reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Prawidłowe przyznawanie pracownikom prezentów na święta

Prawidłowe przyznawanie pracownikom prezentów na święta

W okresie przedświątecznym pracodawcy coraz częściej przyznają pracownikom dodatkowe prezenty na święta, m.in. bony świąteczne, paczki czy talony. Firma może zapewnić prezenty ze środków zgromadzonych w zfśs bądź ze środków obrotowych. Jakie są zasady ich prawidłowego przyznawania?

Celem dodatkowego wynagrodzenia pracowników i wsparcia finansowego z okazji świąt firmy przyznają pracownikom różnego rodzaju prezenty, takie jak: bony i talony świąteczne, paczki czy po prostu pomoc finansową. Zasady przyznawania prezentów powinny być przede wszystkim uregulowane w umowach o pracę lub regulaminach wewnątrzzakładowych. Zgodnie z art. 772 § 2 kodeksu pracy, w samym regulaminie wynagradzania pracodawca może ustalić także inne świadczenia związane z pracą i zasady ich przyznawania. Jeżeli w wewnętrznych przepisach firmy zostanie zawarty zapis o finansowaniu prezentów świątecznych, pracodawca może wypłacić dodatkowe świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych bądź ze środków obrotowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prezenty finansowane z zfśs

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) tworzy się według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs ustanawia podstawową zasadę korzystania ze środków gromadzonych w funduszu. Przepis ten stanowi, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Regulacje zawarte w tym artykule nie przyznają jednak możliwości wypłaty świadczeń dla pracowników w jednakowej wysokości, gdyż wówczas traktowane byłyby jako dodatki do wynagrodzenia bądź emerytury. A świadczenia z zfśs spełniają zupełnie inne zadanie.

Zobacz: Na co przeznaczyć środki z zfśs

Prezenty, które będą przyznawane z zfśs będą traktowane jako pomoc rzeczowa pod warunkiem, że w regulaminie zfśs znajdą się odpowiednie regulacje dotyczące możliwości ubiegania się o taką pomoc. Sąd Najwyższy niejednokrotnie wypowiadał się w temacie przyznawania dodatkowych świadczeń pracowniczych i wskazał na jedną ważną zasadę: „pomoc z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych musi być uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Jeżeli wszyscy pracownicy otrzymali bony towarowe o jednakowej wartości, to bony te trzeba ocenić jako świadczenie dodatkowe pracodawcy.”(wyr. SN, I UK 121/09). Z samej istoty funkcjonowania funduszu wynika bowiem zasada  zmniejszania różnic w poziomie życia pracowników. Pracodawca powinien ponadto w samym regulaminie określić precyzyjnie krąg osób uprawnionych do pobierania świadczeń:

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Wernik

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama