reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak zaewidencjonować w pkpir paczki przekazane pracownikom z okazji Wielkanocy

Jak zaewidencjonować w pkpir paczki przekazane pracownikom z okazji Wielkanocy

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych zamierzam przygotować dla swoich pracowników paczki. Będą one zawierały artykuły spożywcze, głównie słodycze. Zakupu dokonam z bieżących środków. Jak zaewidencjonować przekazanie takich paczek w pkpir?

Paczki przygotowane dla pracowników, zawierające artykuły spożywcze zakupione przez Panią ze środków bieżących firmy, stanowią dla tych pracowników przychód ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wartość brutto paczek należy doliczyć do przychodów pracowników za miesiąc, w którym je otrzymają, i zaewidencjonować w kolumnie 12 pkpir "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze". Szczegóły - w uzasadnieniu.

Przychód pracownika

Z pytania wynika, że paczki zostaną sfinansowane ze środków bieżących prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej. W związku z tym przekazane paczki nie mogą korzystać ze zwolnienia z pdof na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 updof. W przepisie tym zwolniono z podatku świadczenia rzeczowe otrzymywane przez pracownika od pracodawcy tylko w przypadku, gdy zostały sfinansowane ze środków ZFŚS.

W związku z tym otrzymane przez Pani pracowników paczki świąteczne, sfinansowane ze środków bieżących, będą stanowiły dla tych pracowników przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Powinna Pani doliczyć wartość brutto takich paczek świątecznych do przychodu tych pracowników za miesiąc, w którym paczki otrzymają, i pobrać z tego tytułu zaliczkę na podatek dochodowy.

Zobacz: Prawo dla firm

Koszt pracodawcy

Paczki nabyte ze środków bieżących może Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (art. 22 ust. 1 updof). Są to tzw. koszty pracownicze, które są związane z budowaniem wśród pracowników dobrej atmosfery i lepszej motywacji do pracy, co przekłada się na ich lepszą efektywność. Do kosztów nie mogłaby Pani zaliczyć wydatków na paczki, gdyby zostały one sfinansowane ze środków ZFŚS (art. 23 ust. 1 pkt 42 updof).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak zaewidencjonować w pkpir paczki przekazane pracownikom z okazji Wielkanocy

W artykule omówiono również przykład zapisu w pkpir

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak zaewidencjonować w pkpir paczki przekazane pracownikom z okazji Wielkanocy /fot. Shutterstock
Jak zaewidencjonować w pkpir paczki przekazane pracownikom z okazji Wielkanocy /fot. Shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Bohuszewicz

adwokat, od 2015 roku radca prawny. Radca prawny i Koordynator Obsługi Prawnej w jednym z łódzkich szpitali. W ramach prowadzonej kancelarii obsługuje też inne podmioty lecznicze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama