Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Licencje Creative Commons

Licencje Creative Commons
Licencje Creative Commons
Licencje Creative Commons jako przeniesienie licencji open source na inne dzieła niż programy komputerowe, czyli słów kilka o tym co wolno na podstawie poszczególnych licencji CC, a co stanowi już jej naruszenie.

Jeśli korzystasz z zasobów graficznych (choć nie tylko) umieszczonych w internecie dla własnych celów (np. blogerzy), z pewnością prędzej czy później zetknąłeś się z pojęciem licencji Creative Commons. Czym one są? Ile ich jest? Jakiego są rodzaju? W końcu co musisz, wykorzystując dzieło chronione tą licencją, zrobić by nie naruszyć jej postanowień?

Po kolei.

Internet zmienił wszystko.

Im szerszy miał zasięg, tym bardziej zmieniał podejście do otaczającej nas rzeczywistości, w tym do praw autorskich. Zaczęło się od oprogramowania. Okazało się bowiem z czasem, że im większy krąg użytkowników ma dostęp do kodu źródłowego, tym ostatecznie lepszy jest taki produkt, bardziej dostosowany do potrzeb użytkowników. Tak narodziły się licencje open source które upoważniały osoby korzystające z kodu źródłowego konkretnego oprogramowania do dokonywania w nim określonych zmian i dalszego udostępniania na tych samych zasadach.

Polecamy: Prawo autorskie 2013: Komisja chce zmian w OZZ-etach

Największe znaczenie dla ruchu open source ma licencja GNU GPL o której pisałem na moim blogu.

Życie nie znosi próżni, więc dość szybko licencje open source wyewoluowały w licencje open content , które dotyczyły już wszystkich rodzajów utworów, nie tylko oprogramowania.

W taki właśnie sposób powstała organizacja Creative Commons, a ściślej rzecz biorąc był to międzynarodowy projekt służący zarządzaniu przez twórców prawami autorskimi do ich utworów i oferujący odpowiednie rozwiązania prawne w tym zakresie. Inicjatywa ta powstała w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w roku 2001. Polski oddział istnieje od roku 2005.

Rozwiązania tego typu były tylko kwestią czasu. Na dłuższą metę nie można przecież pogodzić maksymalnej ochrony prawno-autorskiej z chęcią maksymalizacji zasięgu danego dzieła oraz z faktem, że dzielenie się swoją twórczością jest tak naprawdę istotą internetu.

Licencje CC w obecnej postaci są de facto wzorcami umownymi przygotowanymi przez organizację CC. Ich warunki nie podlegają negocjacji.

Cechy wspólne wszystkich licencji CC przedstawiają się następująco:

 1. charakter niewyłączny,
 2. charakter nieodpłatny,
 3. są bezterminowe,
 4. nie mogą zostać wypowiedziane,
 5. udzielane są z ograniczeniem odpowiedzialności za szkodę oraz z wyłączeniem rękojmi i gwarancji za wady licencjonowanego utworu.
 6. licencje CC wygasają automatycznie w przypadku naruszenia jej postanowień przez osobę korzystającą z licencjonowanego dzieła.

Powyższe cechy są wspólne dla wszystkich typów licencji CC.

Polecamy: Jak długo trwa ochrona praw autorskich do utworu?

Jak już jednak zdążyłeś zauważyć, mamy kilka (dokładnie sześć) rodzajów licencji CC:

 1. uznanie autorstwa (BY):

Na podstawie tej licencji licencjonobiorca może:

 1. kopiować,
 2. rozpowszechniać,
 3. odtwarzać i wykonywać utwór,
 4. tworzyć utwory zależne,
 5. użytkować utwór w sposób komercyjny.

Jedynym warunkiem jest uznanie autorstwa, tj. oznaczenie utworu w sposób podany przez twórcę lub licencjonodawcę.

Jest to „bazowa” licencja CC, dająca najszersze uprawnienia licencjonobiorcy. Dlatego też opisy kolejnych licencji CC będę opierał na różnicach z tą licencją.

 1. uznanie autorstwa-na tych samych warunkach (BY-SA)

Na podstawie tej licencji licencjonobiorca ma takie same uprawnienia jak w uznaniu autorstwa (BY) z tą jednak różnicą, iż jakiekolwiek zmiany, modyfikacje, powstałe utwory zależne lub nowe utwory można rozpowszechniać jedynie na podstawie takiej samej licencji.

Pozostaje warunek dotyczący uznania autorstwa (BY).

 1. Uznanie autorstwa-bez utworów zależnych (BY-ND)

Tym razem nie wolno tworzyć utworów zależnych na podstawie tak chronionego utworu.

Pozostają obwarowania dotyczące uznania autorstwa(BY).

 1. Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne (BY-NC)

Nie wolno użytkować w celach komercyjnych.

Pozostają obwarowania dotyczące uznania autorstwa (BY).

 1. Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-na tych samych warunkach (BY-NC-SA)

Nie wolno wykorzystywać w celach komercyjnych.

Pozostają obwarowania dot. uznania autorstwa-na tych samych warunkach(BY-SA).

 1. Uznanie autorstwa-użycie niekomercyjne-bez utworów zależnych (BY-NC-ND)

Nie wolno wykorzystywać tak chronionego utworu w celach komercyjnych oraz tworzyć na jego podstawie utworów zależnych.

Pozostają obwarowania dotyczące uznania autorstwa (BY).

Mimo szczytnych założeń, które legły u podstaw powstania licencji CC, zwraca się uwagę na liczne „niespójności” tych licencji z polskim systemem prawno-autorskim. Kwestie te wykraczają poza ramy niniejszego artykułu, niemniej jednak warto tą kwestię choćby zaznaczyć.

 Dodatkową ciekawostką jest fakt, że polskie licencje CC nie zawierają postanowień zakazujących możliwości ich wypowiedzenia (pewnie wbrew intencjom ich twórców, na co zwrócił uwagę dr Wojciech Machała). Tym samym idąc tropem polskiej regulacji prawno-autorskiej istnieje teoretyczna możliwość ich wypowiedzenia, z tym że jest to uprawnienie iluzoryczne ponieważ zidentyfikowanie drugiej strony licencji CC będzie z reguły cokolwiek utrudnione.

Instrukcje księgowego
Instrukcje księgowego – książka z aktualizacjami w serwisie online

Zawiera zestaw 96 aktualnych instrukcji objaśniających wybrane procedury podatkowe, księgowe, kadrowe oraz z dziedziny prawa cywilnego i gospodarczego. Instrukcje w serwisie są powiązane z kalkulatorami, formularzami, wskaźnikami, materiałami wideo i aktami prawnymi.

