| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak rozliczyć w pkpir dofinansowania do kształcenia młodocianego pracownika

Jak rozliczyć w pkpir dofinansowania do kształcenia młodocianego pracownika

Otrzymałem dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika na podstawie decyzji burmistrza miasta w wysokości 8 081 zł. Czy dofinansowanie to należy ująć w pkpir?

Dofinansowanie do kosztów kształcenia młodocianego pracownika należy ująć w kolumnie 8 pkpir - Pozostałe przychody, w dacie jego otrzymania.

Pracodawca, który zatrudnia pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego, ma prawo uzyskać dofinansowanie do kosztów ich kształcenia. Dofinansowanie przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika, w drodze decyzji (art. 122 ust. 1 i 6 ustawy - Prawo oświatowe).

Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników jest finansowane ze środków Funduszu Pracy. Obecnie wartość dofinansowania przypadająca na jednego pracownika młodocianego wynosi:

  • w przypadku nauki zawodu - 8 081 zł przy okresie kształcenia wynoszącym 36 miesięcy; jeżeli okres kształcenia jest krótszy niż 36 miesięcy - kwotę dofinansowania wypłaca się w wysokości proporcjonalnej do okresu kształcenia;
  • w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy - 254 zł za każdy pełny miesiąc kształcenia.

Przyznane dofinansowanie stanowi pomoc de minimis. Przepisy ustawy - Prawo oświatowe obowiązują od 1 września 2017 r. Wcześniej zasady przyznawania tego dofinansowania regulował art. 70b ustawy o systemie oświaty. Bez względu na podstawę prawną przyznania tego dofinansowania jego wartość stanowi przychód z działalności gospodarczej pracodawcy (art. 14 ust. 2 pkt 2 updof). W obecnym stanie prawnym aktualne pozostaje stanowisko zaprezentowane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 8 marca 2016 r., sygn. ITPB1/4511-1241/15/MPŁ:

Zobacz: Prawo dla firm

MF

Skoro, jak wskazano powyżej, dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników nie odbywa się w ramach dotacji, tylko finansowane jest ze środków pochodzących z Funduszu Pracy, to środki te nie są zwolnione z opodatkowania na podstawie ww. przepisu art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników finansowane ze środków Funduszu Pracy, przyznane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) na podstawie decyzji wydanej m.in. w oparciu o ww. przepisy ustawy o systemie oświaty, mieści się w zakresie unormowania przepisu art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest więc przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jak wynika z treści wniosku, dofinansowanie kosztów z tytułu kształcenia młodocianego pracownika wnioskodawczyni otrzymała w październiku 2015 r. Oznacza to, że w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie aktualne brzmienie przepisu art. 70b ust. 8 ustawy o systemie oświaty, z którego wynika, iż dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników nie jest dotacją celową korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika jakie otrzymała wnioskodawczyni, stanowi przychód z działalności gospodarczej, podlegający wykazaniu w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W pkpir dofinansowanie do kosztów kształcenia młodocianego pracownika należy ująć w kolumnie 8 - Pozostałe przychody, w dacie jego otrzymania.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć w pkpir dofinansowania do kształcenia młodocianego pracownika

W artykule omówiono również przykład zapisu w pkpir.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »