REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak długo trwa ochrona praw autorskich do utworu?

Joanna Szmigiel
Prawo autorskie, okres ochrony autora./ Fot. Fotolia
Prawo autorskie, okres ochrony autora./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czas trwania ochrony autorskich praw majątkowych jest różny w różnych krajach świata. Zależy on również od momentu w którym zaczynamy go liczyć, a to związane jest z tym z jakim utworem mamy do czynienia.

Aby odpowiedzieć na pytanie jak długo trwa ochrona autorskich praw majątkowych musimy najpierw dokonać rozróżnienia na autorskie prawa osobiste i autorskie prawa majątkowe.

REKLAMA

Autorskie prawa osobiste

Autorskie prawa osobiste, jak sama nazwa wskazuje, są to uprawnienia o charakterze osobistym. Mogą przysługiwać tylko autorowi utworu, nawet w  przypadku utworów pracowniczych. Odnoszą się do niemajątkowej ochrony praw twórców. Chronią one więź twórcy z utworem. Prawa te są nieprzenaszalne, nie można się ich zrzec lub zbyć ich. Obowiązują bezterminowo. Chronią od momentu powstania utworu i obowiązują wiecznie, nie wygasają z upływem określonego czasu. Prawami autorskimi osobistymi są:

 • prawo do autorstwa utworu, prawo do oznaczania utworu swoim imieniem i nazwiskiem, pseudonimem lub anonimowo, prawo do niezmienności treści i formy dzieła, prawo do decydowania o pierwszym rozpowszechnieniu utworu, prawo do nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.

Zobacz: Utwór na gruncie prawa autorskiego

Autorskie prawa majątkowe

Autorskie prawa majątkowe obejmują ochronę ekonomicznych interesów twórcy. Możliwe jest rozporządzanie prawami majątkowymi. Można je więc bez problemu zbyć lub zezwolić na korzystanie z utworu na określonych polach eksploatacji, przez określony czas, czyli udzielić licencji. Prawa majątkowe już od momentu powstania utworu mogą przysługiwać innej osobie niż twórca, np. pracodawcy twórcy kiedy mamy do czynienia z utworem pracowniczym. Autorskie prawa majątkowe podlegają ochronie czasowej określonej w ustawie.

Długość trwania autorskich praw majątkowych

To jak długo trwa ochrona autorskich praw majątkowych, zależy od tego na podstawie jakiej  ustawy ochrona ta istnieje. W każdym kraju ochrona ta może mieć inną długość, w zależności od regulacji ustawy państwowej. Istnieje jednak również międzynarodowa ochrona praw twórców określona w Konwencji berneńskiej o ochronie dzieł literackich i artystycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konwencja berneńska

Konwencja berneńska jest umową międzynarodową zawartą w Bernie 9 września 1886r. Była ona pierwszą umową międzynarodową dotyczącą respektowania praw autorskich. Obecnie Konwencję berneńską podpisały 163 państwa (w tej chwili na świecie mamy 194 państwa, tak więc liczba ta jest imponująca). Konwencją rządza dwie podstawowe zasady:

 • Zasada minimum ochrony - sygnatariusze konwencji zobowiązani są do zapewnienia w swoich ustawach krajowych minimum ochrony przewidzianej w niej, mogą jednak ustanowić ochronę dłuższą i korzystniejszą.
 • Zasada asymilacji

Twórca pochodzący z innego kraju, będącego sygnatariuszem konwencji, musi być traktowany na równi z twórcami z danego kraju członkowskiego. Tak więc jeżeli w kraju tym obowiązuje dłuższy, niż przewidziany w konwencji, okres ochrony, twórca pochodzący z innego kraju nie może być traktowany odmiennie niż obywatele tego kraju.

Czas ochrony

Obecnie czas trwania autorskich praw majątkowych na podstawie Konwencji berneńskiej wynosi 50 lat. Na podstawie polskiej ustawy o prawie autorskim i prawie prasowym wynosi on 70 lat.

W odniesieniu do dzieł fotograficznych i dzieł sztuki użytkowej czas ochrony na podstawie Konwencji berneńskiej wynosi 25 lat, natomiast na podstawie polskiej ustawy jest on dłuższy i wynosi 70 lat.

Zobacz: Czym jest domena publiczna?

Od kiedy liczyć czas ochrony?

Na podstawie art. 36 polskiej ustawy o prawie autorskim, autorskie prawa majątkowe gasną po upływie lat siedemdziesięciu:

 1. od śmierci twórcy, a do utworów współautorskich od śmierci twórcy który przeżył pozostałych;
 2. w odniesieniu do utworu, którego twórca nie jest znany – od daty pierwszego rozpowszechnienia, chybże pseudonim nie pozostawia wątpliwości co do tożsamości autora lub jeżeli autor ujawnił swoją tożsamość;
 3.  w odniesieniu do utworu do którego autorskie prawa majątkowe przysługują z mocy ustawy innej osobie niż twórca – od daty rozpowszechnienia utworu, a gdy utwór nie został rozpowszechniony od daty jego ustalenia;
 4. w odniesieniu do utworu audiowizualnego – od śmierci najpóźniej zmarłej z wymienionych osób: głównego reżysera, autora scenariusza, autora dialogów, kompozytora muzyki skomponowanej do utworu audiowizualnego

Jeżeli okres ochrony autorskich praw majątkowych liczymy od momentu rozpowszechnienia, a utwór rozpowszechniono w częściach, odcinkach, fragmentach lub wkładkach, bieg terminu oddzielnie od daty rozpowszechnienia dla każdej z wymienionych części.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA