REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaległy urlop wypoczynkowy do końca marca w 2012 roku

Milewski Marcin
Zaległy urlop do 31 września kolejnego roku.
Zaległy urlop do 31 września kolejnego roku.

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca będzie zobowiązany do udzielania pracownikowi zaległego urlopu do końca marca, a nie września 2012 roku. Eksperci alarmują, że zaległy urlop pracownicy wykorzystają do końca września dopiero w 2013 roku.

Zaległy urlop do końca września – takie prawo dla pracownika przewidują nowe przepisy ustawy deregulacyjnej bis wchodzące w życie 1 stycznia 2012 roku. Pracownik będzie miał możliwość wykorzystania zaległego urlopu do końca trzeciego kwartału następnego roku kalendarzowego, czyli do 30 września. Dotychczas obowiązujące regulacje mówią o końcu pierwszego kwartału, czyli 31 marca.

REKLAMA

W założeniu, nowe przepisy, będące częścią ustawy mającej na celu wprowadzenie uproszczeń dla prowadzących działalność gospodarczą, stały się dla przedsiębiorców trudnym orzechem do zgryzienia. Firmy nie wiedzą bowiem, czy nowe przepisy dotyczą już urlopów przyznanych w 2011 roku.

Polecamy: Składki ZUS 2012

REKLAMA

Eksperci wskazują, że nowe regulacje powinny obowiązywać dopiero od 2013 roku. Wszystko dlatego, że pracownik uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia danego roku kalendarzowego. 1 stycznia bieżącego roku obowiązywał przepis o wykorzystywaniu zaległego urlopu do końca marca. Nowe regulacje będą obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2012 roku, a prawo nie działa wstecz.

Zdania są jednak podzielone. Oprócz głosów wskazujących na wrzesień 2013 pojawiają się opinie przemawiające za stosowaniem nowych przepisów już w odniesieniu do urlopów z 2011 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystko przez wątpliwości jakie powoduje brak w ustawie deregulacyjnej przepisów przejściowych w tym zakresie. Eksperci zgodnie zauważają jednak, że nowe zasady są korzystniejsze dla pracowników, a te, na podstawie kodeksu pracy, pracodawca może zastosować niezależnie od dotychczasowych rozwiązań.

Polecamy: ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok

Innego zdania niż większość ekspertów jest Państwowa Inspekcja Pracy. Zgodnie z jej opinią zaległy urlop za 2011 rok pracownicy będą mogli wykorzystać do marca 2012 roku. Co prawda opinia PIP nie ma mocy wiążącej, ale z uwagi na kompetencje kontrolne większość pracodawców zwykło brać pod uwagę jej stanowisko. 

Za nieudzielenie pracownikowi zaległego urlopu na pracodawcę może zostać nałożona kara finansowa w wysokości od 1 tys. do nawet 30 tys. zł. Od decyzji inspektora nakładającej karę przedsiębiorcy przysługuje odwołanie.

O tym jakie jest ostateczne stanowisko PIP przeczytasz w poniższym artykule:

Polecamy: Zaległy urlop jednak do końca września 2012

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

REKLAMA

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA