reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Ochrona praw twórcy > Opłaty za odtwarzanie muzyki

Opłaty za odtwarzanie muzyki

Za odtwarzanie muzyki trzeba płacić organizacjom zbiorowego zarządzanie, dotyczy to zarówno restauracji, sklepów, DJ-ów, jak i imprez karaoke, czy szkół organizujących studniówki.

Za odtwarzanie muzyki, z którym choćby pośrednio łączy się osiąganie korzyści majątkowych trzeba płacić. Puszczanie muzyki wpływa na atmosferę w sklepie, restauracji, czy u fryzjera. W miejscach, gdzie leci muzyka czujemy się bardziej zrelaksowani, odprężeni, chętniej tam przebywamy i wydajemy pieniądze, dlatego korzystnym dla przedsiębiorców jest  zadbanie o to by odpowiednio do miejsca dobrać muzykę. Jednak zawsze należy pamiętać, żeby zawrzeć stosowną umowę z odpowiednią organizacją zbiorowego zarządzania i opłacać składki.

Komu płacić?

Przedsiębiorca, chcący odtwarzać muzykę na terenie swojego zakładu, powinien zawrzeć umowę z nie jedną organizacją zbiorowego zarządzania, lecz z co najmniej z trzema: STOART-em lub SPAW-em reprezentującymi artystów, ZAIKS-em reprezentującym autorów, oraz ZPAV-em działającym w imieniu producentów. Organizacje zbiorowego zarządzania z niecierpliwością czekają na ustalenie przez Komisję Prawa Autorskiego, działającą przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego tabel wynagrodzeń, gdyż kiedy tabele takie zostaną ustalone, organizacje będą mogły wybrać z pośród siebie jedną organizację, która będzie pobierać stosowne wynagrodzenia. Dla przedsiębiorców dokonywanie opłat stanie się prostsze, więc zapewne chętniej będą ich dokonywać. 

Zobacz: Dozwolony użytek w sieci

Stawki obecnie wynikają z ustalanych tabel, proporcjonalnie do kilku parametrów, m.in.  wielkości lokalu, ilości miejsc w lokalu gastronomicznym, wielkości miasta w którym przedsiębiorca prowadzi działalność. Na stronach internetowych wymienionych wyżej organizacji podane są tabele wynagrodzeń ustalane  i zatwierdzone przez organizacje zbiorowego zarządzania (nie należy ich mylić z tabelami wynagrodzeń ustalanymi przez Komisję Prawa Autorskiego).

Imprezy masowe

Przy organizacji imprez masowych należy pamiętać by również ponieść stosowne opłaty. Nawet przy organizacji studniówki, która z samej swojej idei nie ma przynosić zysku, należy ponosić opłaty. Pamiętać bowiem należy, że DJ lub zespół grający na studniówce zarabia na swoim występie. Jeżeli wynajmujemy zespół od umowy zależy, czy sam zespół, czy organizator imprezy wniesie opłatę. Opłata na rzecz ZAIKS-u wynosi tu 10% wynagrodzenia zespołu. Jeżeli korzystamy z usług DJ-a, on również musi posiadać licencję DJ- ską, która upoważnia do kopiowania oryginalnych nagrań muzycznych na cyfrowy nośnik i publiczne odtwarzanie ich z tych kopii.    

Kary

Warto dokonywać regularnych opłat tantiem na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, gdyż za niedokonywanie takich opłat grożą wysokie kary. Przedsiębiorcę , który nie dokonuje stosownych opłat może odwiedzić inspektor organizacji zbiorowego zarządzania. Jeżeli przedsiębiorca nie dokonujący opłat nie wykaże się dobrą wolą i nie zacznie dokonywać opłat ZPAV składa wniosek o ściganie karne. Kary mogą być bardzo dotkliwe. Możliwym jest nałożenie na przedsiębiorcę zaległych opłat, które przy wieloletnim ich niedokonywaniu mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy. Możliwym jest nawet zamknięcie lokalu i kara więzienia dla przedsiębiorcy do pięciu lat.

Zobacz: Dochodzenie roszczeń z weksla

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama