REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Perspektywy chińskiej gospodarki w 2012 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
W 2012 r. chińską gospodarkę czeka spowolnienie. Fot. Fotolia
W 2012 r. chińską gospodarkę czeka spowolnienie. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W roku 2011 chińska gospodarka zanotowała dynamiczny rozwój. Wzrost PKB w 2011 r. wyniósł 9,2%, według wstępnych szacunków, co plasuje Państwo Środka na drugim miejscu wśród światowych potęg gospodarczych. Najbardziej chińskiej gospodarce służą przemysł, odpowiedzialny za 47% PKB i usługi, generujące 43% PKB.

Szybki rozwój gospodarczy był przyczyną wzrostu inflacji w połowie ubiegłego roku, która sięgnęła 6,5%. Średnia dla całego ubiegłego roku wyniosła 5,4%. Chińczycy coraz lepiej się odżywiają, w związku z tym ceny towarów spożywczych wzrosły o 11,8%. Zdecydowane działania Banku Ludowego Chin w zakresie polityki monetarnej przyczyniły się do spadku tempa wzrostu cen i w lutym 2012 roku inflacja wyniosła 3,2%.

REKLAMA

REKLAMA

Produkcja przemysłowa wzrosła w ubiegłym roku o 12,8%, a sprzedaż detaliczna – o 17,1%. Z kolei w styczniu br. produkcja przemysłowa była o 11,4% wyższa niż rok wcześniej, a sprzedaż detaliczna wzrosła o 14,7%. W lutym poprawiły się indeksy PMI, odzwierciedlające koniunkturę w sektorze przemysłowym i usługowym. Jednak wartość tego pierwszego w dalszym ciągu znajduje się poniżej 50 pkt., co sygnalizuje niewielką recesję w przemyśle. Sytuacja w ostatnim mimo wszystko czasie uległa poprawie.

W celu wsparcia gospodarki Bank Centralny Chin zasygnalizował możliwość poluzowania polityki monetarnej poprzez obniżkę wymaganej od banków stopy rezerwy obowiązkowej. Ta była w ostatnich dwóch latach podwyższana pięć razy.

Dynamiczny rozwój gospodarczy zapewnia od lat Chińczykom pracę. Stopa bezrobocia w 2011 roku kształtowała się na poziomie 4,15%.

Państwo Środka może stanowić też wzór dla krajów Zachodu w zakresie prowadzenia finansów publicznych, bowiem dług publiczny stanowi tutaj tylko 16,3% PKB. Przychody budżetu państwa wyniosły w ubiegłym roku 10,4 mld juanów i były o 24,8% wyższe niż rok wcześniej. Z tej kwoty 84,6% stanowiły przychody z podatków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Polityka pieniężna Fed, EBC i Ludowego Banku Chin

REKLAMA

Dzięki wysokiej konkurencyjności cenowej oraz coraz lepszej jakości towarów, Chiny od lat odnotowują dużą nadwyżkę eksportu w handlu zagranicznym. W 2011 roku wartość eksportu wyniosła 1,99 bln USD, co oznacza wzrost o 20% wobec 2010 roku. Import stanowił natomiast 1,74 bln USD i był wyższy o 25%.

Najważniejszym odbiorcą chińskich towarów jest Unia Europejska, a następne są Stany Zjednoczone. W ubiegłym roku odnotowano wzrost eksportu w tych kierunkach o ok. 14,5%. Dobra passa chińskiego handlu zagranicznego trwa również w tym roku – w styczniu wartość eksportu wyniosła 149,9 mld USD, a importu – 122,7 mld USD.

Wysoka nadwyżka w handlu zagranicznym pozwoliła na zgromadzenie gigantycznych rezerw walutowych, które w 2011 roku sięgnęły 3,2 bln USD; jest to o 11,7% więcej niż rok wcześniej. 2/3 rezerw jest ulokowanych w aktywach dolarowych. Chiny dążą do dywersyfikacji rezerw, m.in. poprzez zakup złota. Obecnie udział złota w rezerwach wynosi 1,7%.

Chiny są magnesem dla inwestorów zagranicznych. W 2011 roku w Państwie Środka powstało 27,7 tys. przedsiębiorstw (bez sektora finansowego) jako bezpośrednich inwestycji zagranicznych o wartości 116 mld USD. Jest to kwota o 9,7 proc. wyższa niż rok wcześniej.  Z kolei bezpośrednie inwestycje zagraniczne chińskich inwestorów sięgnęły 60 mld USD, co oznacza wzrost o 1,8% w ciągu roku.

W ubiegłym roku kontynuowana była migracja ludności. W poszukiwaniu pracy do miast przeniosło się 12,2 mln osób. Średni miesięczny dochód na głowę mieszkańca wzrósł – na wsi o 11,4% (do 1116 USD), a w miastach – o 8,4% (do 3489 USD). Mimo tego w dalszym ciągu istnieje duża rozpiętość między miastem i wsią – dochody ludności miejskiej są trzykrotnie wyższe niż wiejskiej.

Chiny rozważają udzielenie pomocy finansowej zadłużonej strefie euro poprzez zwiększenie udziału w funduszach ratunkowych EFSF i EMS. Nie czynią tego bezinteresownie, bowiem wg Międzynarodowego Funduszu Walutowego pogłębienie się kryzysu w Europie może doprowadzić do obniżenia nawet o połowę wzrostu gospodarczego Chin.

Polecamy serwis: Kursy walut

Od początku tego roku zostały obniżone w Chinach podatki od pojazdów osobowych o pojemności skokowej silnika niższej niż 2 litry. Podniesiono natomiast podatki dla aut z silnikami powyżej 2 l.

Chiny zamierzają w tym roku zwiększyć działania w zakresie eksploatacji gazu łupkowego. Do tej pory na terenie kraju zlokalizowano 172 złóż tego surowca. To pozwoli zmienić strukturę źródeł energii, zmniejszając uzależnienie od ropy naftowej, której import pokrywa 2/3 zużycia.

Od kilku lat obserwuje się w Chinach dynamiczny wzrost liczby osób zamożnych – w 2011 roku mieszkało tam 95 osób posiadających majątki finansowe, warte co najmniej miliard USD – wynika z raportu magazynu Forbes.

Chiny nie poddadzą się również w tym roku recesji. O ile z problemami będzie borykać się Europa czy Stany Zjednoczone, to Państwu Środka nie grozi kryzys, najwyżej spowolnienie. Rząd przewiduje wzrost gospodarczy na poziomie 7,7% a inflacja pozostanie pod kontrolą banku centralnego. Rosnąca konsumpcja, duże inwestycje oraz wysoka nadwyżka obrotów towarowych z zagranicą – są to silne filary, na których opiera się chińska gospodarka. Mimo to będziemy mieli do czynienia z hamującą gospodarką.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA