Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu energia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące energia.
Podwyżka cen prądu dla firm od stycznia
Aktualizacja: 23.12.2020
Podwyżka cen prądu od stycznia najbardziej dotknie firmy. O ile gospodarstwa domowe zapłacą o ok. 11-12% więcej niż w tym roku, o tyle firmy muszą liczyć się ze znacznie większym wzrostem opłat. Powód? Przedsiębiorcy nie są chronieni cenami regulowanymi. »
Podwyżka prądu od nowego roku. Sprawdź o ile zapłacisz więcej
Aktualizacja: 18.12.2020
Podwyżka prądu jest już pewna.O ile wzrosną rachunki? Co to jest opłata mocowa? Zgodnie z nowymi taryfami zatwierdzonymi przez URE sprzedawcom energii gospodarstwa domowe zapłacą rachunki wyższe o ok. 3,5 proc. miesięcznie. »
Czy będziemy importować energię jądrową z Białorusi? [VIDEO]
Aktualizacja: 09.12.2020
Energia jądrowa i jej import z Białorusi może doprowadzić do uzależnienia gospodarczego od Rosji. Podobne problemy dotyczyły ropy naftowej i gazu ziemnego. »
Powstanie centrum wsparcia inteligentnej energii
Aktualizacja: 24.11.2020
Shanghai Electric, największy na świecie producent i dostawca urządzeń i systemów do wytwarzania energii elektrycznej zrealizował kolejny kluczowy etap i podpisał umowę o współpracy z firmą Siemens Energy w zakresie centrum wsparcia inteligentnych systemów energetycznych. »
4 rozwiązania energetyczne, na które stawiają rynki europejskie
Aktualizacja: 19.10.2020
Ministerstwo Klimatu ogłosiło niedawno nowy projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Głównymi jego filarami są sprawiedliwa transformacja, budowa równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobra jakość powietrza. W niektórych państwach europejskich takie zmiany już trwają. »
Przetargi na dostawę energii. Czy stała cena jest korzystnym rozwiązaniem?
Aktualizacja: 22.09.2020
Typowym sposobem kontraktacji energii przez duże firmy w Polsce jest przetarg, w którym uczestnicy oferują stałą cenę, opartą o aktualne kwotowania rynkowe. Dla niektórych firm korzystniejszym rozwiązaniem może być zabezpieczenie tylko części energii w stałej kwocie lub opieranie się w całości o bieżące ceny. »
Pomyśl, zanim wydrukujesz tę wiadomość
Aktualizacja: 08.09.2020
Zmiana stylu życia, aby być bardziej eko i zero waste, to nie tylko próba ograniczenia ilości odpadów i plastiku w gospodarstwie domowym, dbanie o jakość jedzenia i używanych kosmetyków, lecz także troska o środowisko naturalne jako całość. »
Zeroemisyjny system energetyczny w ramach PEP 2040
Aktualizacja: 08.09.2020
Transformacja będzie obejmować wiele sektorów, jednak to energetyka odgrywa szczególnie ważną rolę w procesie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Zaktualizowana „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” uwzględnia to w swoich założeniach. »
Wodór motorem polskiej gospodarki
Aktualizacja: 13.08.2020
Wodór jest nośnikiem energii w przemyśle i transporcie. Można go wykorzystać m.in. w energetyce, ciepłownictwie i motoryzacji. Jednak obecnie stosuje się go przede wszystkim jako surowiec w chemicznych procesach produkcji (np. amoniaku) i procesach rafineryjnych. Wykorzystanie go jako paliwa wciąż jest marginalne, a globalny rynek wodoru jest dopiero w początkowej fazie rozwoju. Unia Europejska ma jednak pomysł jak przyśpieszyć ten proces. »
Pierwsze pieniądze w ramach rekompensat trafiły do przedsiębiorców z sektorów energochłonnych
Aktualizacja: 31.07.2020
Rekompensaty przyznawane są w związku z przenoszeniem kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na ceny energii elektrycznej zużywanej do wytwarzania produktów przez te podmioty. »
Elektrownie atomowe drogie i nieopłacalne
Aktualizacja: 31.07.2020
W Polsce uruchomienie pierwszego bloku elektrowni atomowej przewidziano na 2033 rok. Jej budowa ma się rozpocząć w 2026 roku, a dokładna lokalizacja ma być znana w przyszłym. Do roku 2040 w Polsce ma działać już w sumie sześć reaktorów bloków jądrowych. W latach 2040–2045 około 1/5 produkcji energii w Polsce ma już pochodzić z atomu. »
Jak oszczędzać koszty na dostawach energii i gazu w przemyśle
Aktualizacja: 30.07.2020
Zarządzanie zakupami energii elektrycznej oraz gazu ziemnego niesie za sobą wiele wyzwań dla przedsiębiorstw, szczególnie gdy stanowią one duży udział w firmowych kosztach. Przy odpowiednim zarządzaniu i elastycznym modelu zakupowym przedsiębiorstwu uda się oszczędzić, jeśli umiejętnie wykorzysta zmienność rynku i wahania cen. Jak to zrobić? »
W tym roku bez podwyżek cen energii dla gospodarstw domowych
Aktualizacja: 13.07.2020
Nie ma przesłanek, aby ceny energii miały wzrosnąć - poinformował Urząd Regulacji Energetyki. Oznacza to, że nie zapłacimy więcej za prąd. »
Będą pieniądze dla firm na "zieloną" technologię. Dowiedz się, kto może zdobyć dotację.
Aktualizacja: 06.07.2020
Komisja Europejska przeznaczy 1 mld euro w innowacyjne projekty w dziedzinie czystych technologii, w tym rozwiązania dotyczące pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Firmy otrzymają wsparcie w ramach unijnego funduszu innowacyjnego. »
Rekompensaty dla branż energochłonnych 2019 - ważne oświadczenie
Aktualizacja: 30.08.2019
Przedsiębiorcy energochłonni, którzy chcą dostać rekompensaty za 2019 rok, muszą w ciągu 14 dni od 29 sierpnia br. zrzec się wsparcia oferowanego przez tzw. ustawę o cenach prądu. »
Łatwiejsza kwalifikacja urządzeń grzewczych i materiałów w programie „Czyste Powietrze”