REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłaty za odtwarzanie muzyki

Joanna Szmigiel
Opłaty tantiem należy dokonywać nawet przy organizacji studniówki/ Fot. Fotolia
Opłaty tantiem należy dokonywać nawet przy organizacji studniówki/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za odtwarzanie muzyki trzeba płacić organizacjom zbiorowego zarządzanie, dotyczy to zarówno restauracji, sklepów, DJ-ów, jak i imprez karaoke, czy szkół organizujących studniówki.

Za odtwarzanie muzyki, z którym choćby pośrednio łączy się osiąganie korzyści majątkowych trzeba płacić. Puszczanie muzyki wpływa na atmosferę w sklepie, restauracji, czy u fryzjera. W miejscach, gdzie leci muzyka czujemy się bardziej zrelaksowani, odprężeni, chętniej tam przebywamy i wydajemy pieniądze, dlatego korzystnym dla przedsiębiorców jest  zadbanie o to by odpowiednio do miejsca dobrać muzykę. Jednak zawsze należy pamiętać, żeby zawrzeć stosowną umowę z odpowiednią organizacją zbiorowego zarządzania i opłacać składki.

REKLAMA

Komu płacić?

Przedsiębiorca, chcący odtwarzać muzykę na terenie swojego zakładu, powinien zawrzeć umowę z nie jedną organizacją zbiorowego zarządzania, lecz z co najmniej z trzema: STOART-em lub SPAW-em reprezentującymi artystów, ZAIKS-em reprezentującym autorów, oraz ZPAV-em działającym w imieniu producentów. Organizacje zbiorowego zarządzania z niecierpliwością czekają na ustalenie przez Komisję Prawa Autorskiego, działającą przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego tabel wynagrodzeń, gdyż kiedy tabele takie zostaną ustalone, organizacje będą mogły wybrać z pośród siebie jedną organizację, która będzie pobierać stosowne wynagrodzenia. Dla przedsiębiorców dokonywanie opłat stanie się prostsze, więc zapewne chętniej będą ich dokonywać. 

Zobacz: Dozwolony użytek w sieci

Stawki obecnie wynikają z ustalanych tabel, proporcjonalnie do kilku parametrów, m.in.  wielkości lokalu, ilości miejsc w lokalu gastronomicznym, wielkości miasta w którym przedsiębiorca prowadzi działalność. Na stronach internetowych wymienionych wyżej organizacji podane są tabele wynagrodzeń ustalane  i zatwierdzone przez organizacje zbiorowego zarządzania (nie należy ich mylić z tabelami wynagrodzeń ustalanymi przez Komisję Prawa Autorskiego).

Imprezy masowe

Przy organizacji imprez masowych należy pamiętać by również ponieść stosowne opłaty. Nawet przy organizacji studniówki, która z samej swojej idei nie ma przynosić zysku, należy ponosić opłaty. Pamiętać bowiem należy, że DJ lub zespół grający na studniówce zarabia na swoim występie. Jeżeli wynajmujemy zespół od umowy zależy, czy sam zespół, czy organizator imprezy wniesie opłatę. Opłata na rzecz ZAIKS-u wynosi tu 10% wynagrodzenia zespołu. Jeżeli korzystamy z usług DJ-a, on również musi posiadać licencję DJ- ską, która upoważnia do kopiowania oryginalnych nagrań muzycznych na cyfrowy nośnik i publiczne odtwarzanie ich z tych kopii.    

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kary

Warto dokonywać regularnych opłat tantiem na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, gdyż za niedokonywanie takich opłat grożą wysokie kary. Przedsiębiorcę , który nie dokonuje stosownych opłat może odwiedzić inspektor organizacji zbiorowego zarządzania. Jeżeli przedsiębiorca nie dokonujący opłat nie wykaże się dobrą wolą i nie zacznie dokonywać opłat ZPAV składa wniosek o ściganie karne. Kary mogą być bardzo dotkliwe. Możliwym jest nałożenie na przedsiębiorcę zaległych opłat, które przy wieloletnim ich niedokonywaniu mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy. Możliwym jest nawet zamknięcie lokalu i kara więzienia dla przedsiębiorcy do pięciu lat.

Zobacz: Dochodzenie roszczeń z weksla

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

Rząd Donalda Tuska: teraz działalność gospodarcza i umowy cywilne zaliczane do stażu pracy, ministerstwo potwierdza: projekt w przygotowaniu

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

REKLAMA

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

REKLAMA

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA