REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty uzyskania przychodu a nieuzasadnione oznaczenia faktur adnotacją o MPP

Patrycja Kubiesa
Ekspert podatkowy
Koszty uzyskania przychodu a nieuzasadnione oznaczenia faktur adnotacją o MPP
Koszty uzyskania przychodu a nieuzasadnione oznaczenia faktur adnotacją o MPP

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich dniach pojawiły się pierwsze interpretacje indywidualne związane z możliwością zaliczenia od 1 stycznia 2020 w koszty uzyskania przychodu otrzymanych od kontrahentów faktur oznaczonych „mechanizm podzielonej płatności” mimo braku obowiązku ich oznaczania.

Kogo i czego dotyczą przepisy o obowiązkowym MPP?

Od listopada 2019 roku w ustawie o podatku od towarów i usług (dalej jako „VAT”)  zgodnie z art. 108a ust. 1a podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, udokumentowane fakturą której kwota należności ogółem przekracza 15 000 złotych brutto, są obowiązani zastosować mechanizm podzielonej płatności.

REKLAMA

REKLAMA

Jak wskazuje art. 106e ust.1. pkt 18a ustawy o VAT, obligatoryjnym elementem składowym faktury w przypadku faktur, których kwota przekracza 15 000 złotych brutto, i obejmujących dokonaną na rzecz podatnika dostawę towarów lub świadczenie usług są wyrazy "mechanizm podzielonej płatności”.

Pojawiły się jednak w związku z mechanizmem podzielonej płatności dodatkowe problemy, które m.in. wskazało w jednej z odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Ministerstwo Finansów. Jak informuje na swojej stronie Ministerstwo Finansów w przypadku, kiedy wartość brutto faktury nie przekracza 15 tys. złotych, „może umieścić na fakturze informację o MPP, nawet jeśli wartość brutto tej faktury nie przekracza 15 tys. zł. Przepisy regulujące zakres danych na fakturze określają elementy konieczne do zamieszczenia. Podatnik może oprócz nich zamieścić również inne informacje, co nie stanowi naruszenia przepisów „fakturowych”. Również z punktu widzenia kodeksu karnego skarbowego faktura zawierająca, oprócz elementów koniecznych, dodatkowe informacje, nie jest fakturą wadliwą”.
Przypomnijmy jednak, iż odpowiedzi na pytania na stronie MF nie mają charakteru wiążącego i nie zapewniają podatnikowi ochrony prawnej. W związku z tymi wyjaśnieniami szereg podatników, aby ułatwić sobie działanie stosuje adnotację o mechanizmie podzielonej płatności na wszystkich fakturach bez analizy, które mają taki obowiązek, a który nie.

Jaki związek z MPP mają koszty uzyskania przychodu?

O ile jednak dla celów podatku VAT nie ma problemu, aby podatnicy jeśli nie ma obowiązkowego MPP wybierali czy chcą czy nie zapłacić MPP, o tyle zgodnie z brzmieniem ustaw o podatkach dochodowych od stycznia 2020, art. 15d ust.1 ustawy o CIT oraz 22p ust. 1 ustawy o PIT określa, iż

„Podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub
  2. została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny, lub
  3. pomimo zawarcia na fakturze wyrazów "mechanizm podzielonej płatności" zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług, została dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności określonego w art. 108a ust. 1a tej ustawy”.

REKLAMA

Problematyczne zatem staje się brzmienie przepisu, który uniemożliwia zaliczenia w koszty uzyskania przychodu m.in. takiego kosztu, który był przedmiotem faktury, błędnie oznaczonej adnotacją mechanizmem podzielonej płatności, mimo braku obligatoryjności tego mechanizmu.

W tej sprawie udało się jednak już Dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 15 listopada 2019 roku wypowiedzieć w interpretacji indywidualnej [0111-KDIB1-1.4010.387.2019.1.SG], iż w sytuacji kiedy dostawca towarów lub usług oznaczy fakturę klauzulą „mechanizmu podzielonej płatności” mimo tego, iż dla danej dostawy towarów lub usług nie ma obowiązku obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności, a nabywca nie dokona płatności z zastosowaniem tego mechanizmu nie będzie miało zastosowanie wyłączenie z kosztów uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 15d ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT i odpowiednio art. 22p. ust.1 pkt 3 ustawy o PIT.

Tym samym, jeśli podatnik dokonujący dostawy towarów i usług dokona adnotacji na fakturze o mechanizmie podzielonej płatności, mimo, iż nie ma takiego obowiązku, a nabywca dokona płatności faktury z pominięciem tego mechanizmu, od stycznia 2020 będzie mógł zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatki udokumentowane taką fakturą.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

Czym jest przygotowana likwidacja przedsiębiorstwa?

Przygotowana likwidacja pozwala na sprawne pozyskanie pieniędzy niezbędnych do uregulowania należności wobec wierzycieli, a niekiedy także na zachowanie przez dłużnika części swojego majątku. Dlatego jest to procedura warta uwagi przy planowaniu strategii oddłużenia.

Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?

Wprowadzenie praktyk prozwierzęcych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników i przyczynić się do poprawy wyników firmy. Taki wniosek płynie z tegorocznego badania przeprowadzonego przez portugalskich naukowców. Eksperci ze sklepu zoologicznego zooplus podkreślają, że to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów tworzenia biur przyjaznych zwierzętom.

REKLAMA

Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

REKLAMA