Jak się zachować w trakcie rozmowy telefonicznej z rekruterem?
Po pierwsze należy zwrócić uwagę na ton głosu, płynność wypowiedzi i nie przerywać w pół słowa osobie, która do nas dzwoni. Warto też zadbać o to, aby rozmowa nie odbywała się na zatłoczonej ulicy, w sklepie, w środkach komunikacji miejskiej, czy PKP (zwłaszcza w przypadku tych ostatnich istnieje duże ryzyko przerwania połączenia z powodu braku sygnału). Staraj się także nie prowadzić takich rozmów w godzinach pracy – nie jestem do końca przekonana czy Twój obecny przełożony będzie aż tak bardzo tolerancyjny… lepiej zminimalizować ryzyko wprowadzenia niezdrowej atmosfery.
O co koniecznie należy zapytać umawiającego Cię na spotkanie rekrutera?
Oto lista pytań, które warto zadać:
reklama
reklama
- Ile czasu mam sobie przygotować na rozmowę?
- Co powinnam/powinienem zabrać ze sobą?
- Z ilu etapów będzie składał się cały proces rekrutacji na stanowisko, o które się ubiegam?
- Czy w spotkaniu będą brały udział dodatkowe osoby?
- Czy przewidzieli Państwo jakieś testy/ zadania?
- Jaki dokładnie jest adres miejsca spotkania?
- Do kogo mam się zgłosić lub na czyje nazwisko powołać się na recepcji?
- Czy mogę prosić o bezpośredni numer telefonu do Pani/Pana na wszelki wypadek? (to pytanie warto zadać zwłaszcza wtedy, gdy rozmowa kwalifikacyjna odbywać się będzie w mieście, którego nie znamy, podróż będzie trwała kilka godzin i może się zdarzyć z przyczyn losowych spóźnienie – w dobrym tonie jest wówczas powiadomienie o swoich problemach osoby, która nas oczekuje i, nie wykluczone, że się niepokoi).
Czy wiesz, coś na temat swojego przyszłego pracodawcy?
To pytanie bardzo często pojawia się w trakcie pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej (wyjątek stanowią rekrutacje prowadzone przez Biura Rekrutacyjne dla swoich klientów – wtedy zazwyczaj kandydat poznaje nazwę przyszłego pracodawcy pod koniec pierwszego spotkania z rekruterem lub dopiero wówczas, gdy klient, po zapoznaniu się z profilem kandydata, podejmie decyzję o spotkaniu z nim). Jednakże, jeśli wiesz, do jakiej firmy wysłałeś swoje CV, warto uzupełnić wiedzę na jej temat. Pamiętaj, że masz o wiele łatwiej niż inni kandydaci kilka dekad temu – Ty masz do swojej dyspozycji Internet a wraz z nim całe morze informacji. Wystarczy tylko poszukać.
Spróbuj, zatem, znaleźć w Sieci odpowiedzi na następujące pytania:
- Kim jest mój przyszły pracodawca (nazwa, wielkość, branża)?
- Czym się zajmuje?
- Jakie produkty/usługi oferuje?
- Jaką posiada opinię wśród konkurentów na danym rynku?
- Co odróżnia go od innych firm?