REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny energii. Inteligentne rozwiązania szansą dla przemysłu

żarówka
żarówka
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ceny energii, czy czeka nas wzrost cen? W całej Europie przemysł wkracza w zimowe miesiące z niepewnością dotyczącą stabilności cen energii. Ceny gazu ziemnego osiągnęły już poziom sześciokrotnie wyższy niż w tym samym okresie w 2020 roku. Rosnące koszty energii mogą stanowić zagrożenie dla konkurencyjności firm przemysłowych. Jak przemysł może zabezpieczyć się przed rosnącymi cenami prądu i widmem blackoutów? Pomocne mogą być magazynowanie energii, inteligentne czujniki oraz własne źródła pozyskiwania mocy, np. ze słońca.

Ceny energii

Ceny gazu i energii elektrycznej były stabilne przez większą część ostatniej dekady − szczególnie do 2019 roku. Dlatego wiele firm nie było przygotowanych na gwałtowne podwyżki. Rządy w całej Europie próbują złagodzić presję cenową na energię zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i biznesowych. Jednak kontynent stoi przed wyzwaniami, których nie da się rozwiązać z dnia na dzień, dlatego tendencja pozostanie wzrostowa.

REKLAMA

Pomysły na oszczędzanie energii

Na zużycie energii wpływ mają wszystkie urządzenia znajdujące się „za licznikiem” – od oświetlenia i ogrzewania, przez maszyny, aż po serwery. Kluczowe znaczenie w zakładach przemysłowych ma inteligentne zarządzanie nimi tak, aby działały, gdy to konieczne. Cyfrowe czujniki i sensory mogą dostarczać z maszyn dane, na podstawie których aplikacje bazujące na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym mogą dopasowywać produkcję, system ogrzewania czy oświetlenie do pory dnia, ceny taryfy lub systemu pracy w danym zakładzie. Pozwala to zredukować zużycie energii oraz koszty związane z niepotrzebną pracą urządzeń.   

Inteligentne magazynowanie i własne źródła energii

Własne instalacje OZE na terenie zakładu przemysłowego, np. na dachu, obniżają koszty prądu bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat na czynsz czy dzierżawę terenu. Produkują jednak energię w sposób bardzo zmienny, dlatego ważne jest jej zbieranie i magazynowanie na miejscu. Mogą w tym pomóc inteligentne magazyny energii, które zbierają nadwyżki energii, aby następnie wykorzystywać je na potrzeby własne budynku lub urządzeń. Buduje to większą samowystarczalność przedsiębiorstw w dłuższej perspektywie i chroni przed wzrostem cen prądu.

Zasilanie awaryjne na wypadek blackoutu

REKLAMA

Przemysł jest szczególnie wrażliwy na przerwy w dostawach energii, które mogą powodować nieoczekiwane wstrzymanie produkcji czy usterki maszyn. W zapewnianiu ciągłości działania często pomagają systemy zasilania gwarantowanego UPS. Poza zmniejszaniem ryzyka przestojów, mogą one nawet generować dodatkowe przychody.

– Systemy UPS mogą pobierać energię i magazynować ją, a następnie oddawać do sieci w momentach zwiększonego zapotrzebowania. Jest to możliwe dzięki technologii EnergyAware oraz inteligentnym czujnikom i algorytmom sterującym przepływem energii. Magazynowana w ten sposób energia może być sprzedawana na rynku usług pomocniczych i służyć do regulacji częstotliwości sieci energetycznej. Nie tylko generuje to dodatkowe dochody dla zakładu, ale też zwiększa odporność firmy na zakłócenia w dostawach prądu i ryzyko ewentualnego blackoutu. Jest to także korzystne z punktu widzenia operatora systemu elektroenergetycznego, który uzyskuje w ten sposób dodatkowe źródło szybkiej rezerwy częstotliwościowej – wyjaśnia Rafał Kryk, Application Manager w firmie Eaton.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Strategia przemysłowa przyjęta przez UE w 2020 r. wyznacza dwa główne obszary transformacji: ekologię i cyfryzację. Jej celem jest m.in. utrzymanie wysokiego stopnia konkurencyjności przemysłu. Jednym z zaproponowanych rozwiązań jest mechanizm dostosowywania cen na granicach państw UE do śladu węglowego. Za import towarów, których produkcja wiąże się z dużym zanieczyszczeniem środowiska, trzeba będzie wnieść specjalną opłatę. Ma to skłonić producentów do modernizacji procesów w ich działalności gospodarczej oraz redukowania swojego śladu węglowego. W najbliższym czasie inwestowanie w inteligentne rozwiązania zarządzania energią czy OZE może więc okazać się koniecznością.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

REKLAMA

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

REKLAMA