REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapowiedź zmian w podatkach w 2017 r. nie wystraszyła przedsiębiorców

Zapowiedź zmian w podatkach w 2017 r. nie wystraszyła przedsiębiorców/ Fot. Fotolia
Zapowiedź zmian w podatkach w 2017 r. nie wystraszyła przedsiębiorców/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2017 może przynieść spore zmiany dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Planowany jest jednolity podatek, który ma zunifikować wszelkie składki, opłacane przez mikroprzedsiębiorców. Dodatkowo, zniknie 19-proc., liniowa stawka podatku. Dla najbardziej dochodowych mikrofirm oznacza to wzrost opodatkowania.

Ale – przynajmniej na razie – zapowiedź wprowadzenia jednolitego podatku nie odbija się na liczbie chętnych do zakładania własnej firmy.

REKLAMA

Firm przybywa

Ogólna liczba jednoosobowych działalności gospodarczych na koniec września wyniosła 2 968 726 podmiotów. W stosunku do końca sierpnia to wzrost o niecałe 2,4 tys. Jako że to kolejny miesiąc, w którym liczba nowych firm przekroczyła liczbę zamykanych podmiotów, mamy kolejny ruch w górę. W tym tempie w przyszłym miesiącu liczba jdg zarejestrowanych w REGONie przekroczy 2,97 mln, ale to nadal daleko do rekordowego w tym roku maja (wtedy liczba działalności w REGONie przekraczała 2,98 mln).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Generalnie jednak widać, że najmniejszych firm przybywa. To po części zasługa osób, które decydują się przejść na swoje i rozpocząć działalność gospodarczą. We wrześniu takich odważnych było ponad 24,3 tys. – czyli wyraźnie więcej niż w sierpniu (wtedy na rynek weszło prawie 22,1 tys. mikrofirm), ale nieco mniej niż we wrześniu ubiegłego roku (wtedy z kolei zarejestrowano 25,1 tys. firm).

Polecamy: Sprzedaż nieruchomości firmowej - rozliczenie podatkowe i ewidencja

Liczba chętnych do uruchomienia własnego biznesu wydaje się dość stabilna, co widać zwłaszcza w danych o 12-miesięcznej średniej liczbie nowych rejestracji. Po wrześniu wartość tej średniej wynosiła 23,7 tys., czyli była nieco mniejsza niż miesiąc i rok wcześniej (w obu przypadkach było to 23,8 tys.). Widać więc, że nie ma znaczących wahań pod względem napływu nowych podmiotów na rynek.

Takie wahnięcia zdarzają się za to w danych o liczbie zamykanych firm. Trudno powiedzieć, czy wynika to z działań przedsiębiorców, którzy czasem w większej liczbie zamykają firmy, czy raczej jest spowodowane procedurami instytucji zarządzających REGONem, które np. co jakiś czas „czyszczą rejestr” z martwych firm.

Zwolnienia z ewidencji za pomocą kas rejestrujących w 2017 r.


Likwidacji nieco więcej

We wrześniu jednak takiego wahnięcia nie było. Liczba zamkniętych firm wyniosła 21,7 tys., co oznacza wzrost i w stosunku do sierpnia (20,5 tys. wykreśleń), i września 2015 r. (19,4 tys.). Nadal jednak liczba nowych firm jest większa od liczby likwidowanych, co sprawia, że ogólna liczba jednoosobowych działalności w REGONie wzrosła.

Nowy podatek może wiele zmienić

Ale teraz mogą pojawić się większe zmiany w liczbie działalności gospodarczych. Jeśli dojdzie do zrównania wysokości składek i podatków – czyli pełnych kosztów pracy – pomiędzy etatem a działalnością, to może się wzmocnić tendencja do przechodzenia przez przedsiębiorców do pracy najemnej. Obecnie bowiem różnica kosztów sprawia, że wielu firmom bardziej opłaca się wynająć podwykonawcę (czyli samozatrudnionego) niż zatrudnić pracownika na etacie. Wprawdzie i tak ostatnio liczba osób wypchniętych na samozatrudnienie przez wysokie koszty płacowe malała, ale ten proces może przyspieszyć.

Wyższy limit zwolnienia podmiotowego w VAT od 2017 r.

Nowy limit ryczałtu od 2017 roku

REKLAMA

Dodatkowo wzrost obciążeń podatkowych dla przedsiębiorców o największych dochodach, zapowiadany przez rząd, może sprawić, że będą oni bardziej skłonni do przekształcania firm w spółki. To może sprawić, że również i z tego powodu liczba działalności zacznie maleć.

Pytanie, jak duża będzie skala tego procesu. Powrót samozatrudnionych do etatów jest już widoczny i raczej nie budzi jakichś większych konsekwencji. Podobnie jak zmiana formy prawnej firmy, kiedy przekroczy ona już odpowiedni rozmiar. Ale jeśli ten proces zanadto przyspieszy, może to oznaczać konsekwencje dla całej gospodarki. Mikrofirmy bowiem dają pewną stabilizację, zwłaszcza w trudnych okresach. Kiedy tej stabilizacji zabraknie, to ewentualne wahnięcia koniunktury mogą być znacznie boleśniejsze niż do tej pory.

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA