REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć tajemnice przedsiębiorstwa na wypadek odejścia pracownika?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego
Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców
Jak zabezpieczyć tajemnice przedsiębiorstwa na wypadek odejścia kluczowego pracownika?/fot.Fotolia
Jak zabezpieczyć tajemnice przedsiębiorstwa na wypadek odejścia kluczowego pracownika?/fot.Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z firmy odchodzi kluczowy pracownik. Miał dostęp do istotnych informacji technicznych, technologicznych, organizacyjnych i handlowych firmy, w tym do strategii, listy klientów, stosowanej polityki cenowej itp. I istnieje niebezpieczeństwo, że pracownik ten przejdzie do konkurencyjnej firmy. W jaki sposób można przeciwdziałać niekorzystnym skutkom odejścia pracownika w sferze tajemnic przedsiębiorstwa?

Generalny zakaz przekazania, ujawniania lub wykorzystania tajemnic przedsiębiorstwa wynika z art. 11 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Przepis ten stosuje się również do osoby, która świadczyła pracę na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego - przez okres trzech lat od jego ustania. Czy jest to jednak wystarczająca ochrona? Niekoniecznie. A o tym, jak chronić tajemnicę przedsiębiorstwa po odejściu pracownika, należy pomyśleć już na etapie jego zatrudniania oraz w czasie jego pracy w przedsiębiorstwie. W chwili bowiem, gdy pracownik odchodzi już z firmy, na podjęcie niektórych działań może być za późno.

REKLAMA

O jakich zabezpieczeniach należy pomyśleć? Przede wszystkim o:

  • umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy,
  • umowie o zachowaniu poufności, również po ustaniu stosunku pracy,
  • podjęciu niezbędnych działań w celu zachowania poufności informacji.

Redakcja poleca: Zmiany w prawie pracy + kodeks pracy gratis

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że zawarcie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy tylko w pośredni sposób chroni tajemnice przedsiębiorstwa. Umowa taka, jak i ustawowy obowiązek zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa realizują odmienne cele. I zawarcie takiej umowy nie jest samo przez się równoznaczne z określeniem granic obowiązku zachowania tajemnicy. Niemniej jednak zawarcie umowy może przeciwdziałać przynajmniej wykorzystaniu tajemnic przedsiębiorstwa w działalności konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy. Jeśli były pracownik nie będzie mógł prowadzić działalności konkurencyjnej, to istotnie zmniejsza się prawdopodobieństwo, że informacje stanowiące tajemnice przedsiębiorstwa zostaną przez niego przekazane, ujawnione lub wykorzystane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym miejscu warto tylko przypomnieć, że zawarcie takiej umowy możliwe jest z pracownikiem mającym dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. A sama umowa powinna zawierać odszkodowanie dla pracownika oraz okres obowiązywania zakazu.

Po ustaniu stosunku pracy ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa wynika z art. 11 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W czasie trwania stosunku pracy dodatkowo na podstawie art. 100 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy pracownik ma obowiązek zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Aby jednak wzmocnić przysługującą pracodawcy ochronę, warto zastanowić się nad zawarciem równocześnie z umową o pracę umowy o zachowaniu poufności, szczególnie na okres po ustaniu stosunku pracy. Treścią tej umowy byłyby m.in.:

  • zakaz przekazywania, ujawniania i wykorzystywania poufnych informacji,
  • obowiązek pracownika zabezpieczenia poufnych informacji w taki sposób, aby nie miały do nich dostępu inne osoby,
  • zdefiniowanie informacji poufnych, w tym w szczególności określenie, jakie konkretne informacje bądź kategorie informacji są przez strony uważane za poufne,
  • określenie skutków naruszenia przez pracownika zakazów lub obowiązków wynikających z umowy, w tym np. zastrzeżenie kar umownych.

Zawarcie takiej umowy będzie nie tylko źródłem praw i obowiązków pracodawcy i byłego pracownika, ale także pozwoli na bardziej efektywną ochronę na podstawie art. 11 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, o czym poniżej.

Powyższy przepis chroni informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które:

  • nie zostały ujawnione do wiadomości publicznej,
  • co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.

Kluczowe w każdej sytuacji jest wykazanie, że w stosunku do konkretnej spornej informacji pracodawca podjął niezbędne działania, aby utrzymać stan tajemnicy. Jednym z takich działań jest poinformowanie pracowników, że konkretna informacja stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa. A taki właśnie cel spełnia m.in. omówiona powyżej umowa o zachowaniu poufności definiująca, co pracodawca i pracownik rozumieją pod pojęciem tajemnicy oraz nakładająca na pracownika określone obowiązki w zakresie ochrony informacji. Oczywiście poinformowanie pracowników o poufnym charakterze informacji może nastąpić również w inny sposób (np. wewnętrzne regulaminy, informacja pisemna, mailowa itp.). Do niezbędnych działań w rozumieniu powyższego przepisu mogą zaliczać się zarówno środki fizyczne (np. kontrola dostępu do pomieszczeń, w których przetwarzane są poufne informacje), informatyczne, prawne, jak i organizacyjne. O tym, jakie działania są niezbędne, będzie każdorazowo decydował m.in. charakter informacji, wielkość firmy itp. Niemniej jednak podjęcie tych środków, w tym w szczególności poinformowanie pracowników o poufnym charakterze informacji, jest kluczowe dla ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa.

Podjęcie wskazanych wyżej czynności na etapie zatrudniania pracownika i w czasie jego pracy w przedsiębiorstwie nie powoduje, że podczas odchodzenia pracownika z firmy pracodawca nie powinien już podejmować dalszych działań w celu ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa.

Bez względu na to, z jakich przyczyn i w jakich okolicznościach pracownik odchodzi, warto odbyć z nim rozmowę i przypomnieć o jego zobowiązaniach wynikających bądź z umów (o zakazanie konkurencji i/lub o zachowaniu poufności) bądź z ustawy (w szczególności art. 11 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji). Podczas takiej rozmowy należy jeszcze raz przypomnieć pracownikowi, jakie konkretne informacje są objęte ochroną.

I na koniec można sprawdzić, czy odchodzący pracownik nie podjął już próby zgromadzenia poufnych informacji w celu ich wykorzystania w działalności konkurencyjnej. Jeśli określone informacje są przechowywane np. w systemie informatycznym, to często w systemie tym mogą zostać ślady po np. ich kopiowaniu lub przesyłaniu pocztą elektroniczną. Sprawdzenie, czy takie działania zostały podjęte, da możliwość szybkiej reakcji w sytuacji, gdy być może jeszcze nie doszło do ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa.

Podsumowując, należy pamiętać, że rozpoczęcie działań w celu ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa dopiero w momencie, gdy kluczowy pracownik odchodzi z firmy, może nie przynieść zamierzonych skutków. Skuteczną ochronę poufnych informacji należy rozpocząć już na etapie zatrudniania pracownika i kontynuować ją w czasie jego pracy, jak i w czasie, kiedy wiadomo już, że pracownik opuszcza firmę. Tylko kompleksowe działania w tym zakresie mogą zapewnić sukces.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autor: Dariusz Mojecki

Radca prawny zajmujący się m.in. prawem zwalczania nieuczciwej konkurencji, prawem reklamy i prawem gospodarczym. Autor bloga (Nie)uczciwa konkurencja – www.kancelariamojecki.pl/blog-nieuczciwa-konkurencja/

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA