REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Start-up sposobem na bezrobocie

start-up
start-up

REKLAMA

REKLAMA

Przyspieszenie gospodarki i ustabilizowanie się sytuacji na rynku pracy powodują, że maleje przedsiębiorczość Polaków. Wedle danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) na koniec pierwszej połowy 2014 roku zostało złożonych o ponad 5 tys. mniej wniosków o zarejestrowanie działalności gospodarczej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

REKLAMA

Optymistyczna sytuacja na rynku, mniejsze bezrobocie i brak obawy o zwolnienie z pracy wpływają na wyhamowanie aktywności Polaków w poszukiwaniu dodatkowych czy nowych źródeł dochodów. Jak wynika z drugiej edycji Barometru Rynku Pracy firmy Work Service aż 80% pracowników nie boi się utraty zatrudnienia. Z kolei dane CEIDG pokazują, że o ile na koniec czerwca 2013 roku złożonych było 167016 wniosków o zarejestrowanie działalności gospodarczej, o tyle rok później liczba ta zmniejszyła się do 161730. Oznacza to, że im lepsza kondycja rynku pracy, tym gorzej rozwija się mikro przedsiębiorczość.

REKLAMA

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to w wielu przypadkach ucieczka przed bezrobociem, a czasem nawet przymus. Firmy decydują się na zmianę formy zatrudnienia swoich pracowników, jeśli konieczne są cięcia kosztów. Można zaryzykować stwierdzenie, że w takiej sytuacji większą przedsiębiorczością wykazują się pracodawcy, niż sami pracownicy. Ci drudzy w każdej chwili gotowi są wrócić na etat. Dlatego jak tylko poprawia się sytuacja na rynku pracy, spada liczba samozatrudnionych – powiedział Tomasz Hanczarek, prezes Zarządu Work Service SA. 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Start-up ma wsparcie  

REKLAMA

Rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej przy odpowiednim wsparciu może okazać się pierwszym krokiem do stworzenia i rozwinięcia własnej firmy. Z tej możliwości korzystają osoby młode, które mają pomysł na biznes. Wedle danych portalu dla młodych przedsiębiorców Mamstartup.pl 66% właścicieli start-up’ów deklaruje, że ma mniej niż 33 lata. Są to przeważnie absolwenci wyższych uczelni, albo osoby nadal studiujące (17%).

Przykładów firm, które zaczynały od dobrego pomysłu i osiągnęły sukces w Polsce jest bardzo wiele. Work Service jest jednym z nich.  Rozpoczęliśmy działalność w 1999 roku, zakładając firmę jeszcze jako studenci wrocławskiej Akademii Ekonomicznej. Dziś jesteśmy największą firmą z sektora usług HR w Polsce, a naszym  celem jest dołączenie do światowej czołówki. Żeby przekuć swoją wizję w sukces, trzeba wierzyć w siebie, swój pomysł na biznes i konsekwentnie dążyć do realizacji celów – powiedział Tomasz Misiak, prezydent Rady Nadzorczej Work Service SA.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Start-up, czyli innowacyjny sektor gospodarki

Zarejestrowanie działalności gospodarczej odbywa się obecnie wedle uproszczonych przepisów, a formalności związane z tą procedurą ograniczone zostały do minimum. Kolejną zachętą do bycia przedsiębiorcą powinien być szeroki dostęp do źródeł finansowania projektów. Warto wspierać przedsiębiorczość w Polsce, aby powstawało nie tylko więcej firm, ale przede wszystkim by rosła liczba pracodawców. Jedną z większych barier w rozwoju konkurencyjności i tworzeniu nowych miejsc pracy jest brak środków na inwestycje dodał Tomasz Hanczarek.

Osoby rozpoczynające prowadzenie firmy mogą skorzystać zarówno z funduszy rządowych, jak i finansowania przez osoby prywatne. Od kilku lat w Polsce najlepsze pomysły młodych przedsiębiorców trafiają pod skrzydła aniołów biznesu, którzy w zamian za udziały w firmie finansują nowe przedsięwzięcia. Dodatkowo, powstaje wiele organizacji i programów wspierających start-up’y. Wśród nich na uwagę zasługują spotkania studentów  z autorytetami świata biznesu organizowane na uczelniach wyższych. Podczas tego typu wydarzeń prezentowane są młode firmy, a wśród zaproszonych  gości są przedstawiciele różnych branż

Start-up – szansa dla internetowych przedsiębiorstw

Bariery przedsiębiorczości

Bariery hamujące rozwój przedsiębiorczości wśród młodych od lat są niezmienne. Są to przede wszystkim brak kapitału na rozpoczęcie i rozwinięcie firmy, wysokie podatki, biurokracja i brak wsparcia ze strony urzędów, nieustannie zmieniające się prawo, czy niepewność gospodarcza. Klimat dla biznesu w Polsce systematycznie się jednak poprawia. W raporcie Banku Światowego „Doing Business 2014” zajęliśmy 45. pozycję ze na 189 badanych krajów. Jest to awans o 10 miejsc w porównaniu z rokiem poprzednim i najlepszy wynik Polski w historii raportu.

Start-up, szansa na własny dochodowy biznes

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

Czym jest przygotowana likwidacja przedsiębiorstwa?

Przygotowana likwidacja pozwala na sprawne pozyskanie pieniędzy niezbędnych do uregulowania należności wobec wierzycieli, a niekiedy także na zachowanie przez dłużnika części swojego majątku. Dlatego jest to procedura warta uwagi przy planowaniu strategii oddłużenia.

Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?

Wprowadzenie praktyk prozwierzęcych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników i przyczynić się do poprawy wyników firmy. Taki wniosek płynie z tegorocznego badania przeprowadzonego przez portugalskich naukowców. Eksperci ze sklepu zoologicznego zooplus podkreślają, że to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów tworzenia biur przyjaznych zwierzętom.

REKLAMA

Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

REKLAMA