REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty uzyskania przychodu a nieuzasadnione oznaczenia faktur adnotacją o MPP

Patrycja Kubiesa
Ekspert podatkowy
Koszty uzyskania przychodu a nieuzasadnione oznaczenia faktur adnotacją o MPP
Koszty uzyskania przychodu a nieuzasadnione oznaczenia faktur adnotacją o MPP

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich dniach pojawiły się pierwsze interpretacje indywidualne związane z możliwością zaliczenia od 1 stycznia 2020 w koszty uzyskania przychodu otrzymanych od kontrahentów faktur oznaczonych „mechanizm podzielonej płatności” mimo braku obowiązku ich oznaczania.

Kogo i czego dotyczą przepisy o obowiązkowym MPP?

Od listopada 2019 roku w ustawie o podatku od towarów i usług (dalej jako „VAT”)  zgodnie z art. 108a ust. 1a podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, udokumentowane fakturą której kwota należności ogółem przekracza 15 000 złotych brutto, są obowiązani zastosować mechanizm podzielonej płatności.

REKLAMA

REKLAMA

Jak wskazuje art. 106e ust.1. pkt 18a ustawy o VAT, obligatoryjnym elementem składowym faktury w przypadku faktur, których kwota przekracza 15 000 złotych brutto, i obejmujących dokonaną na rzecz podatnika dostawę towarów lub świadczenie usług są wyrazy "mechanizm podzielonej płatności”.

Pojawiły się jednak w związku z mechanizmem podzielonej płatności dodatkowe problemy, które m.in. wskazało w jednej z odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Ministerstwo Finansów. Jak informuje na swojej stronie Ministerstwo Finansów w przypadku, kiedy wartość brutto faktury nie przekracza 15 tys. złotych, „może umieścić na fakturze informację o MPP, nawet jeśli wartość brutto tej faktury nie przekracza 15 tys. zł. Przepisy regulujące zakres danych na fakturze określają elementy konieczne do zamieszczenia. Podatnik może oprócz nich zamieścić również inne informacje, co nie stanowi naruszenia przepisów „fakturowych”. Również z punktu widzenia kodeksu karnego skarbowego faktura zawierająca, oprócz elementów koniecznych, dodatkowe informacje, nie jest fakturą wadliwą”.
Przypomnijmy jednak, iż odpowiedzi na pytania na stronie MF nie mają charakteru wiążącego i nie zapewniają podatnikowi ochrony prawnej. W związku z tymi wyjaśnieniami szereg podatników, aby ułatwić sobie działanie stosuje adnotację o mechanizmie podzielonej płatności na wszystkich fakturach bez analizy, które mają taki obowiązek, a który nie.

Jaki związek z MPP mają koszty uzyskania przychodu?

O ile jednak dla celów podatku VAT nie ma problemu, aby podatnicy jeśli nie ma obowiązkowego MPP wybierali czy chcą czy nie zapłacić MPP, o tyle zgodnie z brzmieniem ustaw o podatkach dochodowych od stycznia 2020, art. 15d ust.1 ustawy o CIT oraz 22p ust. 1 ustawy o PIT określa, iż

„Podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub
  2. została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny, lub
  3. pomimo zawarcia na fakturze wyrazów "mechanizm podzielonej płatności" zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług, została dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności określonego w art. 108a ust. 1a tej ustawy”.

REKLAMA

Problematyczne zatem staje się brzmienie przepisu, który uniemożliwia zaliczenia w koszty uzyskania przychodu m.in. takiego kosztu, który był przedmiotem faktury, błędnie oznaczonej adnotacją mechanizmem podzielonej płatności, mimo braku obligatoryjności tego mechanizmu.

W tej sprawie udało się jednak już Dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 15 listopada 2019 roku wypowiedzieć w interpretacji indywidualnej [0111-KDIB1-1.4010.387.2019.1.SG], iż w sytuacji kiedy dostawca towarów lub usług oznaczy fakturę klauzulą „mechanizmu podzielonej płatności” mimo tego, iż dla danej dostawy towarów lub usług nie ma obowiązku obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności, a nabywca nie dokona płatności z zastosowaniem tego mechanizmu nie będzie miało zastosowanie wyłączenie z kosztów uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 15d ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT i odpowiednio art. 22p. ust.1 pkt 3 ustawy o PIT.

Tym samym, jeśli podatnik dokonujący dostawy towarów i usług dokona adnotacji na fakturze o mechanizmie podzielonej płatności, mimo, iż nie ma takiego obowiązku, a nabywca dokona płatności faktury z pominięciem tego mechanizmu, od stycznia 2020 będzie mógł zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatki udokumentowane taką fakturą.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

REKLAMA

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA