Co grozi za naruszenie znaku towarowego?
REKLAMA
REKLAMA
Co grozi za naruszenie znaku towarowego?
Jakie są możliwie roszczenia i co nam grozi?
Zgodnie z art. 298 Ustawy prawo własności przemysłowej 30 czerwca 2000 r. (dalej „ustawa”) osoba, której prawo ochronne na znak towarowy zostało naruszone, może żądać od osoby, która naruszyła to prawo:
REKLAMA
REKLAMA
1) zaniechania naruszania. To pierwszy krok, najczęściej stosowany przez pokrzywdzonego, którego znak towarowy został naruszony. Roszczenie o zaniechanie naruszeń należy do nieskomplikowanych działań, na które nie trzeba czynić większych nakładów. Oplata sądowa jest stosunkowo niska, a obowiązki po stronie powoda niewielkie. Nie trzeba wykazywać winy pozwanego, co ułatwia proces. Wystarczy przedstawić dowody na działania mające na celu wprowadzenie potencjalnego konsumenta w błąd, a sąd powinien przychylić się do roszczeń strony powodowej. Nierzadko pozytywnie zakończona sprawa dla powoda, staje się podstawą do dalszych roszczeń, tym razem już bardziej dotkliwych, bo… pieniężnych.
2) wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści. Roszczenie to jest kierowane stosunkowo rzadko. Wynika to z trudności udowodnienia pewnych faktów, a w szczególności wysokości potencjalnie uzyskanych korzyści przez pozwanego. Ze względu na wartość niematerialną znaku towarowego i subiektywne odczucia konsumentów materiał dowodowy jest praktycznie niemożliwy do perfekcyjnego przedstawienia.
3) w razie zawinionego naruszenia również naprawienia wyrządzonej szkody. Naprawienie wyrządzonej szkody może wiązać się z zapłatą odpowiedniej sumy pieniężnej. Najczęściej w wysokości odpowiadającej opłacie licencyjnej albo innemu stosownemu wynagrodzeniu, które w chwili dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie ze znaku towarowego.
Co może być znakiem towarowym ?
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Pozbawienie wolności? Niewykluczone.
Pozornie błahe użycie cudzego znaku towarowego, może skończyć się dla nas czymś więcej niż utratą sporej sumy pieniężnej. Mowa tu o pozbawieniu wolności. W świetle art. 305 ustawy „kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".
Ile kosztuje zastrzeżenie nazwy firmy w Polsce?
Sąd może orzec zajęcie towarów i to przed wyrokiem!
„Poczekajmy do wyroku. Wtedy będziemy się martwić.” – to słowa przedsiębiorców, które często padają w momencie rozpoczęcia postępowania. Niestety, czas na zmartwienia może przyjść znacznie prędzej niż się tego spodziewamy. W trakcie postępowania o naruszenie praw do znaku towarowego, sąd może orzec o zajęciu towarów opatrzonym spornym znakiem. W zależności od ilości zainwestowanych środków i towaru przeznaczonego do sprzedaży, działanie to może okazać się dla przedsiębiorcy przysłowiowym „gwoździem do trumny” i doprowadzić do ogłoszenia upadłości.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.