Teraz 17% taniej!
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Uprawnienia straży miejskiej 2022
  Uprawnienia straży miejskiej 2022, czyli kiedy strażnik miejski może zatrzymać pojazd do kontroli, a kiedy pieszego. Czy straż miejska może legitymować?
  Kiedy stawia się ekrany akustyczne?
  Kiedy stawia się ekrany akustyczne? Obowiązek ich stawiania jest bardzo precyzyjnie regulowany przez przepisy. Dziś przypomnimy główne zasady.
  Czy straż miejska może zatrzymać pieszego?
  Czy straż miejska może zatrzymać pieszego? To pytanie o tyle zasadnicze, że uprawnienia tej formacji są naprawdę mocno ograniczone. Sprawdźmy.
  Dofinansowanie zakupu samochodu dla osoby niepełnosprawnej
  Dofinansowanie zakupu samochodu dla osoby niepełnosprawnej? Tak, taki właśnie program został zatwierdzony przez radę nadzorczą PFRON.
  Jak oznaczać posty sponsorowane w Internecie?
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował rekomendacje dotyczące oznaczania treści reklamowanych przez influencerów w mediach społecznościowych. Przedstawił w nich podstawy prawne, przykłady współpracy, sposoby oznaczania materiałów sponsorowanych, a także konsekwencje prawne. Jeśli publikujesz tego rodzaju treści zapoznaj się z rekomendacją.
  Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych w praktyce
  Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych? Co oznacza? Zobaczmy o czym w praktyce mówi art. 14 pkt 8 Prawa o ruchu drogowym.
  Nowe baterie do samochodów elektrycznych. 80 proc. w 12 minut
  Nowe baterie do samochodów elektrycznych. Castrol i Sprint Power mają pomysł. Pracują nad akumulatorem, który można ładować z mocą 800 kW!
  Oprocentowanie lokat w 2022 roku
  Nominalne oprocentowanie lokat jest obecnie dużo wyższe niż jeszcze na początku roku. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy to wystarczyło, aby przyciągnąć oszczędności Polaków.
  Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?
  Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie? Na czym polegają usługi RegTech? Jak działają firmy RegTech? Wyjaśnia Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl.
  Jak zabezpieczyć budynek przed ulatnianiem się tlenku węgla, czyli czadu? Obowiązki zarządcy
  Najczęstszymi przyczynami zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem oraz wybuchów gazu i pożarów są: brak szczelności i sprawności urządzeń spalających paliwa, instalacji kominowych i gazowych oraz brak drożności i właściwego ciągu przewodów wentylacyjnych.
  Drewno opałowe: Lasy Państwowe sprzedają więcej ale zasoby są ograniczone
  Do końca sierpnia br. Lasy Państwowe sprzedały 545 tys. m sześc. tzw. gałęziówki; to o 46 proc. więcej niż w 2021 r. - poinformowały PAP Lasy Państwowe. Dodano, że o ponad 40 proc. wzrosła też sprzedaż grubszego drewna opałowego.
  Branża eventowa – odbudowa po pandemii
  Klienci biznesowi coraz częściej szukają wydarzeń nie tylko dla firmy, ale też dla odbudowy motywacji i więzi wśród pracowników po pandemii. Wyzwań jest więcej – technologia i ekologia stawiają operatorom coraz wyższe wymagania.
  Czy robotyzacja sprawdzi się w każdej firmie? Kto może skorzystać z najnowszych technologii?
  Myśląc o robotach, wiele osób wciąż wyobraża sobie zaawansowaną maszynę wykonującą zlecone jej prace. Tymczasem roboty to także oprogramowania, które doskonale sprawdzają się w pracy biurowej. Nie zajmują przestrzeni, nie wymagają dodatkowego sprzętu ani wykwalifikowanego personelu.
  Nowa definicja skrzyżowania. Uwaga na mandaty!
  Nowa definicja skrzyżowania obowiązuje od 21 września 2022 roku. I choć zmiana miała być kosmetyczna, może oznaczać dla kierowców mandat.
  125 tys. Yarisów Cross w Europie. Kupujemy głównie hybrydy
  125 tys. Yarisów Cross w Europie, czyli miejski crossover bije rekordy popularności. 94 proc. pojazdów opuszcza salon z silnikiem hybrydowym.
  Wysokie rachunki, wzrost cen. Piekarze przerażeni obecną sytuacją
  Północna Izba Gospodarcza apeluje o natychmiastowe przyjęcie programu wsparcia dla rzemieślniczych piekarni oraz dla piekarzy prowadzących wypiek tradycyjnymi metodami.
  Hakerzy coraz lepsi, koszty ponoszą konsumenci
  Zaniedbania w cyberbezpieczeństwie słono kosztują. Firmy tracą średnio ponad 4 mln dolarów rocznie z powodu ataków hakerów, wynika z najnowszego raportu IBM Security. Kto za to płaci? Na pewno nie korporacje – aż 6 na 10 ankietowanych firm przyznaje, że kosztami obarcza swoich klientów.
  Handel hurtowy w sierpniu 2022 i nowe zamówienia w przemyśle
  Handel hurtowy w sierpniu 2022, zgodnie z danymi GUS, zanotował wyraźne wzrosty – zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Rośnie również dynamika nowych zamówień w przemyśle oraz zamówień eksportowych. Daje to nadzieję, że wbrew niektórym pesymistycznym prognozom polskie firmy nie będą aż tak bardzo spowalniać aktywności w najbliższych miesiącach.
  Ciężkie czasy branży sadowniczej. Brak pracowników i rynków zbytu
  Dramatycznie brakuje ludzi do zrywania jabłek, część zbiorów prawdopodobnie pozostanie w sadach - poinformował prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. "W sadownictwie jest mnóstwo problemów, najważniejsze to braki siły roboczej, koszty energii i brak rynków zbytu w związku z wojną”.
  Samochody elektryczne sposobem na kryzys energetyczny
  Samochody elektryczne. W związku z rosnącymi stawkami za prąd i brakami w dostawach gazu oraz węgla coraz więcej mówi się o kryzysie energetycznym. Jak wskazują eksperci, sposobem na niedobory prądu mogą być samochody elektryczne. Każdy z nich to potencjalny bank energii dla budynków i odciążenie dla sieci. Czy kierowcy zostaną prosumentami tak jak właściciele fotowoltaiki?
  Konfederacja Lewiatan: bezrobocie przynajmniej do końca roku będzie na niskim poziomie
  Wszystko wskazuje na to, że bezrobocie jeszcze przynajmniej do końca roku utrzyma się na niskim poziomie – podano w piątkowym komentarzu Konfederacji Lewiatan do danych GUS.
  Ile można jeździć bez przeglądu technicznego?
  Ile można jeździć bez przeglądu technicznego? Oto pytanie, które postawiliśmy przed dzisiejszym materiałem. Odpowiedź jest prosta.
  Podwyżka abonamentu za radio w samochodzie 2023
  Abonament za radio w samochodzie - podwyżka w 2023 roku. Tak, kierowcy zapłacą więcej. Nowe stawki zaczną obowiązywać już za kilka miesięcy.
  Jak dojechać na przegląd bez przeglądu?
  Jak dojechać na przegląd bez przeglądu? Tak, pytanie może wydawać się podchwytliwe, ale podchwytliwe nie jest. Poszukajmy zatem odpowiedzi.
  Frank szwajcarski przebił 5 zł. Polska waluta tanieje
  Frank szwajcarski kosztuje ponad 5 zł, euro jest po 4,77 zł, a kurs dolara przebił poziom 4,83 zł.