REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Testy psychologiczne sposobem na wyłowienie najlepszego kandydata

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Testy psychologiczne sposobem na wyłowienie najlepszego kandydata
Testy psychologiczne sposobem na wyłowienie najlepszego kandydata

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy, a przede wszystkim działający w ich imieniu rekruterzy, coraz częściej posiłkują się przy naborze nowych pracowników testami psychologicznymi. Testy osobowości, inteligencji i zainteresowań pozwalają bowiem na lepsze dopasowanie predyspozycji pracownika do potrzeb firmy.

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to często tylko przepustka do kolejnego etapu postępowania kwalifikacyjnego. Rekruterzy przygotowują kandydatom do pracy swoiste tory przeszkód…

REKLAMA

Wszystko po to, by wybrać najwłaściwszą osobę na dane stanowisko. Życiorys zawodowy i list motywacyjny mogą dawać tylko ogólne wyobrażenie o osobie odpowiadającej na ogłoszenie. Rozmowa kwalifikacyjna pozwala na lepsze poznanie konkretnego kandydata, ale nie od dziś wiadomo, że można wypaść świetnie podczas takiego spotkania, a następnie niezbyt odnajdywać się w przydzielonych obowiązkach.

REKLAMA

Wielu pracodawców decyduje się więc dziś na testy psychologiczne w nadziei, że pomoże im to znaleźć kandydata skrojonego na miarę. Od dawna przeprowadza się takie testy wśród kandydatów do służby w policji czy ogólnie wśród osób chcących podjąć pracę w zawodach szczególnie trudnych i niebezpiecznych.

 Z testami psychologicznymi w rekrutacji można spotkać się tam, gdzie rekrutacja prowadzona jest przez agencję rekrutacyjną, a także w firmach, które zatrudniają psychologa w dziale personalnym. Jedynie psycholog jest bowiem uprawniony do przeprowadzenia testów psychologicznych. Metoda jest dość kosztowna, lecz ponoć skuteczna. Zresztą wydatki poniesione na etapie rekrutacji mogą wyeliminować koszty, jakie mogłyby zostać poniesione w przyszłości, w przypadku błędnej decyzji rekrutacyjnej. Wówczas bowiem cały proces rekrutacyjny trzeba byłoby uruchamiać od nowa.

Przetestuj się

Testy psychologiczne są zestandaryzowanymi narzędziami, badającymi określone cechy kandydata. Takie narzędzie z założenia ma być obiektywne. Oczywiście rodzaj testu zależy od stanowiska na jakie aplikujemy, a przynajmniej z założenia powinno tak być. Dzięki zastosowaniu odpowiednich testów osoby rekrutujące są w stanie spośród kandydatów wyróżnić osoby odpowiadające wymaganiom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zależności od tego, na jakie stanowisko jest prowadzona rekrutacja, będą pożądane różne kombinacje cech u kandydata. Uzyskane przez pretendentów do pracy wyniki mogą być porównane z wynikami osób o podobnych cechach, umiejętnościach i zdolnościach, których wymaga pracodawca na określonym stanowisku, np. systematyczność, cierpliwość, kreatywność, energiczność, umiejętność planowania, odporność na stres, samoocena, motywacja i determinacja w osiąganiu sukcesu, umiejętność współpracy w grupie.

Łowienie talentów w sieci – nowoczesne trendy w rekrutacji

REKLAMA

Specjaliści twierdzą, że nie da się oszukać przy wypełnianiu tego rodzaju testów, ich konstrukcja to uniemożliwia. Nawet jeśli próbujemy „przechytrzyć” test, możemy wyrządzić krzywdę sobie. Nieraz kandydaci próbują udzielać takich odpowiedzi, jakich – ich zdaniem – oczekuje pracodawca czy zgadując, jakie cechy mogłyby być pożądane na danym stanowisku. Jeżeli jednak nie mamy predyspozycji osobowościowych do pracy na danym stanowisku, będziemy się zwyczajnie męczyć.

Przed wypełnieniem testu czytamy zwykle instrukcję do niego: często znajduje się tam informacja o tym, że nie ma odpowiedzi złych i dobrych, a jedynie odpowiedzi najlepiej pasujące dla danej osoby. Odpowiedź dobra to przede wszystkim odpowiedź szczera. Zaleca się, by nie zastanawiać się zbyt długo nad odpowiedziami: często pierwsza, spontaniczna odpowiedź jest tą właściwą. Nieraz też czas przeznaczony na wypełnienie testu jest ograniczony.

Osoba rekrutująca powinna spytać kandydatów o to, czy wyrażają zgodę na udział w takim teście. Każdy ma prawo do braku zgody, jednak w praktyce oznacza to najczęściej rezygnację z rekrutacji. Trzeba wziąć pod uwagę, że tego rodzaju testy są raczej narzędziem wspomagającym rekrutację, dostarczającym o kandydacie dodatkowych informacji. Błędem jest opieranie się jedynie na wynikach testów. Znaczący i decydujący może być jednak wynik testu umiejętności.

Pierwsza rozmowa rekrutacyjna

Bywa, że tego rodzaju testy przeprowadza się wśród osób już zatrudnionych. Po co? Ich wyniki mogą stanowić dla pracodawcy cenną wskazówkę co do tego, w jakim kierunku szkolić danego pracownika, kogo awansować, kogo przenieść na inne stanowisko, komu jaką rolę w zespole przydzielić itd. Takie testy mogą pokazać, jak pracownik radzi sobie ze stresem, z wykonywaniem codziennych obowiązków itp. Nie oznacza to, że wyniki tych testów mają być przyjmowane całkowicie bezkrytycznie, jak wyrocznia. Często bywają wręcz źródłem obaw pracowników, stanowią przyczynek do licznych porównań z innymi osobami. Trzeba więc być przy ich stosowaniu wyjątkowo ostrożnym.


Rodzaje testów

Rodzaj testu dobiera się w zależności od tego, jakimi cechami powinien wyróżniać się kandydat odpowiedni na dane stanowisko. Wśród testów kwalifikacyjnych możemy wyróżnić testy osobowości, testy inteligencji, osiągnięć, zdolności i zainteresowań.

Testy osobowości

Za ich pomocą jest oceniana osobowość kandydata. Możemy na przykład określić jego style reagowania w określonych sytuacjach, relacje z otoczeniem oraz skłonności do reakcji emocjonalnych. Nie da się ukryć, że pewne cechy osobowości mogą ułatwić nawiązywanie kontaktów czy wykonywanie określonych zadań.

Testy inteligencji

Testy te sprawdzają głównie umiejętność analitycznego, logicznego myślenia, chociaż oczywiście inteligencja to nie tylko zdolności analityczne, lecz także np. zdolności językowe. Pracodawcy często jednak wychodzą z założenia, że pomyślne wykonanie takiego testu gwarantuje sukces w życiu zawodowym. Zdarza się, że jest limit czasowy na rozwiązanie takiego testu. Firmy nieraz na własne potrzeby tworzą testy oceniające zdolność analitycznego myślenia. W zależności od rodzaju stanowiska można spotkać się też z testami badającymi umiejętności językowe.

Testy osiągnięć

Mają one mierzyć zakres wiedzy i możliwości wykonywania zadań wchodzących w zakres danego stanowiska. Badają umiejętności i zdolności nabyte w trakcie wcześniejszych doświadczeń zawodowych. Tutaj także rodzaj testu zależy od stanowiska, o jakie kandydat się ubiega: można być poproszonym np. o sporządzenie jakiegoś raportu.

Testy zdolności

Sprawdzanie umiejętności i zdolności odbywa się w warunkach zbliżonych

do warunków pracy. Niekiedy zadania te mogą być bardziej skomplikowane. Jeśli chodzi o formę, przypominają metodę z Assessment Center – tzw. koszyk zadań. Zadania często dotyczą takich uzdolnień jak zręczność, zdolności manualne.

Testy zainteresowań

Kwestionariusze zainteresowań mogą być uzupełnieniem innych testów. Sprawdzają one preferencje i obszary zainteresowań, a także skłonności do pewnych czynności. Tego typu testy wykorzystywane są jednak częściej w instytucjach zajmujących się pośrednictwem pracy i doradztwem zawodowym.

Agnieszka Jastrzębska (Zielona Linia)

19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA