REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawidłowe przyznawanie pracownikom prezentów na święta

Monika Pązik
Prawidłowe przyznawanie pracownikom prezentów na święta  / Fot. Fotolia
Prawidłowe przyznawanie pracownikom prezentów na święta / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W okresie przedświątecznym pracodawcy coraz częściej przyznają pracownikom dodatkowe prezenty na święta, m.in. bony świąteczne, paczki czy talony. Firma może zapewnić prezenty ze środków zgromadzonych w zfśs bądź ze środków obrotowych. Jakie są zasady ich prawidłowego przyznawania?

Celem dodatkowego wynagrodzenia pracowników i wsparcia finansowego z okazji świąt firmy przyznają pracownikom różnego rodzaju prezenty, takie jak: bony i talony świąteczne, paczki czy po prostu pomoc finansową. Zasady przyznawania prezentów powinny być przede wszystkim uregulowane w umowach o pracę lub regulaminach wewnątrzzakładowych. Zgodnie z art. 772 § 2 kodeksu pracy, w samym regulaminie wynagradzania pracodawca może ustalić także inne świadczenia związane z pracą i zasady ich przyznawania. Jeżeli w wewnętrznych przepisach firmy zostanie zawarty zapis o finansowaniu prezentów świątecznych, pracodawca może wypłacić dodatkowe świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych bądź ze środków obrotowych.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prezenty finansowane z zfśs

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) tworzy się według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs ustanawia podstawową zasadę korzystania ze środków gromadzonych w funduszu. Przepis ten stanowi, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Regulacje zawarte w tym artykule nie przyznają jednak możliwości wypłaty świadczeń dla pracowników w jednakowej wysokości, gdyż wówczas traktowane byłyby jako dodatki do wynagrodzenia bądź emerytury. A świadczenia z zfśs spełniają zupełnie inne zadanie.

Zobacz: Na co przeznaczyć środki z zfśs

Prezenty, które będą przyznawane z zfśs będą traktowane jako pomoc rzeczowa pod warunkiem, że w regulaminie zfśs znajdą się odpowiednie regulacje dotyczące możliwości ubiegania się o taką pomoc. Sąd Najwyższy niejednokrotnie wypowiadał się w temacie przyznawania dodatkowych świadczeń pracowniczych i wskazał na jedną ważną zasadę: „pomoc z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych musi być uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Jeżeli wszyscy pracownicy otrzymali bony towarowe o jednakowej wartości, to bony te trzeba ocenić jako świadczenie dodatkowe pracodawcy.”(wyr. SN, I UK 121/09). Z samej istoty funkcjonowania funduszu wynika bowiem zasada  zmniejszania różnic w poziomie życia pracowników. Pracodawca powinien ponadto w samym regulaminie określić precyzyjnie krąg osób uprawnionych do pobierania świadczeń:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • pracownicy i ich rodziny,
  • emeryci i renciści – dawni pracownicy zakładu oraz ich rodziny,
  • inne osoby, których regulamin zfśs przyznaje prawo do świadczeń.

Zobacz również: Jak należy rozliczyć firmowe prezenty i imprezy?

W pierwszej kolejności firma przekaże świadczenia zfśs osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, dotkniętych problemami rodzinnymi praz znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej.

Przed wydaniem prezentów, pracodawcy często zobowiązują pracowników do złożenia stosownego oświadczenia o dochodach brutto przypadających na członków rodziny. Spowodowane jest to tym, że pracodawcy w dokumentacji pracowników nie posiadają wskazanych informacji, a które konieczne są do weryfikacji sytuacji życiowej podwładnych. Sąd Najwyższy wskazał, iż „pracodawca nie narusza dóbr osobistych pracownika, zobowiązując go zgodnie z postanowieniami regulaminu przyznawania zapomóg z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do złożenia zaświadczenia o zarobkach uzyskiwanych u drugiego pracodawcy.” (wyr. SN, I PKN 267/01).

Świadczenia finansowane ze środków obrotowych

REKLAMA

Sfinansowanie prezentów świątecznych dla pracowników firma może zapewnić również ze środków obrotowych. Wówczas taki gest jest przejawem dobrej woli pracodawcy, a nie zaś obowiązkiem socjalnym. Taka sytuacja ma miejsce, gdy w firmie nie jest tworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W rezultacie pracownicy mogą otrzymać świadczenia w jednakowej wysokości.

Fakultatywne przyznanie prezentów świątecznych może wynikać z utartej w firmie praktyki bądź zapisów w umowie o pracę, czy też wewnętrznych regulaminów. W tej kwestii pracodawca ma swobodę w kształtowaniu polityki wewnętrznej firmy. Możliwe jest zatem, że dodatkowe świadczenia będą przysługiwały nie tylko pracownikom, ale również osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych. Pracodawca powinien jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad równego traktowania w zatrudnieniu i przestrzeganiu zakazu dyskryminacji, jak również stosowaniu sprawiedliwych kryteriów oceny pracy pracowników.

Zobacz też: Jak zorganizować świąteczne przyjęcie w firmie?

Podstawa prawna:

  • art. 3 ust. 1, art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r., nr 70, poz. 335),
  • art. 772 § 2 kodeksu pracy (Dz.U. z 1998 r., nr 21, poz. 94)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA