REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie pism zaadresowanych

Monika Żak
Dopuszczalne jest umieszczanie nagłówka na całej szerokości blankietów jednak tak, aby zachować estetyczny wygląd i dobrą czytelność.
Dopuszczalne jest umieszczanie nagłówka na całej szerokości blankietów jednak tak, aby zachować estetyczny wygląd i dobrą czytelność.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pisma zaadresowane to dokumenty, w których charakterystycznym elementem jest adres odbiorcy. Pisze się na blankietach korespondencyjnych określonych polską normą PN-76/P-55315 lub na papierze maszynowym.

Przedmiotem normy są blankiety korespondencyjne z nagłówkami instytucji wysyłających pisma, przeznaczone do korespondencji zewnętrznej organów administracji państwowej, jednostek gospodarki uspołecznionej, organizacji społecznych i zawodowych, a także instytucji i osób posiadających osobowość prawną i uprawnienia do prowadzenia działalności wytwórczo-usługowej.

REKLAMA

Rodzaje blankietów:

 • blankiety reklamowe BR;
 • blankiety bezkopertowe BB;
 • blankiety uproszczone BU;
 • blankiety zwykłe BZ.
 • Blankiety składają się z dwóch rodzajów nadruków – stałych i zmiennych.
 • Nadruki stałe czyli takie, które powinny być umieszczone na blankiecie korespondencyjnym. Zaliczamy do nich nadruki wyrazów, np. pismo z dnia, nasz znak, data, sprawa.

Polecamy: Zasady redagowania pism

Nadruki zmienne czyli takie, których tekst ustala zamawiający. Zalicza się do nich nadruki umieszczone w nagłówku blankietu oraz innych polach, pomijając pole przeznaczone na tekst korespondencji. Tekst, barwa i wielkość nagłówków a także pozostałych nadruków powinny być ustalone pomiędzy wykonawcą i zamawiającym.

Dopuszczalne jest umieszczanie nagłówka na całej szerokości blankietów jednak tak, aby zachować estetyczny wygląd i dobrą czytelność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo norma określa:

 • układ;
 • symbole formatu;
 • oznaczenie;
 • wymiary;
 • zastosowanie i wykonanie;
 • cechy nadruków stałych i zmiennych.

Normalizacji podlegają również koperty zarówno co do wielkości i umieszczenia na nich poszczególnych elementów - adresu nadawcy i odbiorcy, znaczków itp.

Listy o niewielkiej objętości są przesyłane w kopercie formatu C6 (162x114mm ). Większe przesyłki wymagają większych formatów kopert.

Polecamy: Listy i notatki służbowe wysyłane mailem

Koperta spełniająca normę i estetykę powinna zawierać:

 • adres nadawcy i odbiorcy, który powinien być rozmieszczony na awersie;
 • marginesy górny i dolny wielkości 15mm, prawy i lewy 5 mm.

Pole pisania podzielić należy na cztery części:

a) N - ( lewy górny róg koperty) wyznacza miejsce wpisania adresu nadawcy, albo przyłożenia pieczęci nagłówkowej;
b) Z - ( prawy górny róg koperty ) wyznacza miejsce na przyklejenie znaczków lub jej ofrankowanie
c) A - ( prawe dolne pole koperty) wyznacza miejsce na wpisanie adresu odbiorcy pisma
d) S - ( lewy dolny róg koperty) wyznacza miejsce na wpisanie oznaczeń pocztowych, np. express, polecony.

Używaj układu blokowego do wpisywania wszystkich elementów adresu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA