REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektrownie jądrowe w Polsce – czy Francja pomoże przyspieszyć ich powstanie?

elektrownie atomowe
elektrownie atomowe
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Kontynuujemy kontakty z polskimi władzami w sprawie budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP szef polskiego biura francuskiego koncernu EDF Thierry Deschaux. Jak dodał, EDF nadal widzi szansę, by wspomóc Polskę w szybszej realizacji projektu jądrowego.

Elektrownie atomowe w Polsce – rozmowy dwustronne na różnych szczeblach

"Kontynuujemy spotkania i rozmowy z polskim rządem i władzami na różnych szczeblach. W Polsce wraz z panem ambasadorem Francji spotkaliśmy się kilkakrotnie z panem ministrem pełnomocnym odpowiedzialnym ze strony polskiego rządu za strategiczną infrastrukturę energetyczną, oraz z przedstawicielami ministerstwa klimatu i środowiska. Wiem też, że francuska oferta dla PPEJ była jedną spośród kwestii omawianych ostatnio w Paryżu między panem ministrem Rau, polskim ministrem spraw zagranicznych, a panią Catherine Colonna - francuską minister spraw zagranicznych" - powiedział Deschaux.

REKLAMA

Plany budowy elektrowni atomowych w Polsce – pozostają niewiadome

REKLAMA

Jak zaznaczył, co prawda dla pierwszej lokalizacji polski rząd wybrał technologię Westinghouse, ale równolegle polscy decydenci zadeklarowali, że w dalszych krokach w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) nic nie jest wykluczone i kwestia wyboru dostawcy technologii dla drugiej lokalizacji jest otwarta.

"Są powody, aby sądzić, że jest to racjonalne podejście. W kontekście wojny, kryzysu energetycznego itd. Polska musi podejmować zdecydowane decyzje, by przyspieszyć realizację całego PPEJ. Jedyny sposób przyspieszenia to budowa prawie równolegle, jednocześnie w dwóch czy trzech lokalizacjach. I tutaj jako EDF widzimy szansę, by wspomóc polski rząd w szybszej realizacji programu jądrowego" - wyjaśnił szef warszawskiego biura francuskiego koncernu.

Strona francuska deklaruje elastyczność

REKLAMA

Jak zaznaczył, wstępna oferta, którą EDF złożył jako pierwszy, jest dalej ważna, a firma gotowa do dalszych dyskusji i uszczegółowienia. "Uważamy że takie rozmowy powinny rozpocząć się jak najszybciej. Oferta EDF jest tak skonstruowana, że jest ważna dla jednej, dwóch, a nawet trzech lokalizacji. Niezależnie, czy polski rząd oczekuje oferty dla jednej, czy więcej lokalizacji, jest ona do tych oczekiwań dopasowana. Rząd może zamówić w EDF budowę w jednym, dwóch czy trzech miejscach" - wyjaśnił Thierry Deschaux. "Jeżeli chodzi o stronę finansową, to organizował ją rząd Francji, w sposób całkowicie zgodny z oczekiwaniami rządu polskiego określonymi w PPEJ, i również jest ona nadal aktualna" - dodał.

Jak zaznaczył, nowe potencjalne lokalizacje wymagają badań, ale EDF może w nich pomóc, i jest gotowy do takiej pomocy. Takie badania trwają około dwóch lat i trzeba to uwzględnić w harmonogramie budowy elektrowni w danej lokalizacji - przypomniał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy elektrownie atomowe w Polsce obniżą rachunki za emisję dwutlenku węgla?

"Wydaje mi się, że dla polskiego rządu bardzo ważne jest jak najszybsze zbudowanie kilku elektrowni jądrowych, bo to szybciej pozwoli się uniezależnić energetycznie, ale i co szczególnie ważne, obniżyć emisję CO2. A przecież tylko z tytułu emisji CO2 polskie przedsiębiorstwa ponoszą koszty rzędu miliardów złotych rocznie" - podkreślił Deschaux. Jak zauważył, prowadzenie kilku budów jednocześnie wymaga jednak koordynacji i zarządzania, aby łańcuchy dostaw były w stanie dostarczyć na czas potrzebne materiały, komponenty i usługi bez wąskich gardeł. "Uważamy, że taka właśnie koordynacja powinna być rolą spółki Polskie Elektrownie Jądrowe i uważamy, że taki scenariusz jest jak najbardziej możliwy" - ocenił Thierry Deschaux.

Wielu chętnych na budowę elektrowni jądrowych w Polsce

Oferty budowy elektrowni jądrowych w ramach PPEJ złożyło Westinghouse, EDF i koreańskie KHNP. Na początku listopada Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wskazuje, że pierwsza elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Wcześniej w Seulu spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni w oparciu o koreańską technologię. Według przedstawicieli rządu, jest to projekt niezależny od PPEJ. Zgodnie z deklaracjami premiera Morawieckiego, rząd sygnalizuje gotowość do trzeciego projektu, którego dokładna lokalizacja "zostanie wybrana w najbliższych miesiącach, kwartałach". Wicepremier Sasin deklarował z kolei, że partner do tego ostatniego projektu dopiero zostanie wybrany.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA