| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje?

Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje?

Czym zajmuje się dyrektor techniczny w start-upie, z jakimi trudnościami musi się zmierzyć oraz jaką drogę musi pokonać, by efektywnie zarządzać młodym zespołem?

Często spotykam się ze specjalistami technicznymi, którzy już założyli startup lub właśnie się za to zabierają. Uważa się, że taki scenariusz jest idealny dla programisty. W rzeczywistości oczekiwania często jednak odbiegają od rzeczywistości. Opowiem, jak wygląda praca dyrektora technicznego i współzałożyciela od środka. Mam nadzieję, że moje doświadczenie pomoże młodym dyrektorom nie popełniać starych błędów. W końcu kamienie, o który potykają się osoby o umyśle technicznym, zwykle są bardzo podobne.

Sprawy osobiste: Czy potrzebny programiście startup?

Zanim zaczniemy pracę nad własnym startupem, najpierw należy zapoznać się z tzw. błędem przeżywalności — survival bias. Istota survivorship bias tkwi w tym, że otrzymujemy dużo informacji na temat grupy „ocalałych” i prawie żadnej o „pokonanych”.

Wszystkie zasłyszane historie sukcesu startupów to kropla w morzu opowieści z całkowicie innym zakończeniem. Istnieją setki tysięcy tych, którzy nie przetrwali. Jeśli o nich zapomnimy, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie wymierzymy swoich siły na zamiary i prawie na pewno szybko wypadniemy za burtę.

Kiedy w 2015 roku trafiliśmy do akceleratora TechStars w Berlinie, na pierwszej prezentacji pokazano nam wykaz problemów, o których nie piszą media specjalistyczne. Startup może zetknąć się z depresją lub problemami rodzinnymi założycieli, pozbawieniem wolności, alkoholizmem oraz mnóstwem innych sytuacji. Wszystkie te sytuacje to prawdziwe przypadki, a do tego to tylko niewielka ich część.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Stworzenie startupu to skomplikowane i ryzykowne przedsięwzięcie. Od samego początku musisz rozumieć, po co Ci to wszystko. Żeby szybko zarobić? W tym wypadku nie tędy droga, lepiej wybrać outsourcing lub emigrację. Przez pierwsze kilka lat w startupie pieniędzy nie będzie. Czasami nie starczało nam na pensje, dlatego potrzebny jest też inny rodzaj motywacji.

Chcesz być bajeranckim szefem? Również nie tędy droga. Na początku szef ds. technicznych będzie samodzielnie zajmował się instalacją systemów operacyjnych, konfiguracją firmowej poczty bądź SIP infolinii. Wszyscy będą musieli wykonywać tego rodzaju rutynowe zadania.

Jeśli jednak jesteś świadomy ryzyka i gotowy wziąć na siebie odpowiedzialność, to rezultat jest tego wart. Startup to znaczący poziom swobody twórczej oraz duma z wyników. Wiara w projekt i radość ze stworzenia własnego przydatnego produktu to rzeczy pomagające trzymać się w trudnych sytuacjach i odrzucać oferty pracy, w których oferowane wynagrodzenie jest zwykle większe niż bieżące.

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 28.08.2017

Ekspert:

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zdjęcia

Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje? /Fot. Fotolia
Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje? /Fot. Fotolia

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »