reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Samochód i majątek > Jak rozliczyć w księgach rachunkowych sprzedaż samochodu osobowego w okresie korekty VAT

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych sprzedaż samochodu osobowego w okresie korekty VAT

Podatnik, który najpierw nabył samochód z częściowym prawem do odliczenia VAT, a następnie sprzedał to auto, ma prawo do odzyskania części nieodliczonego VAT poprzez korektę VAT. W opracowaniu przedstawiamy, jak ustalić kwotę takiej korekty VAT, w którym momencie „odzyskana” kwota podatku naliczonego stanowi przychód podatkowy oraz jak ją ująć w księgach rachunkowych.

Od 1 kwietnia 2014 r. sprzedaż samochodów osobowych nie korzysta już ze zwolnienia w opodatkowaniu VAT. Obecnie podlega ona opodatkowaniu według stawki podstawowej – 23%. Jednak podatnik, który najpierw nabył samochód z częściowym prawem do odliczenia w wysokości:

● 50% podatku naliczonego lub

● 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6 000 zł – dotyczy samochodów nabytych przed 1 kwietnia 2014 r.,

a następnie sprzedał to auto, opodatkowując całą transakcję według stawki 23%, niekoniecznie musi być z tego powodu stratny, z punktu widzenia odliczonego VAT, w porównaniu do podatnika, który przy wykupie auta odliczył pełną kwotę podatku naliczonego. Podatnik ten ma prawo do odzyskania części nieodliczonego VAT poprzez korektę VAT dokonaną za okres sprzedaży auta, pod warunkiem że sprzedaż nastąpi w okresie korekty VAT, czyli w ciągu 12 miesięcy lub 60 miesięcy od zakupu – w zależności od wartości początkowej auta.

Zgodnie z art. 90b ust. 1 pkt 2, ust. 2 i 6 ustawy o VAT korekta nieodliczonego podatku naliczonego następuje wtedy, gdy od miesiąca, w którym nabyto pojazd samochodowy, do miesiąca, w którym nastąpiła jego sprzedaż, nie minęło:

● 60 miesięcy – w przypadku pojazdów samochodowych o wartości początkowej przekraczającej 15 000 zł,

● 12 miesięcy – w przypadku pojazdów samochodowych o wartości początkowej równej lub niższej niż 15 000 zł,

przy czym wartość początkową pojazdu ustala się zgodnie z przepisami o podatku dochodowym.

Zobacz serwis: Moja firma

Jeżeli sprzedaż pojazdu samochodowego, przy nabyciu którego podatnikowi przysługiwało częściowe odliczenie, nastąpi w okresie korekty (12 miesięcy lub 60 miesięcy – w zależności od wartości początkowej pojazdu), jest to równoznaczne ze zmianą jego wykorzystywania na wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej. Przy sprzedaży takiego pojazdu podatnik ma prawo do dokonania korekty podatku naliczonego nieodliczonego przy jego nabyciu. Korekty dokonuje się w deklaracji VAT składanej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż samochodu, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Na potrzeby tej korekty uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż (art. 90b ust. 4 ustawy o VAT).

Sprzedaż samochodu osobowego w okresie korekty VAT – ewidencja księgowa

Jeżeli sprzedaż samochodu osobowego, przy którego nabyciu podatnik odliczył VAT częściowo, nastąpiła w okresie korekty, to zwiększenie podatku naliczonego ujmuje się w pozostałych przychodach operacyjnych. W pozostałych przychodach operacyjnych i w pozostałych kosztach operacyjnych ujmuje się także odpowiednio przychody i koszty związane ze zbyciem samochodu – w przypadku gdy dla celów bilansowych był on zaliczony do środków trwałych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak rozliczyć w księgach rachunkowych sprzedaż samochodu osobowego w okresie korekty VAT

W artykule omówiono na przykładzie problematykę ewidencji zdarzeń związanych ze sprzedażą samochodu osobowego i korektą VAT naliczonego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych sprzedaż samochodu osobowego w okresie korekty VAT /fot. Fotolia
Jak rozliczyć w księgach rachunkowych sprzedaż samochodu osobowego w okresie korekty VAT /fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Wawrzyniak-Jedynak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama