REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

A może zamiast komputera – czyli co to jest konsola

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Plewa

REKLAMA

REKLAMA

Komputery do wymagających gier nadal są drogie, ponadto co jakiś czasu musimy wymieniać strategiczne podzespoły aby nadążyć za rynkiem gier. Dużo taniej kupimy nowoczesną konsolę. Wystarczy podłączyć ją do telewizora i zabawa gotowa.

Coraz więcej osób podłącza do telewizora konsolę do gier, siada na sofie i świetnie się bawi - o wiele lepiej i wygodniej niż przed komputerem.

REKLAMA

Rodzaje konsoli:

Konsole stacjonarne

Podłącza się je do telewizora. Na rynku dominują cztery urządzenia. Microsoft ponad trzy lata temu zaprezentował Xboksa 360 - pierwszą konsolę najnowszej generacji. Nieco później nastąpiła premiera urządzenia Wii firmy Nintendo. Dwa lata temu do stawki dołączyła PlayStation3. W sklepach jako tańsza alternatywa, wciąż jeszcze dostępny jest poprzedni model - PlayStation 2.

Zobacz: Gra na Xbox

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsole przenośne

Umożliwiają granie w pociągu, poczekalni albo na plaży. Niekwestionowanym liderem w Polsce jest Sony PSP, na świecie model DSLite firmy Nintendo.

Konsole w porównaniu z komputerami mają wiele zalet.

REKLAMA

Prostota: kupujemy konsolę, podłączamy, wkładamy grę i możemy grać. Korzystanie z konsoli nie wymaga żadnych umiejętności ani wiedzy technicznej. Gracze komputerowi wciąż muszą zmagać się z problemami, takimi jak za słabe podzespoły, przestarzałe sterowniki albo trudna instalacja.

Wygoda: zamiast ślęczeć przed monitorem, gracze konsolowi rozsiadają się wygodnie na sofie, a w idealnym przypadku mają do dyspozycji również nowoczesny, płaski telewizor - to zupełnie inna jakość rozrywki.

Przyjaciele: wieczór gier z przyjaciółmi znacznie łatwiej zorganizować przy konsoli. Gry konsolowe spodobają się zwłaszcza użytkownikom rzadko grającym. Korzystanie podczas zabawy z mikrofonu, maty do tańczenia czy gitary jest atrakcyjniejsze niż posługiwanie się tylko klawiaturą i myszą.

Cena: konsole takie jak Wii lub Xbox 360 razem z grą kosztują około 1000 złotych. Za takie pieniądze można kupić co najwyżej nadającą się do gier kartę graficzną do komputera.

Są też wady.

Ograniczona żywotność: nawet jeśli konsola działa przez pięć lat, to w pewnym momencie zabraknie dla niej nowych gier i trzeba będzie ją zastąpić - konsoli nie można rozbudowywać za pomocą nowych podzespołów.

REKLAMA

Niska kompatybilność: na danym modelu konsoli działają tylko te gry, które zostały specjalnie dla niego napisane. Gra na Xbox 360 nie będzie działać na PLAYSTATION 3 czy na Wii. To samo dotyczy też akcesoriów: gamepad od PLAYSTATION 3 bez adaptera nie będzie działać na Wii czy Xboksie 360. Z konsolami nie współpracują również akcesoria komputerowe, takie jak klawiatura i mysz - wyjątek stanowi tylko PS3.

Wysokie ceny gier: nowe gry konsolowe kosztują około 200 złotych, są więc znacznie droższe od gier na pecety. Powodem wyższych cen są opłaty licencyjne, które wydawcy gier muszą odprowadzać producentom konsoli.

PC vs. Konsola

Wiele gier istnieje w wersjach zarówno dla komputerów PC, jak i dla konsoli. Mówi się wtedy o grach wieloplatformowych. Na pececie, Xboksie i PLAYSTATION grafika będzie wyglądać mniej więcej tak samo. W wypadku konsoli przenośnych grafika jest uproszczona.

Producenci dopasowują swoje gry do różnych urządzeń sterujących. Gracze komputerowi korzystają z reguły z myszy i klawiatury, podczas gdy gracze konsolowi używają głównie tak zwanych gamepadów.

Oprócz gier multiplatformowych istnieją również tak zwane tytuły wyłączne, a więc gry, które ukazują się w wersjach tylko na jedną konsolę. Takimi grami producenci próbują przyciągnąć do swojej konsoli możliwie najwięcej graczy. Na przykład hydraulikiem Mario pokierujemy tylko na konsolach Nintendo, Master Chief z Halo poluje na obcych tylko na Xboksie 360, a w platformówkę Little Big Planet zagramy wyłącznie Playstation.

Nie tylko gry 

Zwłaszcza Xbox360 i PS3 spełniają wszystkie warunki, aby stać się domowym centrum multimedialnym. Na obu konsolach można oglądać filmy z DVD, podziwiać zdjęcia i słuchać muzyki z CD, pendrive'a, sieci domowej albo internetu. Playstation 3 pozwala nawet na oglądanie filmów wysokiej rozdzielczości z płyt Blu-ray i przeglądanie stron w internecie.

Technologie

Podobnie jak komputer każda konsola ma procesor, kartę graficzną i dźwiękową. Niektóre konsole mają również dysk twardy, który służy do zapisywania stanu gry. Prawie wszystkie podzespoły są urządzeniami specjalnymi dla konsoli i nie znajdziemy ich w pecetach.

Procesor: konsole dalece różnią się między sobą pod względem zastosowanych procesorów. Najwydajniejszą jednostkę centralną ma PS3. Jej procesor Cell ma siedem rdzeni i w teorii jest dwa razy szybszy od trzyrdzeniowego Xenona z Xboksa 360. Procesor Broadway z konsoli Wii nie może równać się ani z jednym, ani z drugim.

Karta graficzna: PS3 góruje nad konkurencją również pod względem wydajności karty graficznej, która jest dwukrotnie szybsza od karty Xboksa. Karta graficzna Wii jest mniej wydajna niż konkurencji.

Dźwięk: PS3 i Xbox 360 odtwarzają dźwięk cyfrowy o kinowej jakości (AC-3), Wii odtwarza tylko dźwięk analogowy.

Podłączamy

Do standardowego wyposażenia każdej konsoli należy przewód przyłączeniowy z wtykami cinch i łączem SCART. Ta kombinacja pasuje do prawie każdego telewizora i przenosi dźwięk oraz obraz przyzwoitej jakości. Najlepszy obraz uzyskamy jednak przez złącze HDMI (Xbox 360/PS3), tutaj odpowiedni przewód musimy kupić oddzielnie.Dostarczonym przewodem cinch połączymy konsolę z wieżą stereo. Jeszcze lepszy efekt da podłączenie konsoli specjalnym przewodem do cyfrowego wejścia wzmacniacza audio-wideo.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA