REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

E-commerce

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Określamy właściwości hasła (Windows XP Professional)

Ze względów bezpieczeństwa hasło do konta Windows powinno składać się z możliwie wielu znaków i należy je co jakiś czas zmieniać. Ustalmy więc reguły haseł dla wszystkich użytkowników systemu.

Kosz zawsze pod ręką (Windows XP/ Vista)

Na pewno przydarzyło nam się nieraz, że w chwili przeciągania pliku do Kosza stwierdzamy, że jego ikona jest zasłonięta jakimś oknem. Umieśmy więc Kosz w zawsze dostępnym miejscu.

Dokładniejsze wyszukiwanie (Windows Vista)

Narzędzie wyszukiwania umieszczone w menu Start uwzględnia tylko jego zawartość i folder użytkownika. Zobaczmy jak zmusić Windows do przeszukiwania innych lokalizacji.

Internet generuje sprzedaż firm pośrednictwa kredytowego

Rok temu ponad 3 mln umów na kredyty i pożyczki zostały zawarte przy udziale przedsiębiorstw pośrednictwa kredytowego. W procesie pozyskania klientów dla większości firm najbardziej pomocny był Internet.

REKLAMA

Jak automatycznie wypełniać komórki (Excel 2003/2007)

Wypełniając tabele, często w sąsiadujące ze sobą komórki wpisujemy nazwy kolejnych dni tygodnia, następujące po sobie liczby czy daty. Warto komórka wiedzieć, że Excel może z powodzeniem nas w tym zastąpić. Wystarczy skorzystać z funkcji Autouzupełniania.

Tworzenie własnych stylów (Word 2000/2003/2007)

Każdy z nas ma swój ulubiony sposób wyróżniania w tytułów, czy ważnych informacji w tekście. Jest to przeważnie zestaw czcionek lub kolorów, które są dla nas czytelniejsze od innych. Ustawianie ich za każdym razem nie jest ani szybkim ani wygodnym sposobem. Rozwiązaniem jest utworzenie własnych styli w Wordzie by nadać dokumentom odpowiedni wygląd.

Wyłączamy ukrywanie funkcji (Word 2000/2003)

Gdy w Wordzie klikamy na pasek narzędzi, rozwijają się menu zawierające dostępne funkcje – niestety, nie wszystkie. Te rzadziej używane są ukryte i stają się widoczne dopiero po kliknięciu na podwójną strzałkę u dołu rozwiniętej listy. Nie jest to wygodne. Poniżej porada jak wyłączyć ukrywanie funkcji.

Okno ze skrótami do plików i aplikacji (Windows XP)

Eksplorator Windows jest najczęściej używanym przez nas narzędziem przy pracy z systemem. Problem pojawia się w momencie gdy jego okno utrudnia nam dostęp do często używanych aplikacji, których ikony znajdują się na pulpicie. Skróty możemy jednak umieścić w oknie Eksploratora, najlepiej w pole przeznaczonym na Poradę dnia.

REKLAMA

Wklejanie obrazów do dokumentu (Word 2003/2007)

Zdarza się, że mamy potrzebę wrzucenia do edytora tekstu Word jakieś zdjęcie lub grafikę. Najczęściej jednak nie zwracamy uwagi na rozmiar pliku co powoduje drastyczne spowolnienie jego pracy lub nawet zawieszeni się programu. Oto co możemy zrobić aby temu zaradzić.

Import zdjęć do wybranego folderu (Windows Vista)

W Windows Vista została wbudowana funkcja importowania. Jest to bardzo przydatne narzędzie pozwalające na błyskawiczne kopiowanie zdjęć z aparatu do komputera. Niestety system pakuje je do jednego folderu. Na szczęście i te funkcje w Windows można dopasować do własnych potrzeb.

Szybkie obliczanie w Excelu (Excel 2003/2007)

Warto wiedzieć, że za pomocą Excela można w łatwy sposób, szybko i bez wysiłku przeprowadzać nawet bardzo skomplikowane obliczenia, i to bez konieczności wpisywania formuł, nawet bez zastanawiania się. Wystarczy skorzystać ze specjalnego narzędzia do szybkich obliczeń.

Łatwe wpisywanie nietypowych znaków (Word 2003/2007)

Zdarza się, że pisząc tekst często musimy powtarzać jakiś nietypowy znak (np. paragraf). Za każdym razem musimy odszukiwać go w tablicy symboli, co niepotrzebnie zabiera czas, a jednocześnie jest mało wygodnym rozwiązaniem. Zapoznajmy się z poradą jak uprościć wstawianie symboli czy liter tworząc specjalny skrót klawiaturowy.

Skróty klawiaturowe do programów (Windows XP/Vista)

Są programy i akcesoria, których używamy bardzo często i to w sytuacjach wymagających przynajmniej sprawnego działania. Rozwijanie w takiej chwili obszernych menu jest irytujące i czasochłonne. Oto porada co zrobić aby wszystkie niezbędne nam programy uruchamiały się w mgnieniu oka dzięki kombinacji trzech klawiszy na klawiaturze.

Segregujemy menu Programy (Windows XP/Vista)

Gdy instalujemy nowy program, zazwyczaj prowadzący do niego skrót zostaje umieszczony w menu Wszystkie programy, co ma nam ułatwiać uruchomienie aplikacji. Niestety, domyślnie nowe elementy pojawiają się zawsze na końcu listy, a nie w porządku alfabetycznym. Powstaje przez to bałagan, nie jest łatwo zorientować się wśród aplikacji i sprawnie znaleźć tę, która jest nam potrzebna. Oto jak zrobić porządki w menu.

Edycja tekstu w widoku podglądu wydruku (Word 2003/2007)

Tryb podglądu wydruku z założenia jest bardzo przydatny – możemy zobaczyć jak nasza praca będzie wyglądała na papierze. Problem pojawia się w momencie gdy coś jest nie tak i chcemy nanieść odpowiednie poprawki. Musimy wtedy ponownie zmieniać widok na edycje, i po raz kolejny sprawdzać w trybie podglądu. Jest jednak sposób aby ułatwić nam pracę z Wordem.

Ulubione w folderze Mój Komputer (Windows XP)

W Windows Vista standardowo dostępne jest narzędzie tworzenia swoich ulubionych folderów (analogicznie jak w przypadku stron internetowych). Pasek Ulubionych w Windows XP jest również dostępny (ale ukryty). Oto co zrobić, by go wyświetlić.

Szybkie formatowanie tekstu (Word 2003/2007)

Jeżeli podczas redagowania tekstu przydarzy się nam sytuacja, że będziemy musieli zmienić wygląd wielu jednakowo sformatowanych fragmentów tekstu, na przykład nagłówków, nie musimy ich poprawiać jeden po drugim. Oto jak takiej zmiany dokonać za pomocą kilku kliknięć.

Wygodne przeglądanie tabel (Excel ’07)

Obszerne tabele niewygodnie się przegląda lub edytuje, kiedy nie widać tytułów poszczególnych wierszy i kolumn. Aby uniknąć ciągłego przewijania arkusza wystarczy zablokować przewijanie wybranych komórek.

Kilka stron startowych (Internet Explorer 7 / 8 )

Jeżeli przeglądanie stron WWW zaczynamy od tych samych serwisów, warto skonfigurować nasz Internet Explorer tak, aby zawsze po jego uruchomieniu wczytywały się nasze ulubione witryny.

Oznaczanie folderu obrazkiem (Windows XP/Vista)

Kiedy przełączamy Eksplorator Windows na widok „Miniatur” to wyświetlą się na danych katalogu zawarte w nim pliki graficzne. Jeśli natomiast są tam inne pliki – pozostanie przy widoku żółtej teczki. Mamy jednak możliwość każdemu katalogowi przypisać obrazek dla odróżnienia go od reszty.

Zmiana rozmiaru ikon na pulpicie (Windows Vista)

Często rozmiary ikon na naszym pulpicie przyprawiają nas o białą gorączkę. Jeśli chcemy je powiększyć lub zmniejszyć zmienia się także rozdzielczość ekranu co przejawia się gorszą jakością wyświetlanych filmów, w drugą stronę spowolnieniem komputera. Jednak w Windows Vista znaleziono rozwiązanie.

Unikaj błędów w pisaniu na klawiaturze (Windows XP/Vista)

Niestety nie każdy z nas pisze na klawiaturze bez patrzenia. Często więc wprowadzamy tekst , a dopiero po chwili sprawdzamy efekt na ekranie. Jeżeli podczas pisania niepotrzebnie wciśniemy np. „Caps Lock” tekst wpisany wielkimi literami będzie trzeba wprowadzać od nowa. Istnieją na szczęście opcje ułatwień dostępu” i za ich pomocą możemy ustrzec się od tego typu błędów w przyszłości.

Zmiana folderu instalacyjnego (Windows XP/Vista)

Jeśli korzystamy z domyślnych ustawień Windows, większość nowych programów czy gier instaluje się w folderze „Program Files” na partycji systemowej, chyba że wybierzemy inna lokalizację. W końcu jednak na głównej partycji zabraknie miejsca, zobaczmy jak zmienić katalog instalacyjny na folder znajdujący się na innym dysku.

Szybkie kopiowanie plików (Windows XP/Vista)

Zarówno Windows XP jak i Vista posiadają przydatną funkcję pozwalającą kopiować pliki do domyślnych lokalizacji. Tym narzędziem jest menu „Wyślij do”, które jest dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonę dowolnego pliku. W tej poradzi dowiemy się jak dodawać do domyślnych lokalizacji własne foldery.

Użytkownik -> Administrator bez podowania hasła (porada zaawansowana)

Często nadając uprawnienia systemowe pozostałym użytkoniwkom systemu chcemy aby użytkownik z ograniczonym uprawnieniami mógł urachamiać danych program z uprawnieniami administratora ale nie możemy mu podać hasła do konta administratora.

Lepsza jakość miniaturek w Windows XP

Ustawiając duże miniaturki można zauważyć znaczne pogorszenie ich jakości. Wynika to stąd, że miniaturki są wyświetlane w mniejszej jakości niż oryginały. Za pomocą Rejestru systemowego możemy sprawić, aby nasze zdjęcia w miniaturkach wyglądały równie ładnie.

Własny wygaszasz ekranu

Jeżeli znudziły Cię już nijakie wygaszacze systemu Windows Vista możesz w bardzo prosty sposób ustawić jako wygaszacz własne fotografie.

Komputer włączający się automatycznie

Praktycznie BIOS w każdym komputerze umożliwia nam skonfigurowanie komputera tak aby uruchamiał się automatycznie o wybranej przez nas godzinie.

Fakty i mity o Windows cz. II

Wokół systemów Microsoftu narosło wiele mitów.Wśród internautów krążą również porady, nie tyle pożyteczne co niebezpieczne. Czas odrzucić znachorskie bajania i przyjrzeć się faktom.

Fakty i mity o Windows cz. I

Wokół systemów Microsoftu narosło wiele mitów.Wśród internautów krążą również porady, nie tyle pożyteczne co niebezpieczne. Czas odrzucić znachorskie bajania i przyjrzeć się faktom.

Przywracamy stare Allegro

Kilka tygodni Allegro przeszeło poważną zmianę layoutu, która nie każdemu przypadła do gustu. Wydawałoby się, że zmiana ta jest nieodwracalna, jednak to nieprawda – oto sposób.

Dostosowujemy Firefoxa pod strony na IE

Czasami w Internecie możemy trafić na strony, które nie współpracują z Firefoxem lub nie otwierają się wcale, gdyż są napisane pod przeglądarkę Internet Explorer.

Gdy Firefox strajkuje

Często zdarza się, że ulubiona wyszukiwarka internautów nie chcę się uruchomić, bo twierdzi, że już jest uruchomiona w systemie, a procesu firefox.exe nie widać w Menedżerze zadań.

Instrukcja obsługi IPLA.PL

Internetowa telewizja IPLA, działa na podobnej zasadzie co YouTube – sami wybieramy co chcemy oglądaćmając do dyspozycji wiele różnych kanałów tematycznych, tj. sport, seriale, wiadomości, czy muzyka. Często pojawiają się transmisje 'na żywo', tak też oznaczane w zbiorze multimediów.

7 GB wolnego miejsca od Google

Niniejsza porada odnosi się do użytkowników posiadających konto pocztowe Google Gmail.

Usuwamy skrzynkę na Gmail

Zdarza się , że chcemy skasować konto pocztowe. Oto jak to się robi na przykładzie bardzo popularnej skrzynki od Gogola – Gmail’a.

Płacisz to słuchasz

Stało się, Last.fm – jeden z najpopularniejszych serwisów muzycznych wprowadził opłaty abonamentowe za korzystanie ze swoich usług. Póki co abonament jest niewysoki ale wywołał już szereg roszczeń artystów publikujących tam swoje dzieła.

Darmowy Internet pod znakiem zapytania

Giganci Internetu takie jak YouTube, Facebook oraz Twitter nie przynoszą zysków, wręcz przeciwnie generują pokaźne straty. By przetrwać kryzys, konieczne jest zdobycie nowych źródeł dochodu. Jednym z rozwiązań jest sięgnięcie do portfeli użytkowników.

Nagrywamy płyty CD/DVD za pomocą Visty

W systemie Windows Vista nie potrzebujemy żadnych aplikacji aby nagrywać płyty. System ten znany ze swojej multimedialności został wyposażony w niezbędne narzędzia by stworzyć własną kompilacje z danymi, zdjęciami czy muzyką.

Dostosowujemy pasek boczny (Windows Vista)

Windows Vista w przeciwieństwie do poprzednich systemów Microsoftu wyposażony jest w pasek boczny, dzięki któremu możemy wyświetlać wiele przydatnych informacji. Jak z niego korzystać i dostosować go do naszych potrzeb ?

Subskrybujemy kanał RSS (Windows Vista )

Na wielu stronach WWW dostępne są kanały RSS, dzięki którym przeglądać możemy nagłówki wiadomości. Oto wskazówki jak za pomocą przeglądarki Internet Explorer uruchomić subskrypcję kanałów RSS.

Funkcja Kontroli rodzicielskiej (Windows Vista)

Z domowego komputera zazwyczaj korzysta cała rodzina. Aby zadbać o bezpieczeństwo ważnych danych i przypilnować jakie strony odwiedzają nasze dzieci wystarczy uruchomić funkcję kontroli rodzicielskiej.

Jak usunąć niewłaściwe skojarzenia plików

Co zrobić gdy przez przypadek zaznaczymy aby np. plik graficzny otworzył się za pomocą Wordpada i niewłaściwy program ustawi się jako domyślny ?

Wyświetlamy ikony napędów na pulpicie

Gdy chcemy aby ikony napędów mobilnych wyświetlały się na naszym pulpicie zaraz jak tylko zostaną wykryte przez system Windows niezbędne jest zainstalowanie programu dającego taką możliwość. Np. Desk Drive.

E-mail w liczbach

Poczta elektroniczna towarzyszy nam od samego początku istnienia internetu, pora poznać kilka jej tajemnic.

A może zamiast komputera – czyli co to jest konsola

Komputery do wymagających gier nadal są drogie, ponadto co jakiś czasu musimy wymieniać strategiczne podzespoły aby nadążyć za rynkiem gier. Dużo taniej kupimy nowoczesną konsolę. Wystarczy podłączyć ją do telewizora i zabawa gotowa.

Chroń swoją prywatność

Czy Google nie wie o nas zbyt wiele, gromadząc dane o poczcie elektronicznej, dokumentach, wyszukiwanych hasłach, informacjach zdrowotnych, lokalizacji geograficznej czy filmach oglądanych w YouTube? Na szczęście nie jesteśmy bezbronni. Możemy zadbać o swoją prywatność w Google, dzięki narzędziom dostarczonym przez nich samych.

Komputer z emocjami

Naukowcy pod przewodnictwem Noriko Suzuki opracowali w laboratorium ATR Media Information Science system komputerowy, który jest zdolny do naśladowania cech charakterystycznych głosu użytkownika komputera. System powstał ramach o badań nad powstawaniem więzi międzyludzkich.

Wklejamy zrzut ekranu do e-maila

Zdarza się z różnych przyczyn chcemy podzielić się z kimś zawartością naszego pulpitu. Czy to z powodu problemów z błędami systemowymi czy aby pokazać bałagan na pulpicie lub nową tapetę.

Nagranie rozmowy w Skype

Popularny komunikator nie umożliwia niestety zapisania rozmowy głosowej w formie pliku komputerowego. Jest to jednak możliwe dzięki programowi PowerGramo.

REKLAMA