reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Funkcja Kontroli rodzicielskiej (Windows Vista)

Funkcja Kontroli rodzicielskiej (Windows Vista)

Z domowego komputera zazwyczaj korzysta cała rodzina. Aby zadbać o bezpieczeństwo ważnych danych i przypilnować jakie strony odwiedzają nasze dzieci wystarczy uruchomić funkcję kontroli rodzicielskiej.

Włączamy Kontrolę rodzicielską

Funkcja ta jest domyślnie wyłączona. Aby ją uruchomić należy po pierwsze stworzyć konto użytkownika przeznaczone dla dziecka, a potem włączyć Kontrolę rodzicielską.

1. Okno Kontroli rodzicielskiej znajduję się w panelu sterowania.

2. Po kliknięciu ikony Kontroli rodzicielskiej należy przejść do utworzenia konta dla dziecka w tym celu klikamy na Utwórz nowe konto użytkownika.

3. W wolne pole wpisujemy imię dziecka lub inna nazwę która będzie identyfikowała jego profil w oknie logowania. Dla zapewnienia prywatności naszej pociechy zaznaczamy opcję Użytkownik musi ustawić hasło przy następnym logowaniu.

4. Klikamy na przycisk Utwórz konto.

5. Aktywujemy funkcję kontroli konta – klikamy na opcję Włączona, egzekwuj bieżące ustawienia.

Ustawiamy limit czasu

Aby nasze dziecko nie spędzało całego dnia przed komputerem gdy jesteśmy w pracy możemy określić w które dni, oraz o jakich godzinach komputer może być włączony.

1. W oknie Kontroli rodzicielskiej szukamy opcji Limity czasu i klikamy włącz.

2. Po otwarciu okna ustalamy kiedy dostęp do PC-ta będzie niemożliwy. Plan podzielony jest w kratkę na dni tygodnia oraz godziny. Klikając na daną kratkę zaznaczamy ją na niebiesko decydując tym samym że dana godzina będzie dla dziecka niedostępna. Pola białe oznaczają godziny, w których dostęp jest możliwy. Na końcu potwierdzamy przyciskiem OK.

Wybieramy programy dozwolone

Aby uniemożliwić dziecku dostęp do wszystkich programów dostępnych na komputerze (co jest wskazane gdy przechowujemy na nim ważne dokumenty) należy ustalić listę niedostępnych dla niego aplikacji.

1. W oknie Kontroli rodzicielskiej szukamy opcji Limity programów i klikamy włącz, a następnie wybieramy Dziecko może używać tylko programów dozwolonych.

2. Program wyświetli listę dostępnych aplikacji. Za jednym kliknięciem dodajemy zaznaczenia przy tych programach, do których dostęp chcemy ograniczyć.

3. Po wybraniu dozwolonych programów potwierdzamy przyciskiem OK. W razie próby uruchomienia zabronionych aplikacji wyświetli się komunikat „Funkcja kontroli rodzicielskiej zablokowała ten program”.

Włączamy raportowanie aktywności

Kontrola rodzicielska pozwala na sprawdzenie jakie operacje wykonywało dziecko na komputerze. Poniżej instrukcja wraz z informacją o gotowym raporcie.

1. Tradycyjnie w oknie Kontroli rodzicielskiej szukamy opcji Raportowanie aktywności i klikamy „Włączone, zbieraj informacje o korzystaniu z komputera”.

2. Aby obejrzeć raport w oknie Kontroli rodzicielskiej klikamy Wyświetl raporty aktywności.

3. W raporcie znajdziemy najczęściej odwiedzane strony WWW, a także listę zablokowanych serwisów do których dziecko próbowało uzyskać dostęp. Aplikacja wyświetla również listę plików ściąganych z sieci, czas w jakim użytkownik był zalogowany w systemie i wiele innych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Liszka

trenerka i konsultantka międzykulturowa, trenerka biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama