarzyszącą nabyciu nowej licencji o wartości przekraczającej 3500 zł stanowić będą odrębną pod legającą amortyzacji wartość niematerialną i prawną.

Zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr. 54, poz. 654 ze zm.) - dalej ustawa CIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Polecamy: serwis Ryczałt

Ponadto zgodnie z art. 16g ustawy CIT za wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych uważa się cenę ich nabycia. Przepisy ustawy precyzują, iż ceną nabycia jest kwota należna zbywcy powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania. 

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Zatem jeżeli z umowy wynika wartość licencji to ona powinna stanowić wartość początkowa, nie zaś faktury które wystawiane są w okresach kwartalnych. Zgodnie z art. 16h ust. 1 odpisów amortyzacyjnych dokonuje się, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, czyli począwszy od momentu kiedy wartość tę wprowadzono do ewidencji nie zaś z otrzymaniem ostatniej faktury. 

Analogicznie jest w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »