| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy chcą zwiększyć nakłady inwestycyjne

Firmy chcą zwiększyć nakłady inwestycyjne

Polskie firmy działające w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw planują rozwój – poinformował Departament Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

Departament Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki zaznacza, że po raz pierwszy od 2006 roku wzrósł wskaźnik prognozy inwestycji, choć wciąż pozostaje on na niskim poziomie.

Z raportu, który przedstawił resort wynika, że przedsiębiorcy deklarują zamiar ponoszenia nakładów inwestycyjnych, a także tworzenie nowych miejsc pracy. Ponadto coraz większa liczba firm spodziewa się także wzrostu przychodów.

Z badania, w którym wzięło udział 6 tys. firm wynika, że w I półroczu tego roku przedsiębiorstwa przeznaczały środki finansowe w granicach od 5 do 50 tys. zł. na pojazdy, wyposażenie, meble i sprzęt.

Najczęściej inwestowały firmy w których ofercie znalazły się usługi przewozowe, a także działające w branży usługowej.

Z raportu wynika również, że osłabienie gospodarcze, które było odczuwalne w I półroczu br. przedsiębiorcy traktują jako przejściowe. Z kolei wiele firm z dużych miast odpowiedziało, że nie odczuło skutków kryzysu. A co dziesiąty mikroprzedsiębiorca spodziewa się wzrostu przychodów.

Analitycy podkreślają, że przewidywania dotyczące wyniku finansowego w najbliższym półroczu są również bardziej optymistyczne niż w poprzedniej edycji badania.

Badanie ankietowe prowadzone jest przez Ministerstwa Gospodarki od 1998 roku, dwa razy w roku. Jego celem jest zbadanie zmian zachodzących w sektorze MŚP.
Ankietę przeprowadzono w lipcu br. W każdym półroczu ankieta rozsyłana jest do wylosowanej grupy 6000 przedsiębiorstw. Za każdym razem od nowa losuje się próbę reprezentacyjną, nie jest to więc badanie panelowe. W obecnym badaniu otrzymano 600 ankiet.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »