Partnerzy gospodarczy i handlowi Polski w UE - Grecja
REKLAMA
REKLAMA
W roku 2011 dynamika eksportu do Grecji wzrosła o 10% wobec roku 2010. Import z tego kraju znacznie wzrósł, szacuje się około 30% w okresie 2010-2011. Rok 2011 był okresem poprawy i wzmocnienia handlu między Polską i Grecją. Widać znaczną poprawę salda handlowego a perspektywy są optymistyczne.
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z nową polityką Grecji mają być wprowadzane i popularyzowane projekty i programy dla nowych inwestycji, szczególnie w ramach rozwoju przedsiębiorczości oraz wprowadzenie szerokopasmowego Internetu. Kapitał dla wzmocnienia instytucji wspierania biznesu, wprowadzenie szerszego dostępu do Internetu oraz budowa powiązań dla współpracy międzynarodowej on-line to priorytety w kraju.
Polska od wielu lat współpracuje z Grecją, głównym celem jest rozwój nauki i techniki w sektorze przemysłowym. Ważne przy budowaniu relacji gospodarczych jest umowa o ochronie i popieraniu wzajemnych inwestycji oraz umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Od wielu lat eksport do Grecji dotyczy maszyn i urządzeń oraz pojazdy, metale nieszlachetne i artykuły spożywcze. Do Polski z Grecji importuje się artykuły konsumpcyjne – produkty roślinne, spożywcze, chemiczne i tekstylne. Produkty z Polski i Grecji są oceniane jako naturalne, przy zachowaniu wysokiej jakości. Dla obu krajów jest to ważny argument w handlu międzynarodowym oraz sposób na uzyskanie przewagi na konkurencyjnym rynku w UE i poza.
Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Niemczech
Grecja jest ważnym centrum transportowym. Dostęp do Morza Śródziemnego zapewnia szerokie kontakty handlowe, obecnie wzmacniane są relacje z krajami azjatyckimi (szczególnie z Chinami). Grecja nie jest oceniana jako kraj o wysokim poziomie konkurencji na tle UE, lecz jest liderem wśród krajów bałkańskich oraz ważnym graczem dla Europy Południowej i Środkowej oraz Centralnej.
W Grecji obecnie są wprowadzane programy dla poprawy eksportu. Opierają się one na promocji kraju i wyrobów krajowych oraz na wprowadzeniu kredytów eksportowych. Znaczne fundusze z Unii będą wydatkowane w ramach wzmocnienia konkurencyjności na arenie międzynarodowej oraz dla budowy marki narodowej. Korzystne jest ograniczenie biurokracji w sektorach eksportowych oraz przy handlu eksportowym. W Polsce zainteresowanie produktami rośnie a poprawa warunków importowych będzie znacznym wsparciem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.