REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utwór w prawie autorskim

Prawo autorskie./ Fot. Fotolia
Prawo autorskie./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo autorskie chroni przejawy ludzkiej twórczości, które da się zakwalifikować jako utwór. W jakich sytuacjach mamy do czynienia z utworem?

Przedmiot prawa autorskiego

Przedmiotem ochrony prawno-autorskiej jest utwór, czyli każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (art. 1 ust. 1 Prawa autorskiego).

REKLAMA

Aby zatem dany przejaw działalności został uznany za utwór w rozumieniu prawa autorskiego musi przede wszystkim być przejawem „działalności twórczej”, a zatem cechować się pewną niepowtarzalnością. Przykładowo może ona przejawiać się poprzez ujęcie danego zagadnienia w nowym znaczeniu.

Zobacz: Prawo autorskie - vademecum

Indywidualny charakter

Niezależnie od ustalenia, iż dana działalność człowieka cechuje się przejawem twórczej działalności, do uznania za utwór wymagane jest jeszcze ustalenia, iż chodzi o indywidualny charakter takiej działalności, czyli pewien stopień jej niepowtarzalności.

Utrwalenie w jakiejkolwiek postaci

REKLAMA

Momentem, w którym powstaje utwór w rozumienia prawa autorskiego jest moment jego uzewnętrzniania, nazwany w treści ustawy „utrwaleniem w jakiejkolwiek postaci”. Ochrona prawno-autorska przynależy bowiem jedynie utrwalonym przejawom ludzkiej twórczości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem utworem w rozumieniu prawa autorskiego nie będzie sam pomysł, który nie został utrwalony np. w formie zapisu. Z kolei pomysł na kampanię reklamową, który zostanie np. ustalony w formie utworu audiowizualnego, będzie już podlegał ochronie prawno-autorskiej.

Co może być utworem?

Art. 1 ust. 2 Prawa autorskiego wymienia przy tym pewien katalog utworów w rozumieniu ustawy, wskazując, iż chodzi m.in. o utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, czy znakami graficznymi. To także utwory plastyczne, fotograficzne, lutnicze, czy wzory przemysłowe. Ochrona prawno-autorska przysługuje także utworom architektonicznym, czy muzycznym, scenicznym lub audiowizualnym. Katalog ten nie jest zamknięty, a ustalenie, iż dana działalność ma przejaw utworu następuje po spełnieniu wyżej określonych przesłanek.

Zobacz: Utwory audiowizualne a prawa autorskie

Oryginalność formy, nie treści

Podstawową zasadą prawa autorskiego jest ochrona formy, nie samej treści. Dlatego też nie istnieje wymóg oryginalności (nowości) treści. Stąd też przedmiotem prawa autorskiego będą także różne opracowania istniejących już utworów. Chodzi tutaj o tłumaczenia, przeróbki oraz adaptacje cudzych utworów (art. 2 Prawa autorskiego). Utworem samym w sobie może być również zbiór, czy antologia, która może zawierać zarówno chronione lub niechronione materiały (np. dokumenty urzędowe). Musi jednak spełniać warunki uznania za utwór (twórczy charakter).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA