| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Testy psychologiczne sposobem na wyłowienie najlepszego kandydata

Testy psychologiczne sposobem na wyłowienie najlepszego kandydata

Pracodawcy, a przede wszystkim działający w ich imieniu rekruterzy, coraz częściej posiłkują się przy naborze nowych pracowników testami psychologicznymi. Testy osobowości, inteligencji i zainteresowań pozwalają bowiem na lepsze dopasowanie predyspozycji pracownika do potrzeb firmy.

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to często tylko przepustka do kolejnego etapu postępowania kwalifikacyjnego. Rekruterzy przygotowują kandydatom do pracy swoiste tory przeszkód…

Wszystko po to, by wybrać najwłaściwszą osobę na dane stanowisko. Życiorys zawodowy i list motywacyjny mogą dawać tylko ogólne wyobrażenie o osobie odpowiadającej na ogłoszenie. Rozmowa kwalifikacyjna pozwala na lepsze poznanie konkretnego kandydata, ale nie od dziś wiadomo, że można wypaść świetnie podczas takiego spotkania, a następnie niezbyt odnajdywać się w przydzielonych obowiązkach.

Wielu pracodawców decyduje się więc dziś na testy psychologiczne w nadziei, że pomoże im to znaleźć kandydata skrojonego na miarę. Od dawna przeprowadza się takie testy wśród kandydatów do służby w policji czy ogólnie wśród osób chcących podjąć pracę w zawodach szczególnie trudnych i niebezpiecznych.

 Z testami psychologicznymi w rekrutacji można spotkać się tam, gdzie rekrutacja prowadzona jest przez agencję rekrutacyjną, a także w firmach, które zatrudniają psychologa w dziale personalnym. Jedynie psycholog jest bowiem uprawniony do przeprowadzenia testów psychologicznych. Metoda jest dość kosztowna, lecz ponoć skuteczna. Zresztą wydatki poniesione na etapie rekrutacji mogą wyeliminować koszty, jakie mogłyby zostać poniesione w przyszłości, w przypadku błędnej decyzji rekrutacyjnej. Wówczas bowiem cały proces rekrutacyjny trzeba byłoby uruchamiać od nowa.

Przetestuj się

Testy psychologiczne są zestandaryzowanymi narzędziami, badającymi określone cechy kandydata. Takie narzędzie z założenia ma być obiektywne. Oczywiście rodzaj testu zależy od stanowiska na jakie aplikujemy, a przynajmniej z założenia powinno tak być. Dzięki zastosowaniu odpowiednich testów osoby rekrutujące są w stanie spośród kandydatów wyróżnić osoby odpowiadające wymaganiom.

W zależności od tego, na jakie stanowisko jest prowadzona rekrutacja, będą pożądane różne kombinacje cech u kandydata. Uzyskane przez pretendentów do pracy wyniki mogą być porównane z wynikami osób o podobnych cechach, umiejętnościach i zdolnościach, których wymaga pracodawca na określonym stanowisku, np. systematyczność, cierpliwość, kreatywność, energiczność, umiejętność planowania, odporność na stres, samoocena, motywacja i determinacja w osiąganiu sukcesu, umiejętność współpracy w grupie.

Łowienie talentów w sieci – nowoczesne trendy w rekrutacji

Specjaliści twierdzą, że nie da się oszukać przy wypełnianiu tego rodzaju testów, ich konstrukcja to uniemożliwia. Nawet jeśli próbujemy „przechytrzyć” test, możemy wyrządzić krzywdę sobie. Nieraz kandydaci próbują udzielać takich odpowiedzi, jakich – ich zdaniem – oczekuje pracodawca czy zgadując, jakie cechy mogłyby być pożądane na danym stanowisku. Jeżeli jednak nie mamy predyspozycji osobowościowych do pracy na danym stanowisku, będziemy się zwyczajnie męczyć.

Przed wypełnieniem testu czytamy zwykle instrukcję do niego: często znajduje się tam informacja o tym, że nie ma odpowiedzi złych i dobrych, a jedynie odpowiedzi najlepiej pasujące dla danej osoby. Odpowiedź dobra to przede wszystkim odpowiedź szczera. Zaleca się, by nie zastanawiać się zbyt długo nad odpowiedziami: często pierwsza, spontaniczna odpowiedź jest tą właściwą. Nieraz też czas przeznaczony na wypełnienie testu jest ograniczony.

Osoba rekrutująca powinna spytać kandydatów o to, czy wyrażają zgodę na udział w takim teście. Każdy ma prawo do braku zgody, jednak w praktyce oznacza to najczęściej rezygnację z rekrutacji. Trzeba wziąć pod uwagę, że tego rodzaju testy są raczej narzędziem wspomagającym rekrutację, dostarczającym o kandydacie dodatkowych informacji. Błędem jest opieranie się jedynie na wynikach testów. Znaczący i decydujący może być jednak wynik testu umiejętności.

Pierwsza rozmowa rekrutacyjna

Bywa, że tego rodzaju testy przeprowadza się wśród osób już zatrudnionych. Po co? Ich wyniki mogą stanowić dla pracodawcy cenną wskazówkę co do tego, w jakim kierunku szkolić danego pracownika, kogo awansować, kogo przenieść na inne stanowisko, komu jaką rolę w zespole przydzielić itd. Takie testy mogą pokazać, jak pracownik radzi sobie ze stresem, z wykonywaniem codziennych obowiązków itp. Nie oznacza to, że wyniki tych testów mają być przyjmowane całkowicie bezkrytycznie, jak wyrocznia. Często bywają wręcz źródłem obaw pracowników, stanowią przyczynek do licznych porównań z innymi osobami. Trzeba więc być przy ich stosowaniu wyjątkowo ostrożnym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »