REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć czas trwania ochrony prawnoautorskiej?

Milewski Marcin
Jak obliczyć czas trwania ochrony prawnoautorskiej?
Jak obliczyć czas trwania ochrony prawnoautorskiej?

REKLAMA

REKLAMA

Prawo autorskie. Chcesz nieodpłatnie wykorzystać utwór? Sprawdź, czy wygasła jego prawnoautorska ochrona. W przeciwnym wypadku możesz naruszyć prawa autorskie twórcy.

Prawo autorskie jest specyficzne. Z jednej strony chroni twórcę przed nieuprawnionym wykorzystywaniem jego utworów przez osoby trzecie, a z drugiej wprowadza ograniczenia na rzecz udostępnienia efektów jego pracy innym podmiotom. Starcie tych dwóch tendencji w ramach jednej gałęzi prawa powoduje, że celem stało się poszukiwanie złotego środka mającego wyważyć oba kierunki. Ustawodawca starał się objąć opieką twórcę, szukając w tym samym czasie sposobu na stworzenie swobodnego dostępu do jego utworu. Rozwiązaniem problemu miało być wprowadzenie limitu czasowego dla ochrony prawnoautorskiej (konkretnie ochrony praw autorskich majątkowych). Zamiast rzeczywistego postawienia pacjenta na nogi mamy tymczasowy efekt placebo.

REKLAMA

Nie dotykaj przez 70 lat

Okres ochrony ulegał licznym modyfikacjom. Ustawa z 1926 roku wprowadzała okres 50 lat, a ustawa z 1952 roku - 20 lat. Następnie ochronę przedłużono do 25 lat, aby w 1994 roku przywrócić okres 50-letni.

Znowelizowana w 2000 roku ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r.o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tekst pierwotny: Dz. U. 1994 r. Nr 24 poz. 83) nie pozostawia złudzeń – utwór podlega ochronie przez okres 70 lat, co do zasady, od daty śmierci twórcy

W przypadku współautorstwa okres 70 lat liczony jest od daty śmierci najpóźniej zmarłego współtwórcy.

Polecamy: Opłata reprograficzna 2012

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla utworów audiowizualnych czas ochrony (także 70 lat) ustalany jest w oparciu o datę śmierci najpóźniej zmarłej jednej z następujących osób: reżyser główny, autor scenariusza, autor dialogów, kompozytor muzyki.

REKLAMA

Utwory wydane pod pseudonimem, a także anonimowe korzystają z ochrony przez 70 lat od daty pierwszego rozpowszechnienia. W braku rozpowszechnienia termin liczony jest od daty ustalenia (uzewnętrznienia) utworu. Jeżeli pseudonim nie pozostawia wątpliwości co do tożsamości autora lub ujawnił swoją tożsamość stosuje się generalną zasadę wyznaczania ochrony od daty śmierci autora.

Utwory, co do których prawa autorskie majątkowe przysługują z mocy ustawy innym podmiotom niż twórca (np. dzieła zbiorowe – prawa dla wydawcy/producenta) okres ochronny (70 lat) liczony jest od daty rozpowszechnienia, a w jego braku, daty ustalenia.

Polecamy: Licencje Creative Commons

Korzystaj (nie)odpłatnie

Utwory, które nie korzystają już z ochrony mogą być nieodpłatnie wykorzystywane. Zainteresowani muszą pamiętać o poszanowaniu praw autorskich. Wyjątkiem jest ciążący na wydawcach i producentach obowiązek uiszczania opłaty na rzecz Funduszu Promocji Twórczości (domain public payant). Nieco inna sytuacja, ale również stanowiąca wyłom od zasady, ma miejsce w przypadku dzieł zbiorowych. Osoby zainteresowane eksploatacją niechronionych dzieł zbiorowych muszą przed jej dokonaniem uzyskać zgodę podmiotów uprawnionych do części składowych dzieł.

Uważaj, bo ochrona może odżyć

Jak się okazuje prawo autorskie nie tylko kryje w sobie konflikt między ochroną praw twórcy i interesami osób zainteresowanych korzystaniem z utworu, ale nawet ociera się o transcendencję. Ustawodawca przewidział bowiem... odżycie ochrony.

REKLAMA

Chodzi o utwory, do których ochrona wygasła przed wejściem w życie przywołanej wcześniej ustawy (tj. przed 4 maja 1994 roku). W ich przypadku prawa autorskie majątkowe odżywają i trwają do czasu upłynięcia okresu ochronnego wynikającego z obliczeń dokonanych na nowych zasadach.

Myśląc o wykorzystaniu dzieła autora trzeba pamiętać również o tym, że utwory, w stosunku do których ochrona wygasłaby z uwagi na regulacje jeszcze z przed wejścia w życie obecnej ustawy z 1994 roku, korzystają z przedłużonej ochrony. Także obliczanej według zasad obowiązujących po 4 maja 1994 roku.

Polecamy: Prawo autorskie 2013: Komisja chce zmian w OZZ-etach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA