REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Poczta elektroniczna towarzyszy nam od samego początku istnienia internetu, pora poznać kilka jej tajemnic.

1. Poczty elektronicznej używa 1,3 miliarda ludzi
Email to usługa internetowa, z której korzysta się najczęściej – w tyle zostają nawet strony Word Wide Web. Według szacunków Radicati Group w 2008 r. na świecie było 1,4 miliarda kont poczty elektronicznej, których używało 1,3 miliarda użytkowników.

REKLAMA

REKLAMA

2. @
Od 2004 roku w alfabecie Morse’a istnieje symbol odpowiadający znakowi @. Składa się on z kombinacji: *--*-*, co odpowiada kolejno następującym po sobie literom a oraz c (bez przerwy między nimi). W praktyce jednak kod @ jest rzadko wykorzystywany – zamiast niego używa się, podobnie jak wcześniej, krótszego symbolu: *--, oznaczającego „at”.

3. Pierwszy spam
Do pierwszego przypadku masowego rozsyłania niechcianych wiadomości doszło 3 maja 1978 roku. Gary Thuerk – handlowiec amerykańskiej firmy informatycznej Digital Equipment Corporation – wybrał z (wydrukowanej) listy uczestników projektu Arpanet, będącego poprzednikiem Internetu, adresy tych, którzy zamieszkiwali na Zachodnim Wybrzeżu USA, a następnie rozesłał do 600 osób reklamę nowego modelu komputera.

4. Czytanie w piżamie
Przeprowadzone przez AOL badanie dotyczące zachowań Amerykanów związanych z pocztą elektroniczną dało zaskakujące rezultaty. 67 proc. badanych odbiera wiadomości, będąc już – albo jeszcze – w łóżku. W piżamie. Za to raczej rzadko czyta się emaile w kościele – przyznało się do tego jedynie 15 proc. ankietowanych.

5. Wynalazca emaila
Ray Samuel Tomlinson w późnych latach 60. stworzył protokół transferu plików (CPYNET), którego zadaniem była wymiana informacji między komputerami. Został on następnie rozszerzony przez informatyków w taki sposób, by możliwe było również przesyłanie wiadomości. Tomlinson nie pamięta już, jaka była treść pierwszego emaila.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

6. 210 bilionów
Według danych Radicati Group z 2008 roku wysyłamy około 210 bilionów emaili każdego dnia. Daje to ponad 2 miliony listów elektronicznych wysyłanych w każdej sekundzie. Około 70-72% emaili to... spam.

REKLAMA

7. Email do prezydenta
W 1993 roku założono oficjalną skrzynkę emailową prezydentowi Stanów Zjednoczonych: president@whitehouse.gov. Bill Clinton w czasie swego ośmioletniego urzędowania wysłał jednak tylko dwie wiadomości: wewnętrznego emaila testowego oraz list do przebywającego na orbicie astronauty Johna Glenna.

8. Jaki to rodzaj?
Nie ma zgody co do rodzaju gramatycznego rzeczownika „email”: w Polsce jest on rodzaju męskiego, w Niemczech żeńskiego, a np. w Szwajcarii – nijakiego. Różna jest również pisownia – w wielu krajach przyjęto zapis angielski „e-mail”, a CHIP konsekwentnie stara się stosować zapis „email”. Rada Języka Polskiego uznaje oprócz tego potoczne określenie „mejl”.

9. Nadmuchany załącznik
Załączniki otrzymywane wraz z emailami są o około 1/3 większe od oryginalnych plików. Dzieje się tak dlatego, że wiadomości są kodowane za pomocą 7-bitowego zestawu znaków ASCII, zaś obrazy lub dokumenty tekstowe to 8-bitowe pliki binarne. Wykorzystywany do przetwarzania postaci załączników algorytm Base64 powoduje zwiększenie ich wielkości o 36 proc.

10. :)
Emotikony są dziś nieodłącznym elementem elektronicznych listów. Ich historia zaczęła się 12 kwietnia 1979 roku, kiedy to Kevon McKenzie zaproponował na emailowej grupie dyskusyjnej wzbogacenie suchych wiadomości o symbole wyrażające emocje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA