REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Internet

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prywatny interfejs (Windows Media Player)

Wygląd Windows Media Playera możemy zmieniać na wiele sposobów za pomocą tak zwanych skórek. Odtwarzacz zawsze uruchamia się w ostatnim używanym widoku, więc jeśli korzysta z niego więcej osób, ciągłe zmienianie skórki może być denerwujące. Zobaczymy, jak temu zaradzić.

Sterujemy Media Playerem z paska startowego (Windows Media Player)

Jeśli korzystamy z Windows Media Playera do odtwarzania muzyki, to konieczność utrzymywania otwartego okna programu jest na dłuższą metę denerwujące.

Włączamy automatyczną synchronizację (Windows Media Player)

Jeżeli słuchając muzyki w Media Playerze podłączamy do komputera pamięć USB, to program traktując ją jak odtwarzacz MP3, próbuje zsynchronizować nośnik i nagrać na niego brakujące utwory. Oto jak wyłączyć tę funkcję.

Wyszukiwanie wg. roku wydania (Windows Media Player)

Jeśli nasza biblioteka multimediów pęka w szwach od zgromadzonych plików, przydaje się wbudowana funkcja szukania, która pozwala na znalezienie konkretnego utworu, albumu lub wykonawcy.

REKLAMA

Chronimy wiadomości hasłem ( Outlook Express)

Jeżeli nasz domowy komputer ma wielu użytkowników, to pewnie nie chcielibyśmy, by czytali naszą pocztę. Zabezpieczmy więc hasłem dostęp do Outlook Expressa.

Wstawiamy efektowny podpis (Outlook Express)

Chcąc aby nasze dane kontaktowe wyróżniały się na tle tekstu wiadomości, zastosujmy następującą sztuczkę.

Własne tło wiadomości (Outlook Express)

Zamiast standardowej papeterii dostępnej w programie pocztowym, jako tło wiadomości możemy użyć dowolnego pliku graficznego.

Prywatne przeglądanie stron ( Internet Explorer 7/8)

Surfując po Internecie, pozostawiamy ślady, dlatego nowy Internet Explorer ma funkcję InPrivate. Kiedy z niej korzystamy, nikt nie może sprawdzić jakie strony przeglądaliśmy. Dla wygody możemy stworzyć nowy skrót, dzięki któremu Internet Explorer od razu będzie się uruchamiał z włączoną funkcją InPrivate.

REKLAMA

Blokujemy ściąganie plików ze stron WWW ( Internet Explorer 7/8)

Jeżeli nie chcemy aby wybrani użytkownicy naszego komputera, na przykład dzieci pobierali pliki z Internetu za pomocą Internet Explorera powinniśmy zastosować poniższą poradę.

Dźwiękowe powiadomienie o kanale RSS ( Internet Explorer 7/8)

Aby nie przeoczyć kanałów RSS na przeglądanych stronach, ustawmy powiadomienie o ich dostępności za pomocą sygnału dźwiękowego.

Zapisujemy zapytania ( Internet Explorer 7/8)

Jeśli musimy przerywać pracę przy komputerze, a nie chcemy stracić np. listy wyników wyszukiwania w Google musimy zapisać nasz stan w wyszukiwarce na pulpicie.

Częstsza aktualizacja wiadomości (Internet Explorer 7/8)

Standardowo Internet Explorer aktualizuje kanały RSS tylko raz dziennie. Aby przez cały czas być na bieżąco musimy zmienić standardowe ustawienia.

Subskrybowanie kanałów RSS ( Internet Explorer 7/8 )

Wiele serwisów internetowych oferuje regularnie aktualizowane wiadomości w formie kanałów RSS. Zobaczymy jak subskrybować kanał RSS ze strony www.infor.pl

Ikony pulpitu zawsze pod ręką ( Windows XP / Vista)

Kiedy mamy otwartych wiele okien programów, to aby kliknąć na ikonę na pulpicie, musimy albo zminimalizować kolejne okna, albo użyć przycisku „Pokaż pulpit” na pasku szybkiego uruchamiania.

Poprawnie wyłączamy komputer (Windows Vista)

Przycisk Wyłącz w menu startowym systemu nie wyłącza komputera, tylko przełącza go w tryb niskiego poboru energii , w którym komputer nie przestaje zużywać prądu. Aby nasz komputer po kliknięciu na ikonę wyłączenia faktycznie to robił musimy zmienić domyślną konfigurację.

Notatki na pulpicie (Windows XP)

Za pomocą wbudowanego w Windows edytora tekstu WordPad możemy łątwo stworzyć narzędzie, które może służyć nam jako poręczny notatnik.

Zmieniamy wygląd ikon systemowych (Windows XP/Vista)

Nie jesteśmy skazani na oglądanie ciągle takich samych ikon systemowych, np. ilustrujących Mój komputer czy Moje dokumenty.

Sprawne kopiowanie (Windows XP )

Kiedy w Windows XP kopiujemy wiele plików do folderu, w którym już się znajdują dokumenty, i któryś z nich ma taką samą nazwę jak kopiowany, zobaczymy komunikat: Ten folder zawiera już plik o nazwie „X”.

Łatwiejszy wybór plików (Windows Vista)

Poniższa sztuczka pozwoli nam na łatwe wybranie wielu pojedynczych plików w Eksploratorze Visty.

Kontrolujemy sposób wyświetlania plików (Windows Vista)

Windows Vista nie wyświetla zawartości folderów zawsze w ten sam sposób. Przykładowo w folderach zawierających zdjęcia i filmy zobaczymy miniatury tych plików. Niestety, jeden plik graficzny w folderze pełnym dokumentów tekstowych spowoduje, że zamiast korzystniejszego widoku listy zobaczymy niewiele mówiące miniatury. Oto sposób jak zmienić to raz na zawsze.

Zapisujemy wygląd Windows (Windows XP)

Gdy dopasowaliśmy kolory, wielkości czcionek i tło Windows do naszych upodobań, to powinniśmy te ustawienia zapisać w pliku. Dzięki temu będziemy mogli w każdej chwili błyskawicznie przywrócić nasze ustawienia.

Kasujemy zablokowane pliki (Windows XP /Vista)

Zdarza się, że podczas próby skasowania pliku wyświetla się komunikat „ Nie można usunąć folderu XXX: Plik jest używany przez inną osobę lub program. Zamknij wszystkie programy, które mogą używać tego pliku i spróbuj ponownie” chociaż nie jest używany żaden program. Jest jednak funkcja, która pozwala ominąć te niepotrzebną blokadę.

Uzyskujemy dostęp do zablokowanych folderów (Windows XP / Vista)

Jeśli podczas próby otwarcia folderu zamiast jego zawartości oglądamy komunikat błędu „Odmowa dostępu”, oznacza to, że nie mamy prawa dostępu do katalogu. Zobaczmy jak je odzyskać.

Kopiujemy duże pliki na pamięć USB (Windows XP/Vista)

Na pamięć USB z reguły nie można skopiować pliku większego niż 4 GB, nawet jeśli do dyspozycji mamy znacznie więcej wolnego miejsca. Jest sposób aby ominąć to ograniczenie.

Grupujemy programy w Menu Start (Windows XP /Vista)

Kiedy po kliknięciu na Wszystkie programy w Menu Start otworzy nam się kilka kolumn z programami to znak, że czas zapanować nad zainstalowanym oprogramowaniem. Zobaczymy jak pogrupować aplikację według ich przeznaczenia.

Zapisujemy zrzuty ekranowe (Windows Vista Home Premium)

Windows Vista zawiera program do rejestrowania zrzutów ekranowych. Jeżeli mamy skonfigurowane konto e-mail w Poczcie systemu Windows, wykonany zrzuty możemy szybko dołączać do nowych wiadomości.

Uruchamianie programów bez zapytania (Windows Vista)

Kiedy uruchamiamy jakiś program w Windows Vista, wyświetla się komunikat „ Nie można zweryfikować wydawcy. Czy na pewno chcesz uruchomić to oprogramowanie? Oto co zrobić aby pytanie to nie pojawiało się przy każdej próbie uruchomienia wybranej aplikacji.

Tworzymy samo rozpakowujące się archiwa (Windows XP /Vista)

Aby zwolnić miejsce na dysku możemy dane umieszczać w archiwach. Windows zawiera program do tworzenia archiwów, które można potem rozpakować na każdym komputerze bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji.

Zamykamy wiele okien jednocześnie (Windows XP/Vista)

Zdarza się, że mamy otwartych jednocześnie kilkanaście różnych okien. Zamiast zamykać każde z nich z osobna proponujemy zastosować następującą sztuczkę.

Ukrywamy nazwy miniatur (Windows XP / Vista)

Jeżeli podpisy miniatur w oknie folderu nie są nam do niczego potrzebne usuńmy je.

Szybszy start systemu (Windows Vista)

Jeśli nasz komputer ma procesor wielordzeniowy, to możemy zmusić Vistę, aby podczas startu systemu korzystała z pełnych jego możliwości.

Szybkie sprawdzanie wielkości folderu (Windows XP/Vista)

Aby sprawdzić wielkość aktualnie otwartego folderu klikamy prawym przyciskiem myszy na miniaturę ikony go symbolizującej.

Przywracanie kolorów (Windows XP/Vista)

Windows pozwala zmieniać kolory różnych elementów systemu, na przykład koloru menu. Eksperymentalne ustawienia możemy w każdej chwili zmienić na standardowe.

Dodajemy datę i godzinę do notatek (Windows XP / Vista)

Jeśli podczas pracy na komputerze, często robimy notatki w plikach tekstowych Notatnika przyda nam się funkcja, która automatycznie zapisze datę i godzinę wykonania nowego wpisu.

Określamy właściwości hasła (Windows XP Professional)

Ze względów bezpieczeństwa hasło do konta Windows powinno składać się z możliwie wielu znaków i należy je co jakiś czas zmieniać. Ustalmy więc reguły haseł dla wszystkich użytkowników systemu.

Kosz zawsze pod ręką (Windows XP/ Vista)

Na pewno przydarzyło nam się nieraz, że w chwili przeciągania pliku do Kosza stwierdzamy, że jego ikona jest zasłonięta jakimś oknem. Umieśmy więc Kosz w zawsze dostępnym miejscu.

Dokładniejsze wyszukiwanie (Windows Vista)

Narzędzie wyszukiwania umieszczone w menu Start uwzględnia tylko jego zawartość i folder użytkownika. Zobaczmy jak zmusić Windows do przeszukiwania innych lokalizacji.

Google rezynguje z europejskich książek

Google wydało oświadczenie, z którego wynika że rezygnuje na razie ze skanowania i publikowania w sieci książek europejskich autorów, które są jeszcze w sprzedaży.

Warszawskie WiFi bezpieczne

Pozytywnie wypadły wynki badań przeprowadzonych w Warszawie przez Kaspersky Lab. Badane sieci WiFi w porównaniu do sąsiednich miast okazały się naprawde bezpieczne.

Raport Netii, młodzi tworzą internet

Jak wynika z raportu „Mądry Internet” internauci w Polsce korzystają z sieci codziennie. Spędzają w niej średnio 4 godziny, a najbardziej aktywną grupą są osoby w wieku 18-24 lat.

Hakerzy ukradli z Wykop.pl baze danych

Serwis Wykop.pl poinformował swoich użytkowników o konieczności pilnej zmiany hasła. Związane jest to z internetowym atakiem i kradzieżą bazy danych informacji u użytkownikach.

Oszukał ponad 90 osób na aukcjach internetowych

Schwytany mężczyzna oferował urządzenia elektroniczne, a po otrzymaniu zapłaty, nie wysyłał towaru. W ten sposób oszukał ponad 90 osób. Za 91 zarzutów jakie usłyszał grozi mu 8 lat więzienia.

YouTube chce wypożyczać filmy

Według źródeł The Wall Street Journal, serwis YouTube zamierza wkrótce zaoferować usługę wypożyczania filmów. Podobno prowadzone są negocjacje z kilkoma dużymi koncernami filmowymi jak Sony Pictures czy Warner Bros.

Internet dziś kończy 40 lat

Czterdzieści lat temu na UCLA (University of California, Los Angeles) grupa naukowców zapoczątkowała wynalazek, dzisiaj powszechnie znany pod nazwą Internet. Zrobiła to łącząc ze sobą komputery i testując nowy sposób wymiany danych.

Ebay sprzedał Skype

Jak poinformował New York Times, Skype został sprzedany grupie prywatnych inwestorów. Dotychczasowym właścicielem tego najpopularniejszego na świecie klienta telefonii internetowej był serwis aukcyjny Ebay.

Szkodliwe programy poza środowiskiem Windows

Mimo popularności systemu Windows ilość alternatywnych rozwiązań zarówno dla domu, jak i firm wciąż wzrasta.Wielu użytkowników niesłusznie jednak uważa, że te mniej popularne systemy operacyjne są znacznie mniej narażone na infekcje.

Śledzik - nowość na Naszej Klasie

Na najpopularniejszym w Polsce portalu społecznościowym pojawiła się nowa funkcjonalność. Śledzik bo taka jest jej nazwa to rodzaj komunikatora wewnętrznego podnoszącą jakość w bezpośrednim komunikowaniu się pomiędzy użytkownikami.

Jak automatycznie wypełniać komórki (Excel 2003/2007)

Wypełniając tabele, często w sąsiadujące ze sobą komórki wpisujemy nazwy kolejnych dni tygodnia, następujące po sobie liczby czy daty. Warto komórka wiedzieć, że Excel może z powodzeniem nas w tym zastąpić. Wystarczy skorzystać z funkcji Autouzupełniania.

Tworzenie własnych stylów (Word 2000/2003/2007)

Każdy z nas ma swój ulubiony sposób wyróżniania w tytułów, czy ważnych informacji w tekście. Jest to przeważnie zestaw czcionek lub kolorów, które są dla nas czytelniejsze od innych. Ustawianie ich za każdym razem nie jest ani szybkim ani wygodnym sposobem. Rozwiązaniem jest utworzenie własnych styli w Wordzie by nadać dokumentom odpowiedni wygląd.

Wyłączamy ukrywanie funkcji (Word 2000/2003)

Gdy w Wordzie klikamy na pasek narzędzi, rozwijają się menu zawierające dostępne funkcje – niestety, nie wszystkie. Te rzadziej używane są ukryte i stają się widoczne dopiero po kliknięciu na podwójną strzałkę u dołu rozwiniętej listy. Nie jest to wygodne. Poniżej porada jak wyłączyć ukrywanie funkcji.

REKLAMA