UOKiK przyjrzał się działaniom centrów edukacyjnych
REKLAMA
REKLAMA
Do rejestru klauzul niedozwolonych dotyczących edukacji zostało wpisane podwyższanie ceny kursu, gdy zmniejszy się liczba uczestników czy wzrośnie inflacja, prawo do zmiany miejsca odbywania się zajęć i zatrzymanie całej kwoty w przypadku rezygnacji uczestnika. UOKiK podaje, że w sumie takich klauzul jest 194.
REKLAMA
Obecnie urząd prowadzi pięć postępowań odnośnie przedsiębiorców oferujących różne zajęcia. Dotyczą one m.in. Centrum Kształcenia Optimum z Olsztyna, Społecznego Towarzystwa Oświatowego Samodzielne Koło Terenowe z Poznania czy Ośrodka Szkolenia, Dokształcania i Doskonalenia Kadr Kursor z Lublina.
W przypadku kontroli szkoły językowej TFLS z Warszawy we wszczętym na podstawie skarg kursantów UOKiK zakwestionował postanowienia ograniczające prawa konsumenta do rozwiązania umowy.
REKLAMA
Według danych urzędu rezygnującym z kursu przed jego rozpoczęciem lub w trakcie szkoła językowa uniemożliwiała zwrot zapłaconych pieniędzy.
Ponadto jeśli kursant za naukę płacił w ratach, to po rezygnacji z nauki musiał regulować opłaty mimo rozwiązania umowy.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaznacza, że zgodnie z prawem wypowiedzenie umowy możliwe jest w każdym momencie jej trwania. Jeśli wypowiedzenie umowy występuje z ważnych powodów, np. zmiany miejsca zamieszkania, utraty pracy czy choroby przepisy przewidują zwrot części poniesionych kosztów za niewykorzystane zajęcia.
Dodatkowo UOKiK zakwestionował pobieranie przez szkołę wyższych niż dopuszcza prawo odsetek za nieterminowe regulowanie rat za naukę.
Na TFLS nałożono karę w wysokości 34 417 zł. Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.