reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Samochód i majątek > Jak ewidencjonować w pkpir wydatki na zakup paliwa i przejazd autostradami płatnymi za granicą

Jak ewidencjonować w pkpir wydatki na zakup paliwa i przejazd autostradami płatnymi za granicą

Prowadzę firmę transportową. Świadczę międzynarodowe usługi transportu i spedycji. Prowadzę pkpir. Moi kierowcy za granicą tankują samochody oraz korzystają z płatnych autostrad. Często niemożliwe jest otrzymanie faktury za tankowanie samochodu, a tym bardziej za płatną drogę. W związku z tym posiadam paragony za tankowanie, jak również za płatne odcinki drogi. Czy paragony za tankowanie samochodu oraz za przejazd płatnymi odcinkami drogi mogę zaliczyć do kosztów?

Wydatek na zakup paliwa za granicą udokumentowany paragonem może Pan zaliczyć do kosztów. Sposób rozliczania opłat za przejazdy płatnymi autostradami za granicą omawiamy szczegółowo w uzasadnieniu.

Podatnicy mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki na tankowanie paliwa oraz przejazd płatnymi autostradami ponoszone przez nich oraz ich pracowników w trakcie wyjazdów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Warunkiem rozliczenia tego rodzaju wydatków w kosztach jest ich prawidłowe udokumentowanie.

Z pytania wynika, że posiada Pan tylko paragony dokumentujące ww. wydatki. W związku z tym ma Pan wątpliwość, czy są one wystarczającym dowodem do zaewidencjonowania w pkpir udokumentowanych nimi kosztów.

Dokumenty stanowiące podstawę wpisów w pkpir

Podstawą zapisów w pkpir są dowody księgowe. Są nimi: faktury, faktury VAT RR, rachunki, dokumenty celne oraz inne dowody wymienione w § 13 i 14 rozporządzenia w sprawie pkpir, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem (§ 12 ust. 3 rozporządzenia w sprawie pkpir).

Niektóre wydatki mogą być ujęte w pkpir po stronie kosztów na podstawie otrzymanych paragonów. Do wydatków tych należą m.in. środki czystości, środki bhp oraz materiały biurowe zakupione w jednostce handlu detalicznego (§ 14 ust. 4 rozporządzenia w sprawie pkpir).

Zobacz: Prawo dla firm

Paliwo tankowane za granicą

Do wydatków, które mogą być rozliczane w pkpir na podstawie paragonów, należą również wydatki na zakup paliwa czy oleju za granicą (§ 14 ust. 5 rozporządzenia w sprawie pkpir). Zatem może Pan zaliczać do kosztów wydatki ponoszone na zakup paliwa za granicą na podstawie paragonów przywożonych przez kierowców. Musi Pan jednak pamiętać, aby otrzymany od nich paragon uzupełnić na odwrocie o nazwę prowadzonej przez Pana firmy, adres oraz rodzaj zakupionego towaru. Trzeba również pamiętać, że zagraniczny sprzedawca, wydając paragon, musi przystawić na nim swoją pieczątkę. Tego powinni dopilnować zatrudnieni przez Pana kierowcy. Konieczne jest również dokonanie stosownego przeliczenia waluty obcej wykazanej na paragonie na złote polskie (patrz przykład poniżej).

Przejazd płatną autostradą za granicą

Udokumentowanie fakturą. W przypadku opłat ponoszonych za przejazd autostradą za granicą przepisy rozporządzenia w sprawie pkpir nie przewidują wprost, aby tego rodzaju wydatek mógł być udokumentowany paragonem. W związku z tym, aby rozliczać tego rodzaju wydatki w kosztach, podatnicy powinni mieć faktury. Mogą to być zarówno faktury wystawione na zasadach ogólnych, jak i faktury uproszczone, o których mowa w art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy VAT. W praktyce takimi fakturami uproszczonymi mogą być paragony z kasy fiskalnej, pod warunkiem że:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kalinowska

Dyrektor inwestycyjny, Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama