Kto ponosi odpowiedzialność za działania naprawcze?
REKLAMA
REKLAMA
Poniższy opis zawiera skrócona prezentacje obowiązków stron i ma pomóc przedsiębiorcom w podjęciu decyzji odnośnie wyboru właściwych części procedury.
REKLAMA
Producenci
Producent musi podjąć właściwe działania naprawcze, aby zapobiec niebezpieczeństwom związanym z produktem. W kontekście działań naprawczych producent jest definiowany jako:
- Wytwórca produktu, gdy działa na terenie Unii;
- Inna osoba występująca jako wytwórca (w tym inny producent), umieszczając na produkcie bądź do niego dołączając swoje nazwisko, nazwę, znak towarowy lub inne odróżniające oznaczenie lub osoba, która dokonuje modyfikacji produktu, naprawia go lub regeneruje;
- Przedstawiciel producenta, gdy producent nie działa na terenie Unii Europejskiej
LUB
- Jeśli na terenie Unii Europejskiej nie działa przedstawiciel, importer produktu;
- Inne osoby uczestniczące w dowolnym etapie procesu dostarczania lub udostępniania produktu, jeżeli ich działanie może wpłynąć na właściwości produktu związane z jego bezpieczeństwem. Zaleca się, aby główna odpowiedzialność za działanie naprawcze ponosił przedsiębiorca, określony w następujący sposób:
- W wypadku produktów wytwarzanych w Unii Europejskiej i wprowadzanych na rynek pod nazwa wytwórcy za dopełnienie obowiązków producenta odpowiedzialny powinien być wytwórca produktu.
- W wypadku produktów wytwarzanych w Unii Europejskiej i wprowadzanych na rynek pod nazwa dystrybutora za dopełnienie obowiązków producenta powinni być odpowiedzialni wspólnie wytwórca i dystrybutor.
- W wypadku produktów wytwarzanych poza UE i wprowadzanych na rynek pod nazwą wytwórcy za dopełnienie obowiązków producenta odpowiedzialność powinien ponosić przedsiębiorca, który importuje produkt do UE (który może być przedstawicielem wytwórcy w UE). W praktyce importer będzie musiał włączyć wytwórcę w prowadzenie działań naprawczych.
- W wypadku produktów wytwarzanych poza UE i wprowadzonych na rynek pod nazwa dystrybutora UE za dopełnienie obowiązków producenta odpowiedzialność powinien ponosić dystrybutor. Dystrybutor może zechcieć włączyć wytwórcę lub jego przedstawiciela w działania korygujące.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny
Dystrybutorzy
W przypadku, gdy dystrybutor (hurtowy lub detaliczny) produktu nie występuje jako wytwórca, powinien mimo to ponosić odpowiedzialność za następujące działania naprawcze:
- Zbieranie informacji nt. produktów niebezpiecznych i przekazywanie ich producentowi lub właściwym władzom.
- Dostarczanie informacji potrzebnych do identyfikowania pochodzenia produktów.
- Dostarczanie informacji nt. nabywców produktów (jeśli pozwalają na to wymagania ochrony danych osobowych).
Współpraca z producentami i właściwymi władzami w prowadzeniu działań naprawczych, na przykład:
- Przeprowadzanie działań naprawczych w imieniu producenta
- Identyfikowanie i wycofywanie produktów i zwracanie ich do producenta
- Współpraca w publikowaniu ogłoszeń o działaniach naprawczych
- Kontaktowanie się z nabywcami produktów na prośbę producenta
- Współpraca w przyjmowaniu produktów i zwracaniu ich producentowi.
Obowiązek powiadomienia o produkcie niebezpiecznym
Źródło: Bezpieczeństwo produktu w Europie –Przewodnik po działaniach korygujących, m.in. wycofywaniu produktu
REKLAMA
REKLAMA