reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Skazani nie wejdą do świata polityki

Skazani nie wejdą do świata polityki

W dniu 21 października br. weszła w życie nowelizacja Konstytucji, zgodnie z którą osoby wcześniej skazane nie będą mogły zrobić kariery politycznej.

Kolejna poprawka wprowadzona do konstytucji z dnia 2 kwietnia 1997 roku dotyczy kręgu osób, które mogą kandydować do Parlamentu. Pierwsza zmiana z 12 maja 2006 roku dotyczyła europejskiego nakazu aresztowania i weszła w życie 6 listopada 2006 r.

Zmiana brzmienia art.55 wprowadziła możliwość wydania obywatela polskiego, który dopuścił się przestępstwa poza granicami naszego kraju, innemu państwa na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.
Potrzeba zmiany powstała po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 27 kwietnia 2005 roku w sprawie P 1/05 dotyczącej tzw. europejskiego nakazu aresztowania.
W orzeczeniu tym Trybunał zakwestionował zgodność z Konstytucją art. 607t § 1 Kodeksu postępowania karnego w takim zakresie, w jakim dotyczył on obywateli polskich.

Senat w dniu 20 lipca 2009 roku przyjął kolejną nowelizację Konstytucji zgodnie z którą osoba skazana nie będzie mogła kandydować do Parlamentu RP. Nowela ta weszła w życie 21 października 2009 roku.
Za wprowadzeniem zmian do ustawy zasadniczej opowiedziało się 61 senatorów, 3 było przeciw, 16 się wstrzymało. W głosowaniu wzięło udział 80 senatorów.
Zmiany te zaczną obowiązywać w odniesieniu do posłów i senatorów następnej kadencji Parlamentu.

Zobacz więcej: Prawnik.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Ryczałt ewidencjonowany29.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama