REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny energii. Inteligentne rozwiązania szansą dla przemysłu

Subskrybuj nas na Youtube
żarówka
żarówka
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ceny energii, czy czeka nas wzrost cen? W całej Europie przemysł wkracza w zimowe miesiące z niepewnością dotyczącą stabilności cen energii. Ceny gazu ziemnego osiągnęły już poziom sześciokrotnie wyższy niż w tym samym okresie w 2020 roku. Rosnące koszty energii mogą stanowić zagrożenie dla konkurencyjności firm przemysłowych. Jak przemysł może zabezpieczyć się przed rosnącymi cenami prądu i widmem blackoutów? Pomocne mogą być magazynowanie energii, inteligentne czujniki oraz własne źródła pozyskiwania mocy, np. ze słońca.

Ceny energii

Ceny gazu i energii elektrycznej były stabilne przez większą część ostatniej dekady − szczególnie do 2019 roku. Dlatego wiele firm nie było przygotowanych na gwałtowne podwyżki. Rządy w całej Europie próbują złagodzić presję cenową na energię zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i biznesowych. Jednak kontynent stoi przed wyzwaniami, których nie da się rozwiązać z dnia na dzień, dlatego tendencja pozostanie wzrostowa.

REKLAMA

Pomysły na oszczędzanie energii

Na zużycie energii wpływ mają wszystkie urządzenia znajdujące się „za licznikiem” – od oświetlenia i ogrzewania, przez maszyny, aż po serwery. Kluczowe znaczenie w zakładach przemysłowych ma inteligentne zarządzanie nimi tak, aby działały, gdy to konieczne. Cyfrowe czujniki i sensory mogą dostarczać z maszyn dane, na podstawie których aplikacje bazujące na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym mogą dopasowywać produkcję, system ogrzewania czy oświetlenie do pory dnia, ceny taryfy lub systemu pracy w danym zakładzie. Pozwala to zredukować zużycie energii oraz koszty związane z niepotrzebną pracą urządzeń.   

Inteligentne magazynowanie i własne źródła energii

Własne instalacje OZE na terenie zakładu przemysłowego, np. na dachu, obniżają koszty prądu bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat na czynsz czy dzierżawę terenu. Produkują jednak energię w sposób bardzo zmienny, dlatego ważne jest jej zbieranie i magazynowanie na miejscu. Mogą w tym pomóc inteligentne magazyny energii, które zbierają nadwyżki energii, aby następnie wykorzystywać je na potrzeby własne budynku lub urządzeń. Buduje to większą samowystarczalność przedsiębiorstw w dłuższej perspektywie i chroni przed wzrostem cen prądu.

Zasilanie awaryjne na wypadek blackoutu

REKLAMA

Przemysł jest szczególnie wrażliwy na przerwy w dostawach energii, które mogą powodować nieoczekiwane wstrzymanie produkcji czy usterki maszyn. W zapewnianiu ciągłości działania często pomagają systemy zasilania gwarantowanego UPS. Poza zmniejszaniem ryzyka przestojów, mogą one nawet generować dodatkowe przychody.

– Systemy UPS mogą pobierać energię i magazynować ją, a następnie oddawać do sieci w momentach zwiększonego zapotrzebowania. Jest to możliwe dzięki technologii EnergyAware oraz inteligentnym czujnikom i algorytmom sterującym przepływem energii. Magazynowana w ten sposób energia może być sprzedawana na rynku usług pomocniczych i służyć do regulacji częstotliwości sieci energetycznej. Nie tylko generuje to dodatkowe dochody dla zakładu, ale też zwiększa odporność firmy na zakłócenia w dostawach prądu i ryzyko ewentualnego blackoutu. Jest to także korzystne z punktu widzenia operatora systemu elektroenergetycznego, który uzyskuje w ten sposób dodatkowe źródło szybkiej rezerwy częstotliwościowej – wyjaśnia Rafał Kryk, Application Manager w firmie Eaton.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Strategia przemysłowa przyjęta przez UE w 2020 r. wyznacza dwa główne obszary transformacji: ekologię i cyfryzację. Jej celem jest m.in. utrzymanie wysokiego stopnia konkurencyjności przemysłu. Jednym z zaproponowanych rozwiązań jest mechanizm dostosowywania cen na granicach państw UE do śladu węglowego. Za import towarów, których produkcja wiąże się z dużym zanieczyszczeniem środowiska, trzeba będzie wnieść specjalną opłatę. Ma to skłonić producentów do modernizacji procesów w ich działalności gospodarczej oraz redukowania swojego śladu węglowego. W najbliższym czasie inwestowanie w inteligentne rozwiązania zarządzania energią czy OZE może więc okazać się koniecznością.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

REKLAMA