REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najczęściej spotykane symbole własności intelektualnej

Mikołaj Lech
prawnik, aplikant rzecznikowski
Najczęściej spotykane symbole własności intelektualnej
Najczęściej spotykane symbole własności intelektualnej

REKLAMA

REKLAMA

Wiele marek obecnych na rynku, opatrzonych jest pewnymi symbolami. Najczęściej jest to R wpisane w okrąg bądź drukowane litery TM i SM. Przy okazji publikacji periodyków dostrzec można z kolei jeszcze inne oznaczenie – literę C w kółku. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie co te symbole tak naprawdę oznaczają. W tym zakresie pokutuje bowiem wiele błędnych interpretacji.

Najczęściej spotykane symbole własności intelektualnej

Wszystkie te oznaczenia związane są z prawem własności intelektualnej. Każde z nich komunikuje jednak coś innego. Mało tego, symbol ® jest chroniony prawem. A za wykorzystywanie go niezgodnie z przeznaczeniem grożą określone sankcje.

REKLAMA

Znaczenie symbolu ®

REKLAMA

Często błędnie tłumaczony jest jako „oryginalny”. Być może na taki stan rzeczy wpływa fakt posługiwania się nim przez że wiele renomowanych marek (np. Coca Cola). Są też osoby, które utożsamiają go z prawami autorskimi. Żadna z tych opcji nie jest nawet bliska prawdy.

R w kółku to skrót od "registered". Oznacza to, że oznaczony nim znak towarowy został zarejestrowany w Urzędzie Patentowym bądź innej odpowiedniej organizacji międzynarodowej związanej z własnością intelektualną. Uzyskując świadectwo ochronne przedsiębiorca ma "monopol" na wskazany znak w zakresie towarów lub usług, które wskazał. Czyli najprościej mówiąc, nikt nie może się posługiwać oznaczeniem identycznym lub podobnym. Jest to więc w pewnym stopniu informacja ostrzegająca.

Przedsiębiorca, który uzyskał taką ochronę może, ale nie musi oznaczać swój znak towarowy tym symbolem. Co jednak ważne, oznaczenie nim znaku, który nie jest zarejestrowany to złamanie prawa. Grozi za to kara grzywny. A tego typu działania nie są wcale rzadkością. Charakterystyczna R-ka kojarzy się bowiem ludziom w jakimś stopniu z prestiżem i renomą.

Prawo autorskie jako wkład do spółki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znaczenie symbolów TM i SM.

TM jest skrótem od słowa "trademark" czyli znak towarowy. Nasze krajowe przepisy nie wiążą z nim jakichkolwiek uprawnień. Oznacza to więc, że każdy przedsiębiorca posługujący się oryginalną nazwą bądź logotypem może swobodnie używać tego symbolu. Nie oznacza on jednak ani tego, że dane oznaczenie zostało zgłoszone do ochrony w Urzędzie Patentowym ani tym bardziej, że taką ochronę już uzyskało. Identycznie sytuacja wygląda ze skrótem SM, który tłumaczyć należy jako "servicemark" czyli znak usługowy.

Prawo autorskie - vademecum

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Znaczenie symbolu ©.

Jest skrótem od słowa "copyright" a oznacza prawo autorskie. Przy znakach firmowych pojawia się, rzadko. Częściej można się z nim zetknąć na różnego rodzaju towarach (batonikach, książkach, mapach). W znaczeniu szerszym są to prawa przysługujące autorowi z tytułu stworzenia dzieła (utworu). Jest to np. prawo do uzyskiwania korzyści finansowych. Co ciekawe, każdy znak towarowy o fantazyjnej szacie graficznej jest z mocy ustawy chroniony prawem autorskim.

Kradzież praw autorskich w internecie

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA