REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ewidencja, Pkpir

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

Ewidencja odpadów na przełomie 2022 i 2023 r.

W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2022 i 2023 r.

Księgowość i ewidencja w firmie

Księgowość w firmie. Każda osoba, która zdecyduje się na założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej, musi być świadoma licznych obowiązków, które powinny być dla niej równie istotne, co liczne przywileje. Najistotniejszym z obowiązków jest prowadzenie firmowej księgowości, gdyż zgodnie z prawem bez względu jaką przedsiębiorca wybierze formę prowadzenia działalności, będzie zobowiązany do prowadzenia dla niej księgowości.

Prowadzisz ewidencję wyposażenia w firmie? Nie musisz już tego robić

Od początku roku nie ma już obowiązku prowadzenia ewidencji wyposażenia. Taki obowiązek funkcjonował do końca 2019 roku. Co zatem z dokumentacją ze wcześniejszych lat?

REKLAMA

Kiedy ewidencjonować w pkpir otrzymane zaliczki

Rozpocząłem działalność gospodarczą. Czy mogę rozpoznawać przychód w momencie otrzymania zaliczek, jeżeli do 20 stycznia br. nie złożyłem do urzędu skarbowego zawiadomienia w tej sprawie?

Kiedy wykazać przychód w pkpir przy usłudze rozliczanej etapami

Na transze są wystawiane faktury częściowe jako zaliczki. Na koniec wystawiana jest faktura końcowa, w której wykazana jest cała wartość usługi minus wpłacone transze. Kiedy mam wykazać przychód w przedstawionym przypadku?

Ewidencja otrzymanej dotacji

Wpływ dotacji ewidencjonuje się jako zwiększenie środków na rachunku bankowym w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi, rozliczeniami międzyokresowymi przychodów lub funduszami jednostki, w zależności od celu przeznaczenia dotacji i formy prawnej jednostki je otrzymującej. Wpływu dotacji nie ewidencjonuje się na rozrachunki publicznoprawne.

Jak postąpić, gdy podatnik omyłkowo nie ujął w pkpir faktury sprzedażowej

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym i rozlicza się na podstawie pkpir. Za każdy miesiąc płaci całą należną zaliczkę. We wrześniu 2018 r. zorientowała się, że w kwietniu 2018 r. popełniła błąd i nie uwzględniła w pkpir za ten miesiąc jednej z faktur sprzedażowych. Do jakiego miesiąca doliczyć przychód z tej faktury? Do kwietnia czy do września? Jak postąpić z zaliczką na podatek?

REKLAMA

Jak rozliczyć w pkpir skonto

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Rozliczam się według pkpir. Z jednym z unijnych kontrahentów uzgodniliśmy, że w przypadku wcześniejszej zapłaty udzielę mu skonta w wysokości 3%. Jest to kontrahent unijny, który nie chce przyjmować ode mnie faktur korygujących. Jak rozliczyć to zdarzenie w pkpir?

Jak rozliczyć w pkpir dofinansowania do kształcenia młodocianego pracownika

Otrzymałem dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika na podstawie decyzji burmistrza miasta w wysokości 8 081 zł. Czy dofinansowanie to należy ująć w pkpir?

Kiedy ująć w pkpir składki ZUS od wynagrodzeń pracowników

Prowadzę księgę przychodów i rozchodów. Na ostatni dzień każdego miesiąca sporządzam listę płac dla moich pracowników i wypłacam wynagrodzenia w ostatnim dniu każdego miesiąca. Składki ZUS od tych wynagrodzeń przelewam zawsze do 15. dnia następnego miesiąca. Wynagrodzenia wpisuję w księdze na ostatni dzień każdego miesiąca. Składki ZUS (w części pokrytej przez pracodawcę) wpisuję do księgi w dacie zapłaty tych składek, czyli 15. dnia następnego miesiąca. Czy moje postępowanie jest prawidłowe?

Jak zaewidencjonować w pkpir paczki przekazane pracownikom z okazji Wielkanocy

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych zamierzam przygotować dla swoich pracowników paczki. Będą one zawierały artykuły spożywcze, głównie słodycze. Zakupu dokonam z bieżących środków. Jak zaewidencjonować przekazanie takich paczek w pkpir?

Jak zaewidencjonować w pkpir paczki przekazane pracownikom z okazji Wielkanocy

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych zamierzam przygotować dla swoich pracowników paczki. Będą one zawierały artykuły spożywcze, głównie słodycze. Zakupu dokonam z bieżących środków. Jak zaewidencjonować przekazanie takich paczek w pkpir?

Jak ewidencjonować w pkpir wydatki na działalność badawczo-rozwojową

Od lutego 2018 r. rozpocząłem prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. Jakie wydatki związane z tą działalnością i w jaki sposób mogę ewidencjonować w pkpir?

Jak ewidencjonować w pkpir wydatki na zakup paliwa i przejazd autostradami płatnymi za granicą

Prowadzę firmę transportową. Świadczę międzynarodowe usługi transportu i spedycji. Prowadzę pkpir. Moi kierowcy za granicą tankują samochody oraz korzystają z płatnych autostrad. Często niemożliwe jest otrzymanie faktury za tankowanie samochodu, a tym bardziej za płatną drogę. W związku z tym posiadam paragony za tankowanie, jak również za płatne odcinki drogi. Czy paragony za tankowanie samochodu oraz za przejazd płatnymi odcinkami drogi mogę zaliczyć do kosztów?

Kiedy rozliczyć w pkpir otrzymany bon towarowy

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Rozliczam się na pkpir. Przedstawiciel jednej z firm współpracujących obdarował nas bonem towarowym w dniu 5 września 2017 r. Jednak protokół przekazania bonu został wystawiony 31 sierpnia 2017 r. Czy trzeba wykazać przychód z tego tytułu? Jeżeli tak, to kiedy taki przychód wykazać w pkpir?

Pakiety medyczne dla pracowników - rozliczenie podatkowe, składkowe i ewidencja rachunkowa

Pakiet medyczny obejmuje zazwyczaj prawo do skorzystania z usług dowolnego lekarza, zabiegów i procedur medycznych oraz diagnostyki. Zakres usług „w pakiecie” zależy od rodzaju pakietu oferowanego przez centra usług medycznych i zakupionego przez pracodawcę dla pracowników. Pracodawcy często oferują pakiety pracownikom nieodpłatnie lub odpłatnie. W tym drugim przypadku najczęściej pracownicy ponoszą tylko częściowy koszt przekazywanych pakietów medycznych.

Jak ewidencjonować zaliczki w kasie rejestrującej?

Otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi co do zasady skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w VAT. Zaliczki pobrane od innych podatników VAT powinny być dokumentowane fakturami. Natomiast zaliczki otrzymane od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, u podatników obowiązanych do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, podlegają ewidencjonowaniu w kasie.

Zwolnienia z ewidencji za pomocą kas rejestrujących w 2017 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT, w którym określono katalog podmiotów oraz niektórych czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Projekt rozporządzenia, które będzie obowiązywało w 2017 r., określa także warunki korzystania ze zwolnienia biorąc pod uwagę interes publiczny, w szczególności sytuację budżetu państwa.

Przejście z kpir na księgi rachunkowe

Większość małych podmiotów gospodarczych prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Jeżeli jednak ich obroty w danym roku przekroczą limit 1 200 000 euro w przeliczeniu na PLN, wtedy mają obowiązek przejść od następnego roku obrotowego na księgi rachunkowe.

W jaki sposób ewidencjonować czas pracy?

Ewidencjonowanie czasu pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy zatrudnionych pracowników. Dzięki ewidencji możliwe jest rozliczenie czasu pracy pracownika w danym tygodniu, miesięcy jak i okresie rozliczeniowym. W jaki sposób ewidencjonować czas pracy?

Zmiany w prowadzeniu ewidencji przebiegu pojazdu

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z pełnego odliczenia VAT w przypadku pojazdów przeznaczonych wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Ewidencja przebiegu pojazdu musi wykazać wówczas brak użytkowania prywatnego. Kiedy jednak ewidencja nie musi być prowadzona?

Jak prowadzić księgę przychodów i rozchodów

Podatkowa księga przychodów i rozchodów, to najprostsza forma prowadzenia księgowości małej firmy. Jednak "najprostsza" nie znaczy w tym przypadku łatwa. Dlatego warto zapoznać się z zasadami prowadzenia tej księgi.

Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów 2010

„Zasady prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów” wydawane są regularnie już od 20 lat. Pierwsze wydanie tej publikacji ukazało się w 1990 roku i od tego czasu sprzedano łącznie 200.000 egzemplarzy. Świadczy to o nieustającej przydatności tej pozycji książkowej, która cieszy się ogromnym powodzeniem wśród rzeszy przedsiębiorców ale nie tylko, bo także pośród doradców podatkowych i księgowych, w całej Polsce. Coroczna aktualizacja „Zasad…”, uwzględniająca zmiany w przepisach podatkowych sprawia, że książka ta zawsze stanowi pomocne narzędzie w prowadzeniu działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Jej walorem jest też praktyczne ujęcie problemów, które obrazowane są dodatkowo przykładami. Jej wartość użytkową i merytoryczną oraz funkcjonalny charakter potwierdza popularność niniejszej publikacji.

Ewidencja wyposażenia (testowa)

Łatwy w obsłudze program wspomagający ewidencjonowanie i obsługę składników wyposażenia firmy.

CMMS Maszyna (testowa)

Program CMMS Maszyna należy do grupy systemów CMMS czyli systemów wspomagających utrzymanie ruchu.

Środki Trwałe NG (testowa)

Rozbudowana aplikacja od firmy Syriusz służący do ewidencjonowania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także wyliczania odpisów amortyzacyjnych.

Środki Trwałe - System Ewidencji Przedmiotów (testowa)

Program umożliwiający ewidencjonowanie środków trwałych, wartości materialnych i prawnych oraz składników wyposażenia.

REKLAMA