REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłaty za odtwarzanie muzyki

Joanna Szmigiel
Opłaty tantiem należy dokonywać nawet przy organizacji studniówki/ Fot. Fotolia
Opłaty tantiem należy dokonywać nawet przy organizacji studniówki/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za odtwarzanie muzyki trzeba płacić organizacjom zbiorowego zarządzanie, dotyczy to zarówno restauracji, sklepów, DJ-ów, jak i imprez karaoke, czy szkół organizujących studniówki.

Za odtwarzanie muzyki, z którym choćby pośrednio łączy się osiąganie korzyści majątkowych trzeba płacić. Puszczanie muzyki wpływa na atmosferę w sklepie, restauracji, czy u fryzjera. W miejscach, gdzie leci muzyka czujemy się bardziej zrelaksowani, odprężeni, chętniej tam przebywamy i wydajemy pieniądze, dlatego korzystnym dla przedsiębiorców jest  zadbanie o to by odpowiednio do miejsca dobrać muzykę. Jednak zawsze należy pamiętać, żeby zawrzeć stosowną umowę z odpowiednią organizacją zbiorowego zarządzania i opłacać składki.

REKLAMA

Komu płacić?

Przedsiębiorca, chcący odtwarzać muzykę na terenie swojego zakładu, powinien zawrzeć umowę z nie jedną organizacją zbiorowego zarządzania, lecz z co najmniej z trzema: STOART-em lub SPAW-em reprezentującymi artystów, ZAIKS-em reprezentującym autorów, oraz ZPAV-em działającym w imieniu producentów. Organizacje zbiorowego zarządzania z niecierpliwością czekają na ustalenie przez Komisję Prawa Autorskiego, działającą przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego tabel wynagrodzeń, gdyż kiedy tabele takie zostaną ustalone, organizacje będą mogły wybrać z pośród siebie jedną organizację, która będzie pobierać stosowne wynagrodzenia. Dla przedsiębiorców dokonywanie opłat stanie się prostsze, więc zapewne chętniej będą ich dokonywać. 

Zobacz: Dozwolony użytek w sieci

Stawki obecnie wynikają z ustalanych tabel, proporcjonalnie do kilku parametrów, m.in.  wielkości lokalu, ilości miejsc w lokalu gastronomicznym, wielkości miasta w którym przedsiębiorca prowadzi działalność. Na stronach internetowych wymienionych wyżej organizacji podane są tabele wynagrodzeń ustalane  i zatwierdzone przez organizacje zbiorowego zarządzania (nie należy ich mylić z tabelami wynagrodzeń ustalanymi przez Komisję Prawa Autorskiego).

Imprezy masowe

Przy organizacji imprez masowych należy pamiętać by również ponieść stosowne opłaty. Nawet przy organizacji studniówki, która z samej swojej idei nie ma przynosić zysku, należy ponosić opłaty. Pamiętać bowiem należy, że DJ lub zespół grający na studniówce zarabia na swoim występie. Jeżeli wynajmujemy zespół od umowy zależy, czy sam zespół, czy organizator imprezy wniesie opłatę. Opłata na rzecz ZAIKS-u wynosi tu 10% wynagrodzenia zespołu. Jeżeli korzystamy z usług DJ-a, on również musi posiadać licencję DJ- ską, która upoważnia do kopiowania oryginalnych nagrań muzycznych na cyfrowy nośnik i publiczne odtwarzanie ich z tych kopii.    

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kary

Warto dokonywać regularnych opłat tantiem na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, gdyż za niedokonywanie takich opłat grożą wysokie kary. Przedsiębiorcę , który nie dokonuje stosownych opłat może odwiedzić inspektor organizacji zbiorowego zarządzania. Jeżeli przedsiębiorca nie dokonujący opłat nie wykaże się dobrą wolą i nie zacznie dokonywać opłat ZPAV składa wniosek o ściganie karne. Kary mogą być bardzo dotkliwe. Możliwym jest nałożenie na przedsiębiorcę zaległych opłat, które przy wieloletnim ich niedokonywaniu mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy. Możliwym jest nawet zamknięcie lokalu i kara więzienia dla przedsiębiorcy do pięciu lat.

Zobacz: Dochodzenie roszczeń z weksla

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA