Kategorie

Licencje Creative Commons

Licencje Creative Commons
Licencje Creative Commons jako przeniesienie licencji open source na inne dzieła niż programy komputerowe, czyli słów kilka o tym co wolno na podstawie poszczególnych licencji CC, a co stanowi już jej naruszenie.

Jeśli korzystasz z zasobów graficznych (choć nie tylko) umieszczonych w internecie dla własnych celów (np. blogerzy), z pewnością prędzej czy później zetknąłeś się z pojęciem licencji Creative Commons. Czym one są? Ile ich jest? Jakiego są rodzaju? W końcu co musisz, wykorzystując dzieło chronione tą licencją, zrobić by nie naruszyć jej postanowień?

Po kolei.

Internet zmienił wszystko.

Im szerszy miał zasięg, tym bardziej zmieniał podejście do otaczającej nas rzeczywistości, w tym do praw autorskich. Zaczęło się od oprogramowania. Okazało się bowiem z czasem, że im większy krąg użytkowników ma dostęp do kodu źródłowego, tym ostatecznie lepszy jest taki produkt, bardziej dostosowany do potrzeb użytkowników. Tak narodziły się licencje open source które upoważniały osoby korzystające z kodu źródłowego konkretnego oprogramowania do dokonywania w nim określonych zmian i dalszego udostępniania na tych samych zasadach.

Polecamy: Prawo autorskie 2013: Komisja chce zmian w OZZ-etach

Największe znaczenie dla ruchu open source ma licencja GNU GPL o której pisałem na moim blogu.

Życie nie znosi próżni, więc dość szybko licencje open source wyewoluowały w licencje open content , które dotyczyły już wszystkich rodzajów utworów, nie tylko oprogramowania.

Reklama

W taki właśnie sposób powstała organizacja Creative Commons, a ściślej rzecz biorąc był to międzynarodowy projekt służący zarządzaniu przez twórców prawami autorskimi do ich utworów i oferujący odpowiednie rozwiązania prawne w tym zakresie. Inicjatywa ta powstała w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w roku 2001. Polski oddział istnieje od roku 2005.

Rozwiązania tego typu były tylko kwestią czasu. Na dłuższą metę nie można przecież pogodzić maksymalnej ochrony prawno-autorskiej z chęcią maksymalizacji zasięgu danego dzieła oraz z faktem, że dzielenie się swoją twórczością jest tak naprawdę istotą internetu.

Licencje CC w obecnej postaci są de facto wzorcami umownymi przygotowanymi przez organizację CC. Ich warunki nie podlegają negocjacji.

Cechy wspólne wszystkich licencji CC przedstawiają się następująco:

 1. charakter niewyłączny,
 2. charakter nieodpłatny,
 3. są bezterminowe,
 4. nie mogą zostać wypowiedziane,
 5. udzielane są z ograniczeniem odpowiedzialności za szkodę oraz z wyłączeniem rękojmi i gwarancji za wady licencjonowanego utworu.
 6. licencje CC wygasają automatycznie w przypadku naruszenia jej postanowień przez osobę korzystającą z licencjonowanego dzieła.

Powyższe cechy są wspólne dla wszystkich typów licencji CC.

Polecamy: Jak długo trwa ochrona praw autorskich do utworu?

Jak już jednak zdążyłeś zauważyć, mamy kilka (dokładnie sześć) rodzajów licencji CC:

 1. uznanie autorstwa (BY):

Na podstawie tej licencji licencjonobiorca może:

 1. kopiować,
 2. rozpowszechniać,
 3. odtwarzać i wykonywać utwór,
 4. tworzyć utwory zależne,
 5. użytkować utwór w sposób komercyjny.

Jedynym warunkiem jest uznanie autorstwa, tj. oznaczenie utworu w sposób podany przez twórcę lub licencjonodawcę.

Jest to „bazowa” licencja CC, dająca najszersze uprawnienia licencjonobiorcy. Dlatego też opisy kolejnych licencji CC będę opierał na różnicach z tą licencją.

 1. uznanie autorstwa-na tych samych warunkach (BY-SA)

Na podstawie tej licencji licencjonobiorca ma takie same uprawnienia jak w uznaniu autorstwa (BY) z tą jednak różnicą, iż jakiekolwiek zmiany, modyfikacje, powstałe utwory zależne lub nowe utwory można rozpowszechniać jedynie na podstawie takiej samej licencji.

Pozostaje warunek dotyczący uznania autorstwa (BY).

 1. Uznanie autorstwa-bez utworów zależnych (BY-ND)

Tym razem nie wolno tworzyć utworów zależnych na podstawie tak chronionego utworu.

Pozostają obwarowania dotyczące uznania autorstwa(BY).

 1. Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne (BY-NC)

Nie wolno użytkować w celach komercyjnych.

Pozostają obwarowania dotyczące uznania autorstwa (BY).

 1. Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-na tych samych warunkach (BY-NC-SA)

Nie wolno wykorzystywać w celach komercyjnych.

Pozostają obwarowania dot. uznania autorstwa-na tych samych warunkach(BY-SA).

 1. Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych (BY-NC-ND)

Nie wolno wykorzystywać tak chronionego utworu w celach komercyjnych oraz tworzyć na jego podstawie utworów zależnych.

Pozostają obwarowania dotyczące uznania autorstwa (BY).

Reklama

Mimo szczytnych założeń, które legły u podstaw powstania licencji CC, zwraca się uwagę na liczne „niespójności” tych licencji z polskim systemem prawno-autorskim. Kwestie te wykraczają poza ramy niniejszego artykułu, niemniej jednak warto tą kwestię choćby zaznaczyć.

 Dodatkową ciekawostką jest fakt, że polskie licencje CC nie zawierają postanowień zakazujących możliwości ich wypowiedzenia (pewnie wbrew intencjom ich twórców, na co zwrócił uwagę dr Wojciech Machała). Tym samym idąc tropem polskiej regulacji prawno-autorskiej istnieje teoretyczna możliwość ich wypowiedzenia, z tym że jest to uprawnienie iluzoryczne ponieważ zidentyfikowanie drugiej strony licencji CC będzie z reguły cokolwiek utrudnione.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.