REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Start-up sposobem na bezrobocie

start-up
start-up

REKLAMA

REKLAMA

Przyspieszenie gospodarki i ustabilizowanie się sytuacji na rynku pracy powodują, że maleje przedsiębiorczość Polaków. Wedle danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) na koniec pierwszej połowy 2014 roku zostało złożonych o ponad 5 tys. mniej wniosków o zarejestrowanie działalności gospodarczej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

REKLAMA

Optymistyczna sytuacja na rynku, mniejsze bezrobocie i brak obawy o zwolnienie z pracy wpływają na wyhamowanie aktywności Polaków w poszukiwaniu dodatkowych czy nowych źródeł dochodów. Jak wynika z drugiej edycji Barometru Rynku Pracy firmy Work Service aż 80% pracowników nie boi się utraty zatrudnienia. Z kolei dane CEIDG pokazują, że o ile na koniec czerwca 2013 roku złożonych było 167016 wniosków o zarejestrowanie działalności gospodarczej, o tyle rok później liczba ta zmniejszyła się do 161730. Oznacza to, że im lepsza kondycja rynku pracy, tym gorzej rozwija się mikro przedsiębiorczość.

REKLAMA

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to w wielu przypadkach ucieczka przed bezrobociem, a czasem nawet przymus. Firmy decydują się na zmianę formy zatrudnienia swoich pracowników, jeśli konieczne są cięcia kosztów. Można zaryzykować stwierdzenie, że w takiej sytuacji większą przedsiębiorczością wykazują się pracodawcy, niż sami pracownicy. Ci drudzy w każdej chwili gotowi są wrócić na etat. Dlatego jak tylko poprawia się sytuacja na rynku pracy, spada liczba samozatrudnionych – powiedział Tomasz Hanczarek, prezes Zarządu Work Service SA. 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Start-up ma wsparcie  

REKLAMA

Rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej przy odpowiednim wsparciu może okazać się pierwszym krokiem do stworzenia i rozwinięcia własnej firmy. Z tej możliwości korzystają osoby młode, które mają pomysł na biznes. Wedle danych portalu dla młodych przedsiębiorców Mamstartup.pl 66% właścicieli start-up’ów deklaruje, że ma mniej niż 33 lata. Są to przeważnie absolwenci wyższych uczelni, albo osoby nadal studiujące (17%).

Przykładów firm, które zaczynały od dobrego pomysłu i osiągnęły sukces w Polsce jest bardzo wiele. Work Service jest jednym z nich.  Rozpoczęliśmy działalność w 1999 roku, zakładając firmę jeszcze jako studenci wrocławskiej Akademii Ekonomicznej. Dziś jesteśmy największą firmą z sektora usług HR w Polsce, a naszym  celem jest dołączenie do światowej czołówki. Żeby przekuć swoją wizję w sukces, trzeba wierzyć w siebie, swój pomysł na biznes i konsekwentnie dążyć do realizacji celów – powiedział Tomasz Misiak, prezydent Rady Nadzorczej Work Service SA.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Start-up, czyli innowacyjny sektor gospodarki

Zarejestrowanie działalności gospodarczej odbywa się obecnie wedle uproszczonych przepisów, a formalności związane z tą procedurą ograniczone zostały do minimum. Kolejną zachętą do bycia przedsiębiorcą powinien być szeroki dostęp do źródeł finansowania projektów. Warto wspierać przedsiębiorczość w Polsce, aby powstawało nie tylko więcej firm, ale przede wszystkim by rosła liczba pracodawców. Jedną z większych barier w rozwoju konkurencyjności i tworzeniu nowych miejsc pracy jest brak środków na inwestycje dodał Tomasz Hanczarek.

Osoby rozpoczynające prowadzenie firmy mogą skorzystać zarówno z funduszy rządowych, jak i finansowania przez osoby prywatne. Od kilku lat w Polsce najlepsze pomysły młodych przedsiębiorców trafiają pod skrzydła aniołów biznesu, którzy w zamian za udziały w firmie finansują nowe przedsięwzięcia. Dodatkowo, powstaje wiele organizacji i programów wspierających start-up’y. Wśród nich na uwagę zasługują spotkania studentów  z autorytetami świata biznesu organizowane na uczelniach wyższych. Podczas tego typu wydarzeń prezentowane są młode firmy, a wśród zaproszonych  gości są przedstawiciele różnych branż

Start-up – szansa dla internetowych przedsiębiorstw

Bariery przedsiębiorczości

Bariery hamujące rozwój przedsiębiorczości wśród młodych od lat są niezmienne. Są to przede wszystkim brak kapitału na rozpoczęcie i rozwinięcie firmy, wysokie podatki, biurokracja i brak wsparcia ze strony urzędów, nieustannie zmieniające się prawo, czy niepewność gospodarcza. Klimat dla biznesu w Polsce systematycznie się jednak poprawia. W raporcie Banku Światowego „Doing Business 2014” zajęliśmy 45. pozycję ze na 189 badanych krajów. Jest to awans o 10 miejsc w porównaniu z rokiem poprzednim i najlepszy wynik Polski w historii raportu.

Start-up, szansa na własny dochodowy biznes

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA