REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedsiębiorcy czują się pewniej

Nastroje polskich przedsiębiorców są lepsze niż w ubiegłych latach. Według danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) ponad jedna trzecia firm, które wzięły udział w trzeciej edycji badania klimatu inwestycyjnego wśród członków bilateralnych izb gospodarczych uznała, że warunki inwestycyjne w Polsce są dobre lub bardzo dobre.

Stopy procentowe pozostały bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zmieniła stóp procentowych. Trzeci kolejny miesiąc oficjalny koszt pieniądza pozostał na poziomie 3,5 proc. Wyczekująca postawa RPP sprzyja stabilizacji stawek WIBOR.

Rynek rosyjski jest atrakcyjny dla inwestorów

W 2008 roku rosyjski rynek akcji stracił na wartości ponad 70 proc. (w USD) i znalazł się wśród najgorzej radzących sobie rynków w całym obszarze rynków wschodzących. Jednak w ciągu ostatnich kilku miesięcy Rosja zanotowała imponujące odbicie - podaje dr Mark Mobius, prezes Templeton Asset Management.

Podkarpacie: Powiatowym Urzędom Pracy brakuje pieniędzy

Od sierpnia br. Powiatowym Urzędom Pracy na Podkarpaciu brakuje pieniędzy na ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez prawa do zasiłku Po negocjacjach z wojewodą ZUS zgodził się przesunąć termin płatności do marca 2010 roku – informuje ZUS.

REKLAMA

ZUS służy pomocą przy restrukturyzacji zatrudnienia

ZUS wziął udział w spotkaniach z pracownikami zakładów H. Cegielski – Poznań, które towarzyszyły pracom nad restrukturyzacją zatrudnienia.

Zwolnienie z VAT od 30 tys. euro obrotu o rok później

O rok później, niż planowano, nastąpi podwyższenie do 30 tys. euro limitu obrotów, który daje prawo do zwolnienia z podatku VAT. Przesądził o tym we wtorek rząd, przyjmując przedłożony przez ministra finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Nastroje na rynku równoważą ceny nieruchomości

Zapisy na akcje Polskiej Grupy Energetycznej, przydział nowych papierów PKO BP i posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej to tylko niektóre z wydarzeń, o których w środę będą dyskutować inwestorzy – zaznacza Łukasz Wróbel z Open Finance.

Kiedy kontrola skarbowa może założyć podsłuch

Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej informuje, że w celu ustalenia sprawców oraz uzyskania i utrwalenia dowodów przestępstw skarbowych, a także rozpoznawania i zwalczania przestępstw związanych z obrotem z zagranicą towarami objętymi kontrolą międzynarodową pracownicy wywiadu skarbowego mają prawo do rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych oraz dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom.

REKLAMA

Sieć abc przekroczyła plan otwarcia nowych sklepów

Sieć sklepów abc, które są zlokalizowane na osiedlach, w centrach małych miast lub na wsi przekroczyła plan dotyczący otwarcia nowych punktów sprzedaży w 2009 roku. Obecnie pod szyldem abc działa 3,350 tys. placówek.

Deloitte: rok podatkowy zakończony na plusie

Deloitte Touche Tohmatsu, spółka świadcząca usługi konsultingowe poinformowała, że skumulowane przychody firm członkowskich za rok podatkowy, zakończył się 31 maja 2009 roku osiągnęły kwotę 26,1 mld USD.

Kłopoty z prywatyzacją

Dyskusja na temat tegorocznych i przyszłorocznych dochodów z prywatyzacji trwa. W opinii ekspertów Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) powstają obawy, co do realności przyszłorocznego planu zakładającego przychody z tytułu prywatyzacji w wysokości co najmniej 28,5 mld zł.

Visa Infinite Noble Banku w czołówce prestiżowych kart kredytowych

Visa Infinite Noble Banku zdobyła trzecie miejsce w konkursie na najlepszą kartę kredytową przyznawaną przez miesięcznik „Forbes”.

Mniej oszczędzamy, więcej pożyczamy

Z opublikowanych danych NBP dotyczących m.in. stanu zadłużenia Polaków i ich oszczędności zdeponowanych w bankach na koniec września można wysnuć wniosek, że konsumpcyjna machina ma się coraz lepiej.

Rząd wesprze prywatyzację pracowniczą

Rada Ministrów przyjęła program dotyczący wspierania aktywności pracowników, zwiększenia zainteresowania samorządu terytorialnego udziałem w prywatyzacji, a także upowszechnienia własności obywatelskiej.

MG: spadek produkcji przemysłowej

W pierwszych trzech kwartałach tego roku produkcja przemysłowa w Polsce spadła o 6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego – podaje Ministerstwo Gospodarki.

Polska liczy na austriackie inwestycje

Waldemar Pawlak, minister gospodarki podczas konferencji poświęconej polsko-austriackiej współpracy gospodarczej zachęcał biznesmenów z Austrii do rozpoczęcia inwestycji w Polsce - podaje resort.

Firmy chcą zwiększyć nakłady inwestycyjne

Polskie firmy działające w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw planują rozwój – poinformował Departament Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

UOKiK przyjrzał się działaniom centrów edukacyjnych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował umowy szkoły językowej TFLS, która ograniczała prawa do rozwiązania umowy i egzekwowała wyższe niż dopuszczalne odsetki w zapłacie za kurs angielskiego. Kontrola dotknęła także inne placówki edukacyjne, oferujące różne zajęcia w Olsztynie, Poznaniu i Lublinie.

Cięcie kosztów za pomocą internetowego outsourcingu

W warunkach kryzysu stałe efekty optymalizacji kosztów firma może osiągnąć poprzez przemyślaną restrukturyzację procesu zarządzania. Jednym ze sposobów na skuteczne oszczędzanie jest outsourcing płac i kadr, który dostępny jest także za pośrednictwem Internetu.

Nauka współpracuje z biznesem

Szkoła Główna Handlowa warz ze Związkiem Banków Polskich, Biurem Informacji Kredytowej i InfoMonitorem Biurem Informacji Gospodarczej podpisały porozumienie dotyczące współpracy w celu poszerzania wiedzy w zakresie wykorzystywania informacji gospodarczych w biznesie.

Sąd zakwestionował postanowienie UOKiK w umowach BRE Banku

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone jedno z dwóch zakwestionowanych przez UOKiK postanowień w umowach kredytów hipotecznych stosowane przez BRE Bank.

Ruszył przetarg na bony skarbowe

Dziś ruszył przetarg na bony skarbowe, o którym poinformowało Ministerstwo Finansów. Rozliczenie tego przetargu zostanie zakończone 28 października br. o godzinie 14:00.

Wzrasta liczba emerytów i rencistów

Przeciętna liczba emerytów i rencistów w okresie od stycznia do września br. wyniosła ponad 9, 339 mln osób i była większa niż przed rokiem o 1,1 proc. - informuje GUS.

Jest uchwała w sprawie wyboru Prokuratora Generalnego

Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła Uchwałę nr751/2009 w sprawie Regulaminu wyboru kandydatów na stanowisko Prokuratora Generalnego.

Polskie firmy technologiczne w czołówce rankingu Deloitte

Polskie firmy technologiczne zajęły pozycje liderów w dziesiątej edycji rankingu Technology Fast 50 przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.
W tegorocznym edycji, w której udział wzięły firmy z 10 krajów regionu dominują producenci oprogramowania. Z kolei spółki zakwalifikowane do rankingu odnotowały średni wzrost rzędu 933 proc.

GUS: poprawa nastrojów konsumentów

Główny Urząd Statystyczny (GUS) w III kwartale tego roku odnotował poprawę nastrojów konsumenckich. Eksperci podają, że lepsze wyniki mogą pośrednio świadczyć o poprawie niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej gospodarstw domowych, którą obserwowano od IV kwartału ubiegłego roku.

Rośnie bezrobocie, spada sprzedaż

Stopa bezrobocia wynosi 10,9 procent. Im mniej pracy, tym mniejsze zakupy - widać to po danych, gdyby nie sprzedaż aut, wynik byłby jeszcze słabszy.

Bezrobocie i sprzedaż detaliczna rosną wolniej

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że stopa bezrobocia wyniosła we wrześniu 10,9 proc., a sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 2,5 proc. w porównaniu do września ubiegłego roku. Ekonomiści spodziewali się, że stopa bezrobocia wyniesie 11 proc., a sprzedaż wzrośnie o 3,9 proc.

W III kwartale nasza gospodarka przyspieszała

Dane o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia we wrześniu uzupełniają obraz naszej gospodarki w III kwartale. Miała się lepiej niż w poprzednich 3 miesiącach. Nie oznacza to jednak, że koniunktura może już tylko przyspieszać.

Firmy zatrudniają coraz więcej specjalistów z Chin

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w I półroczu br. pracą w polskich firmach zainteresowało się ponad 2 tys. obywateli Chin, w tym ok. 350 osób przyjechało w celu realizacji usług eksportowych.

Enion naruszał prawa konsumentów

Enion ograniczał konsumentom możliwość reklamowania wadliwie działających urządzeń wskazujących zużycie energii elektrycznej – uznała prezes UOKiK.

Lewiatan: Senat obrał słuszny kierunek w sprawie rozliczania pracowniczych PIT-ów

Senat odrzucił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na podstawie której pracodawcy mieliby obowiązek składania rocznych zeznań podatkowych za swoich pracowników. O to postulowała właśnie Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPPL), która ma nadzieję, że zostanie ona utrzymana przez posłów.

Skutki podatkowe wniesienia wkładu do spółki osobowej

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał za uzasadniony zarzut dotyczący nieprawidłowego przyjęcia przez ministra finansów ustaleń w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, że w zamian za wniesiony wkład, wspólnik otrzymuje wkład o określonej wartości, która stanowi przychód podlegający opodatkowaniu - podaje Podatki.pl.

Gorsze nastroje przedsiębiorców w październiku

Przerwana została korzystna passa poprawy klimatu koniunktury. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego w październiku po raz pierwszy od lutego tego roku więcej przedsiębiorców z sektora przemysłowego sygnalizuje pogorszenie koniunktury niż jej poprawę.

Więcej promocji na rynku kredytów

Pierwszy powakacyjny miesiąc upłynął pod znakiem lekkiego ożywienia na rynku sprzedaży mieszkań. Jednak wzrost liczby klientów poszukujących nie wpłynął na poziom średnich cen ofertowych mieszkań wystawionych do sprzedaży we wrześniu. Jak wynika z analizy serwisu Oferty.net, te uległy marginalnym zmianom.

Nastroje giełdowe mogą się pogorszyć

Dzisiejsze zachowanie rynków na świecie jest kolejnym dowodem na to, jak duży wpływ na bieg zdarzeń ma kondycja amerykańskiego parkietu – mówi Krzysztof Stępień, mówi główny ekonomista Expander.

Walka o prawa w biznesie

Po ujawnieniu nieprawidłowości w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa większość osób traci pracę. Nikły procent takich pracowników odnosi sukces w sądach pracy. A pracodawca działa pod pozorem fałszywej przyczyny, która jest trudna do podważenia – takie stwierdzenie padło podczas konferencji, którą zorganizowała Międzynarodowa Komisja Prawników.

Rosja: inflacja czasowo powstrzymana

Rosyjskie władze szacują, że w ciągu ostatnich dwóch i pół miesięcy poziom inflacji w kraju był bliski zeru. Z kolei w tym roku inflacja w Rosji wyniesie nieco ponad 10,3 proc.

Mniej ograniczeń w sprawie wznowienia postępowania gospodarczego

Trybunał Konstytucyjny w dniu 20 października 2009 roku uznał, że ograniczenie przesłanek wznowienia postępowania w sprawach gospodarczych jest niezgodne z Konstytucja.

Skazani nie wejdą do świata polityki

W dniu 21 października br. weszła w życie nowelizacja Konstytucji, zgodnie z którą osoby wcześniej skazane nie będą mogły zrobić kariery politycznej.

NBP: we wrześniu spadła inflacja bazowa

We wrześniu br. zmniejszyły się trzy z czterech rocznych wskaźników inflacji bazowej – podaje Narodowy Bank Polski.

Przedsiębiorcy zaczynają czuć się bezpiecznie

W odczuciu polskich przedsiębiorców przez ostatnie trzy miesiące wyraźnie wzrosło bezpieczeństwo gospodarcze. Wskaźnik BIG wzrósł do poziomu 7,28 pkt i jest o 5,84 pkt wyższy niż podczas pomiaru lipcowego – wynika z cyklicznego Raportu BIG przygotowywanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej.

Spadek rentowności długoterminowych obligacji

Ostatnie dni przyniosły spadek rentowności długoterminowych obligacji w naszym kraju. Jednak wciąż utrzymuje się ona w wielomiesięcznym trendzie horyzontalnym, którego ramy wyznaczają z grubsza 6 proc. i 6,5 proc. – zaznacza Krzysztof Stępień, główny ekonomista Expander.

W prywatyzacji firm wezmą udział spółki aktywności obywatelskiej

Spółki aktywności obywatelskiej, które zechcą przejąć prywatyzowaną firmę dostaną rządową gwarancję i poręczenia.

TK: Zasady wynagradzania syndyków są zgodne z konstytucją

Przepisy regulujące wysokość wynagrodzenia syndyków upadłych przedsiębiorstw państwowych są zgodne z konstytucją - uznał w dniu 20 października Trybunał Konstytucyjny.

Jest rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych

20 października br. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające dotychczasowe, które mówiło o przebiegu trasy Via Baltica w Polsce.

Rząd wspiera przedsiębiorców dotkniętych kryzysem

Do tej pory do Terenowych Biur Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wpłynęło 29 wniosków od przedsiębiorców. Wnioski te opiewają łącznie na kwotę ponad 6,2 mln zł i dotyczą około 3,8 tys. pracowników.

Akcje Apple osiągnęły rekordowy poziom w handlu posesyjnym

W handlu posesyjnym akcje Apple wspięły się na najwyższy poziom notowań w historii, po tym jak wyniki firmy w IV kwartale, który zakończył się 26 września br. okazały się lepsze od oczekiwań.

BOŚ pomoże inwestorom w zakupie akcji PGE

Od 16 do 23 października br. inwestorzy indywidualni mogą uzyskać specjalny kredyt na zakup akcji Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Kredytodawcą jest Bank Ochrony Środowiska i Dom Maklerski BOŚ.

Becikowe – zmiana zasad wypłaty

Do tej pory w celu uzyskania becikowego wystarczyło złożyć wniosek, wraz z odpowiednimi dokumentami. Od dnia 1 listopada 2009 roku będzie wymagane również złożenie określonego w rozporządzeniu zaświadczenia lekarskiego.

REKLAMA