REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny energii. Inteligentne rozwiązania szansą dla przemysłu

żarówka
żarówka
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ceny energii, czy czeka nas wzrost cen? W całej Europie przemysł wkracza w zimowe miesiące z niepewnością dotyczącą stabilności cen energii. Ceny gazu ziemnego osiągnęły już poziom sześciokrotnie wyższy niż w tym samym okresie w 2020 roku. Rosnące koszty energii mogą stanowić zagrożenie dla konkurencyjności firm przemysłowych. Jak przemysł może zabezpieczyć się przed rosnącymi cenami prądu i widmem blackoutów? Pomocne mogą być magazynowanie energii, inteligentne czujniki oraz własne źródła pozyskiwania mocy, np. ze słońca.

Ceny energii

Ceny gazu i energii elektrycznej były stabilne przez większą część ostatniej dekady − szczególnie do 2019 roku. Dlatego wiele firm nie było przygotowanych na gwałtowne podwyżki. Rządy w całej Europie próbują złagodzić presję cenową na energię zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i biznesowych. Jednak kontynent stoi przed wyzwaniami, których nie da się rozwiązać z dnia na dzień, dlatego tendencja pozostanie wzrostowa.

REKLAMA

Pomysły na oszczędzanie energii

Na zużycie energii wpływ mają wszystkie urządzenia znajdujące się „za licznikiem” – od oświetlenia i ogrzewania, przez maszyny, aż po serwery. Kluczowe znaczenie w zakładach przemysłowych ma inteligentne zarządzanie nimi tak, aby działały, gdy to konieczne. Cyfrowe czujniki i sensory mogą dostarczać z maszyn dane, na podstawie których aplikacje bazujące na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym mogą dopasowywać produkcję, system ogrzewania czy oświetlenie do pory dnia, ceny taryfy lub systemu pracy w danym zakładzie. Pozwala to zredukować zużycie energii oraz koszty związane z niepotrzebną pracą urządzeń.   

Inteligentne magazynowanie i własne źródła energii

Własne instalacje OZE na terenie zakładu przemysłowego, np. na dachu, obniżają koszty prądu bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat na czynsz czy dzierżawę terenu. Produkują jednak energię w sposób bardzo zmienny, dlatego ważne jest jej zbieranie i magazynowanie na miejscu. Mogą w tym pomóc inteligentne magazyny energii, które zbierają nadwyżki energii, aby następnie wykorzystywać je na potrzeby własne budynku lub urządzeń. Buduje to większą samowystarczalność przedsiębiorstw w dłuższej perspektywie i chroni przed wzrostem cen prądu.

Zasilanie awaryjne na wypadek blackoutu

REKLAMA

Przemysł jest szczególnie wrażliwy na przerwy w dostawach energii, które mogą powodować nieoczekiwane wstrzymanie produkcji czy usterki maszyn. W zapewnianiu ciągłości działania często pomagają systemy zasilania gwarantowanego UPS. Poza zmniejszaniem ryzyka przestojów, mogą one nawet generować dodatkowe przychody.

– Systemy UPS mogą pobierać energię i magazynować ją, a następnie oddawać do sieci w momentach zwiększonego zapotrzebowania. Jest to możliwe dzięki technologii EnergyAware oraz inteligentnym czujnikom i algorytmom sterującym przepływem energii. Magazynowana w ten sposób energia może być sprzedawana na rynku usług pomocniczych i służyć do regulacji częstotliwości sieci energetycznej. Nie tylko generuje to dodatkowe dochody dla zakładu, ale też zwiększa odporność firmy na zakłócenia w dostawach prądu i ryzyko ewentualnego blackoutu. Jest to także korzystne z punktu widzenia operatora systemu elektroenergetycznego, który uzyskuje w ten sposób dodatkowe źródło szybkiej rezerwy częstotliwościowej – wyjaśnia Rafał Kryk, Application Manager w firmie Eaton.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Strategia przemysłowa przyjęta przez UE w 2020 r. wyznacza dwa główne obszary transformacji: ekologię i cyfryzację. Jej celem jest m.in. utrzymanie wysokiego stopnia konkurencyjności przemysłu. Jednym z zaproponowanych rozwiązań jest mechanizm dostosowywania cen na granicach państw UE do śladu węglowego. Za import towarów, których produkcja wiąże się z dużym zanieczyszczeniem środowiska, trzeba będzie wnieść specjalną opłatę. Ma to skłonić producentów do modernizacji procesów w ich działalności gospodarczej oraz redukowania swojego śladu węglowego. W najbliższym czasie inwestowanie w inteligentne rozwiązania zarządzania energią czy OZE może więc okazać się koniecznością.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA