reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Koszty uzyskania przychodu a nieuzasadnione oznaczenia faktur adnotacją o MPP

Koszty uzyskania przychodu a nieuzasadnione oznaczenia faktur adnotacją o MPP

W ostatnich dniach pojawiły się pierwsze interpretacje indywidualne związane z możliwością zaliczenia od 1 stycznia 2020 w koszty uzyskania przychodu otrzymanych od kontrahentów faktur oznaczonych „mechanizm podzielonej płatności” mimo braku obowiązku ich oznaczania.

Kogo i czego dotyczą przepisy o obowiązkowym MPP?

Od listopada 2019 roku w ustawie o podatku od towarów i usług (dalej jako „VAT”)  zgodnie z art. 108a ust. 1a podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, udokumentowane fakturą której kwota należności ogółem przekracza 15 000 złotych brutto, są obowiązani zastosować mechanizm podzielonej płatności.

Jak wskazuje art. 106e ust.1. pkt 18a ustawy o VAT, obligatoryjnym elementem składowym faktury w przypadku faktur, których kwota przekracza 15 000 złotych brutto, i obejmujących dokonaną na rzecz podatnika dostawę towarów lub świadczenie usług są wyrazy "mechanizm podzielonej płatności”.

Pojawiły się jednak w związku z mechanizmem podzielonej płatności dodatkowe problemy, które m.in. wskazało w jednej z odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Ministerstwo Finansów. Jak informuje na swojej stronie Ministerstwo Finansów w przypadku, kiedy wartość brutto faktury nie przekracza 15 tys. złotych, „może umieścić na fakturze informację o MPP, nawet jeśli wartość brutto tej faktury nie przekracza 15 tys. zł. Przepisy regulujące zakres danych na fakturze określają elementy konieczne do zamieszczenia. Podatnik może oprócz nich zamieścić również inne informacje, co nie stanowi naruszenia przepisów „fakturowych”. Również z punktu widzenia kodeksu karnego skarbowego faktura zawierająca, oprócz elementów koniecznych, dodatkowe informacje, nie jest fakturą wadliwą”.
Przypomnijmy jednak, iż odpowiedzi na pytania na stronie MF nie mają charakteru wiążącego i nie zapewniają podatnikowi ochrony prawnej. W związku z tymi wyjaśnieniami szereg podatników, aby ułatwić sobie działanie stosuje adnotację o mechanizmie podzielonej płatności na wszystkich fakturach bez analizy, które mają taki obowiązek, a który nie.

Jaki związek z MPP mają koszty uzyskania przychodu?

O ile jednak dla celów podatku VAT nie ma problemu, aby podatnicy jeśli nie ma obowiązkowego MPP wybierali czy chcą czy nie zapłacić MPP, o tyle zgodnie z brzmieniem ustaw o podatkach dochodowych od stycznia 2020, art. 15d ust.1 ustawy o CIT oraz 22p ust. 1 ustawy o PIT określa, iż

„Podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców:

  1. została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub
  2. została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny, lub
  3. pomimo zawarcia na fakturze wyrazów "mechanizm podzielonej płatności" zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług, została dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności określonego w art. 108a ust. 1a tej ustawy”.

Problematyczne zatem staje się brzmienie przepisu, który uniemożliwia zaliczenia w koszty uzyskania przychodu m.in. takiego kosztu, który był przedmiotem faktury, błędnie oznaczonej adnotacją mechanizmem podzielonej płatności, mimo braku obligatoryjności tego mechanizmu.

W tej sprawie udało się jednak już Dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 15 listopada 2019 roku wypowiedzieć w interpretacji indywidualnej [0111-KDIB1-1.4010.387.2019.1.SG], iż w sytuacji kiedy dostawca towarów lub usług oznaczy fakturę klauzulą „mechanizmu podzielonej płatności” mimo tego, iż dla danej dostawy towarów lub usług nie ma obowiązku obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności, a nabywca nie dokona płatności z zastosowaniem tego mechanizmu nie będzie miało zastosowanie wyłączenie z kosztów uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 15d ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT i odpowiednio art. 22p. ust.1 pkt 3 ustawy o PIT.

Tym samym, jeśli podatnik dokonujący dostawy towarów i usług dokona adnotacji na fakturze o mechanizmie podzielonej płatności, mimo, iż nie ma takiego obowiązku, a nabywca dokona płatności faktury z pominięciem tego mechanizmu, od stycznia 2020 będzie mógł zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatki udokumentowane taką fakturą.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama