| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > ABC Praw autorskich > Zbiory utworów a utwory zbiorowe w prawie autorskim

Zbiory utworów a utwory zbiorowe w prawie autorskim

Prawo autorskie. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych wskazuje utwory zbiorowe i zbiory utworów. Na czym polega tkwiąca między nimi różnica?

Utwory zbiorowe

Utwory zbiorowe są to takie utwory, których podstawową cechą wyróżniającą jest przyznanie autorskich praw majątkowych wydawcy lub producentowi. Niezależnie od tego, że na utwór zbiorowy składają się dzieła innych twórców, ustawodawca przeniósł prawo do wynagrodzenia i decydowania o eksploatacji utworu zbiorowego na rzecz podmiotu odpowiedzialnego za jego przygotowanie jako całości. Prawa autorskie majątkowe do poszczególnych, jednostkowych utworów przysługują jednak ich twórcom. Nie wyklucza to przeniesienia tych uprawnień na producenta lub wydawcę.

W przypadku utworów zbiorowych istnieje domniemanie prawa do tytułu po stronie wydawcy lub producenta.

Utworami zbiorowymi są np. encyklopedie i różnego rodzaju periodyki (tygodniki, miesięczniki, itd.)  

Zgodnie z art. 11 upapp:

Autorskie prawa majątkowe do utworu zbiorowego, w szczególności do encyklopedii lub publikacji periodycznej, przysługują producentowi lub wydawcy, a do poszczególnych części mających samodzielne znaczenie - ich twórcom. Domniemywa się, że producentowi lub wydawcy przysługuje prawo do tytułu.

Polecamy: Jak obliczyć czas trwania ochrony prawnoautorskiej?

Zbiory utworów

Zbiorami utworów są antologie, wybory, zbiory i bazy danych, które wyczerpują przesłanki bycia utworem w rozumieniu przepisów prawa autorskiego. Zbiory są objęte ochroną jeżeli cechuje je twórczy charakter układu, doboru lub zestawienia przyjętego podczas procesu tworzenia.

Zbiorem utworów będzie więc zestawienie nagrań szumu morza lub śpiewu ptaków, pomimo, iż szum wody oraz śpiew ptaków nie korzystają z samodzielnej ochrony.

Zgodnie z art. 3 upapp:

Zbiory, antologie, wybory, bazy danych spełniające cechy utworu są przedmiotem prawa autorskiego, nawet jeżeli zawierają nie chronione materiały, o ile przyjęty w nich dobór, układ lub zestawienie ma twórczy charakter, bez uszczerbku dla praw do wykorzystanych utworów.

Polecamy: Licencje Creative Commons

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »