REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektrownie jądrowe w Polsce – czy Francja pomoże przyspieszyć ich powstanie?

elektrownie atomowe
elektrownie atomowe
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Kontynuujemy kontakty z polskimi władzami w sprawie budowy elektrowni jądrowej - powiedział PAP szef polskiego biura francuskiego koncernu EDF Thierry Deschaux. Jak dodał, EDF nadal widzi szansę, by wspomóc Polskę w szybszej realizacji projektu jądrowego.

Elektrownie atomowe w Polsce – rozmowy dwustronne na różnych szczeblach

"Kontynuujemy spotkania i rozmowy z polskim rządem i władzami na różnych szczeblach. W Polsce wraz z panem ambasadorem Francji spotkaliśmy się kilkakrotnie z panem ministrem pełnomocnym odpowiedzialnym ze strony polskiego rządu za strategiczną infrastrukturę energetyczną, oraz z przedstawicielami ministerstwa klimatu i środowiska. Wiem też, że francuska oferta dla PPEJ była jedną spośród kwestii omawianych ostatnio w Paryżu między panem ministrem Rau, polskim ministrem spraw zagranicznych, a panią Catherine Colonna - francuską minister spraw zagranicznych" - powiedział Deschaux.

REKLAMA

Plany budowy elektrowni atomowych w Polsce – pozostają niewiadome

REKLAMA

Jak zaznaczył, co prawda dla pierwszej lokalizacji polski rząd wybrał technologię Westinghouse, ale równolegle polscy decydenci zadeklarowali, że w dalszych krokach w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) nic nie jest wykluczone i kwestia wyboru dostawcy technologii dla drugiej lokalizacji jest otwarta.

"Są powody, aby sądzić, że jest to racjonalne podejście. W kontekście wojny, kryzysu energetycznego itd. Polska musi podejmować zdecydowane decyzje, by przyspieszyć realizację całego PPEJ. Jedyny sposób przyspieszenia to budowa prawie równolegle, jednocześnie w dwóch czy trzech lokalizacjach. I tutaj jako EDF widzimy szansę, by wspomóc polski rząd w szybszej realizacji programu jądrowego" - wyjaśnił szef warszawskiego biura francuskiego koncernu.

Strona francuska deklaruje elastyczność

REKLAMA

Jak zaznaczył, wstępna oferta, którą EDF złożył jako pierwszy, jest dalej ważna, a firma gotowa do dalszych dyskusji i uszczegółowienia. "Uważamy że takie rozmowy powinny rozpocząć się jak najszybciej. Oferta EDF jest tak skonstruowana, że jest ważna dla jednej, dwóch, a nawet trzech lokalizacji. Niezależnie, czy polski rząd oczekuje oferty dla jednej, czy więcej lokalizacji, jest ona do tych oczekiwań dopasowana. Rząd może zamówić w EDF budowę w jednym, dwóch czy trzech miejscach" - wyjaśnił Thierry Deschaux. "Jeżeli chodzi o stronę finansową, to organizował ją rząd Francji, w sposób całkowicie zgodny z oczekiwaniami rządu polskiego określonymi w PPEJ, i również jest ona nadal aktualna" - dodał.

Jak zaznaczył, nowe potencjalne lokalizacje wymagają badań, ale EDF może w nich pomóc, i jest gotowy do takiej pomocy. Takie badania trwają około dwóch lat i trzeba to uwzględnić w harmonogramie budowy elektrowni w danej lokalizacji - przypomniał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy elektrownie atomowe w Polsce obniżą rachunki za emisję dwutlenku węgla?

"Wydaje mi się, że dla polskiego rządu bardzo ważne jest jak najszybsze zbudowanie kilku elektrowni jądrowych, bo to szybciej pozwoli się uniezależnić energetycznie, ale i co szczególnie ważne, obniżyć emisję CO2. A przecież tylko z tytułu emisji CO2 polskie przedsiębiorstwa ponoszą koszty rzędu miliardów złotych rocznie" - podkreślił Deschaux. Jak zauważył, prowadzenie kilku budów jednocześnie wymaga jednak koordynacji i zarządzania, aby łańcuchy dostaw były w stanie dostarczyć na czas potrzebne materiały, komponenty i usługi bez wąskich gardeł. "Uważamy, że taka właśnie koordynacja powinna być rolą spółki Polskie Elektrownie Jądrowe i uważamy, że taki scenariusz jest jak najbardziej możliwy" - ocenił Thierry Deschaux.

Wielu chętnych na budowę elektrowni jądrowych w Polsce

Oferty budowy elektrowni jądrowych w ramach PPEJ złożyło Westinghouse, EDF i koreańskie KHNP. Na początku listopada Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wskazuje, że pierwsza elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Wcześniej w Seulu spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni w oparciu o koreańską technologię. Według przedstawicieli rządu, jest to projekt niezależny od PPEJ. Zgodnie z deklaracjami premiera Morawieckiego, rząd sygnalizuje gotowość do trzeciego projektu, którego dokładna lokalizacja "zostanie wybrana w najbliższych miesiącach, kwartałach". Wicepremier Sasin deklarował z kolei, że partner do tego ostatniego projektu dopiero zostanie wybrany.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA