REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co grozi za naruszenie znaku towarowego?

Natalia Strahl
Co grozi za naruszenie znaku towarowego?
Co grozi za naruszenie znaku towarowego?

REKLAMA

REKLAMA

Niestety, brak świadomości w sferze prawa własności przemysłowej wśród przedsiębiorców jest wciąż widoczny. Przedsiębiorcy bagatelizują i nie analizują wymyślonych przez siebie nazw, haseł promujących czy symboli, nierzadko uważając, że są one nowe, innowacyjne i wcześniej niezasłyszane. To najczęściej popełniany błąd. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że wszystkie te elementy mogą podlegać ochronie. Nazwa wymyślona przez Kowalskiego również. Zdajmy sobie wreszcie sprawę z tego, że ochrona nie dotyczy tylko symboli wielkich, renomowanych marek, a konsekwencje naruszenia znaku towarowego mogą nas kosztować nie tylko sporo nerwów i czasu, ale także pieniędzy.

Co grozi za naruszenie znaku towarowego?

Jakie są możliwie roszczenia i co nam grozi?

Zgodnie z art. 298 Ustawy prawo własności przemysłowej 30 czerwca 2000 r. (dalej „ustawa”) osoba, której prawo ochronne na znak towarowy zostało naruszone, może żądać od osoby, która naruszyła to prawo:

REKLAMA

REKLAMA

1)    zaniechania naruszania. To pierwszy krok, najczęściej stosowany przez pokrzywdzonego, którego znak towarowy został naruszony. Roszczenie o zaniechanie naruszeń należy do nieskomplikowanych działań, na które nie trzeba czynić większych nakładów. Oplata sądowa jest stosunkowo niska, a obowiązki po stronie powoda niewielkie. Nie trzeba wykazywać winy pozwanego, co ułatwia proces. Wystarczy przedstawić  dowody na działania mające na celu wprowadzenie potencjalnego konsumenta w błąd, a sąd powinien przychylić się do roszczeń strony powodowej. Nierzadko pozytywnie zakończona sprawa dla powoda, staje się podstawą do dalszych roszczeń, tym razem już bardziej dotkliwych, bo… pieniężnych.

2)    wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści. Roszczenie to jest kierowane stosunkowo rzadko. Wynika to z trudności udowodnienia pewnych faktów, a w szczególności wysokości potencjalnie uzyskanych korzyści przez pozwanego. Ze względu na wartość niematerialną znaku towarowego i subiektywne odczucia konsumentów materiał dowodowy jest praktycznie niemożliwy do perfekcyjnego przedstawienia.

3)    w razie zawinionego naruszenia również naprawienia wyrządzonej szkody. Naprawienie wyrządzonej szkody może wiązać się z zapłatą odpowiedniej sumy pieniężnej. Najczęściej w wysokości odpowiadającej opłacie licencyjnej albo innemu stosownemu wynagrodzeniu, które w chwili dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie ze znaku towarowego.

Co może być znakiem towarowym ?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Pozbawienie wolności? Niewykluczone.

Pozornie błahe użycie cudzego znaku towarowego, może skończyć się dla nas czymś więcej niż utratą sporej sumy pieniężnej. Mowa tu o pozbawieniu wolności. W świetle art. 305 ustawy „kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Ile kosztuje zastrzeżenie nazwy firmy w Polsce?

Sąd może orzec zajęcie towarów i to przed wyrokiem!

„Poczekajmy do wyroku. Wtedy będziemy się martwić.” – to słowa przedsiębiorców, które często padają w momencie rozpoczęcia postępowania. Niestety, czas na zmartwienia może przyjść znacznie prędzej niż się tego spodziewamy. W trakcie postępowania o naruszenie praw do znaku towarowego, sąd może orzec o zajęciu towarów opatrzonym spornym znakiem. W zależności od ilości zainwestowanych środków i towaru przeznaczonego do sprzedaży, działanie to może okazać się dla przedsiębiorcy przysłowiowym „gwoździem do trumny” i doprowadzić do ogłoszenia upadłości.

Umowa licencyjna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostatnie dni by skorzystać z wakacji składkowych w styczniu 2025. Złóż szybko wniosek do ZUS

Formalnie do końca grudnia 2024 wniosek o wakacje składkowe muszą złożyć przedsiębiorcy, którzy chcą z tego świadczenia skorzystać już w styczniu 2025. Inni mają na to jeszcze jedenaście miesięcy. Co do zasady wniosek trzeba złożyć do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc z wakacjami składkowymi.

Na pieniądze czekała miesiącami. Dlaczego aktorka została sprzątaczką? [WYWIAD]

Ile zarabia w Polsce aktorka? Jak wygląda życie aktorów i aktorek? Co powoduje wypalenie zawodowe? W czym praca sprzątaczki jest lepsza od pracy aktorki? Wyjaśnia Wiktoria Wolańska, aktorka i sprzątaczka, w rozmowie z Piotrem Nowakiem. 

Od 1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać e-Doręczenia. Z rejestrowanego doręczenia elektronicznego będą musieli korzystać także przedsiębiorcy

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że od 1 stycznia 2025 r. zaczną w Polsce powszechnie obowiązywać e-Doręczenia. Korespondencję w tej formie będą musiały prowadzić przede wszystkim urzędy i instytucje publiczne, jednak konieczność stosowania doręczeń cyfrowych dotyczy również części przedsiębiorców.

Przedsiębiorco, zostało Ci kilka dni na optymalizację podatkową

Przedsiębiorco, zostało Ci kilka dni na optymalizację podatkową. Czym jest optymalizacja podatkowa? 65 proc. właścicieli firm szukających sposobów na zmniejszenie obciążeń podatkowych decyduje się na ten krok.

REKLAMA

Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

REKLAMA

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

REKLAMA