REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty uzyskania przychodu a nieuzasadnione oznaczenia faktur adnotacją o MPP

Patrycja Kubiesa
Ekspert podatkowy
Koszty uzyskania przychodu a nieuzasadnione oznaczenia faktur adnotacją o MPP
Koszty uzyskania przychodu a nieuzasadnione oznaczenia faktur adnotacją o MPP

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich dniach pojawiły się pierwsze interpretacje indywidualne związane z możliwością zaliczenia od 1 stycznia 2020 w koszty uzyskania przychodu otrzymanych od kontrahentów faktur oznaczonych „mechanizm podzielonej płatności” mimo braku obowiązku ich oznaczania.

Kogo i czego dotyczą przepisy o obowiązkowym MPP?

Od listopada 2019 roku w ustawie o podatku od towarów i usług (dalej jako „VAT”)  zgodnie z art. 108a ust. 1a podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, udokumentowane fakturą której kwota należności ogółem przekracza 15 000 złotych brutto, są obowiązani zastosować mechanizm podzielonej płatności.

REKLAMA

REKLAMA

Jak wskazuje art. 106e ust.1. pkt 18a ustawy o VAT, obligatoryjnym elementem składowym faktury w przypadku faktur, których kwota przekracza 15 000 złotych brutto, i obejmujących dokonaną na rzecz podatnika dostawę towarów lub świadczenie usług są wyrazy "mechanizm podzielonej płatności”.

Pojawiły się jednak w związku z mechanizmem podzielonej płatności dodatkowe problemy, które m.in. wskazało w jednej z odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Ministerstwo Finansów. Jak informuje na swojej stronie Ministerstwo Finansów w przypadku, kiedy wartość brutto faktury nie przekracza 15 tys. złotych, „może umieścić na fakturze informację o MPP, nawet jeśli wartość brutto tej faktury nie przekracza 15 tys. zł. Przepisy regulujące zakres danych na fakturze określają elementy konieczne do zamieszczenia. Podatnik może oprócz nich zamieścić również inne informacje, co nie stanowi naruszenia przepisów „fakturowych”. Również z punktu widzenia kodeksu karnego skarbowego faktura zawierająca, oprócz elementów koniecznych, dodatkowe informacje, nie jest fakturą wadliwą”.
Przypomnijmy jednak, iż odpowiedzi na pytania na stronie MF nie mają charakteru wiążącego i nie zapewniają podatnikowi ochrony prawnej. W związku z tymi wyjaśnieniami szereg podatników, aby ułatwić sobie działanie stosuje adnotację o mechanizmie podzielonej płatności na wszystkich fakturach bez analizy, które mają taki obowiązek, a który nie.

Jaki związek z MPP mają koszty uzyskania przychodu?

O ile jednak dla celów podatku VAT nie ma problemu, aby podatnicy jeśli nie ma obowiązkowego MPP wybierali czy chcą czy nie zapłacić MPP, o tyle zgodnie z brzmieniem ustaw o podatkach dochodowych od stycznia 2020, art. 15d ust.1 ustawy o CIT oraz 22p ust. 1 ustawy o PIT określa, iż

„Podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub
  2. została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny, lub
  3. pomimo zawarcia na fakturze wyrazów "mechanizm podzielonej płatności" zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług, została dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności określonego w art. 108a ust. 1a tej ustawy”.

REKLAMA

Problematyczne zatem staje się brzmienie przepisu, który uniemożliwia zaliczenia w koszty uzyskania przychodu m.in. takiego kosztu, który był przedmiotem faktury, błędnie oznaczonej adnotacją mechanizmem podzielonej płatności, mimo braku obligatoryjności tego mechanizmu.

W tej sprawie udało się jednak już Dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 15 listopada 2019 roku wypowiedzieć w interpretacji indywidualnej [0111-KDIB1-1.4010.387.2019.1.SG], iż w sytuacji kiedy dostawca towarów lub usług oznaczy fakturę klauzulą „mechanizmu podzielonej płatności” mimo tego, iż dla danej dostawy towarów lub usług nie ma obowiązku obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności, a nabywca nie dokona płatności z zastosowaniem tego mechanizmu nie będzie miało zastosowanie wyłączenie z kosztów uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 15d ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT i odpowiednio art. 22p. ust.1 pkt 3 ustawy o PIT.

Tym samym, jeśli podatnik dokonujący dostawy towarów i usług dokona adnotacji na fakturze o mechanizmie podzielonej płatności, mimo, iż nie ma takiego obowiązku, a nabywca dokona płatności faktury z pominięciem tego mechanizmu, od stycznia 2020 będzie mógł zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatki udokumentowane taką fakturą.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA