REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Start-up sposobem na bezrobocie

start-up
start-up

REKLAMA

REKLAMA

Przyspieszenie gospodarki i ustabilizowanie się sytuacji na rynku pracy powodują, że maleje przedsiębiorczość Polaków. Wedle danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) na koniec pierwszej połowy 2014 roku zostało złożonych o ponad 5 tys. mniej wniosków o zarejestrowanie działalności gospodarczej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

REKLAMA

Optymistyczna sytuacja na rynku, mniejsze bezrobocie i brak obawy o zwolnienie z pracy wpływają na wyhamowanie aktywności Polaków w poszukiwaniu dodatkowych czy nowych źródeł dochodów. Jak wynika z drugiej edycji Barometru Rynku Pracy firmy Work Service aż 80% pracowników nie boi się utraty zatrudnienia. Z kolei dane CEIDG pokazują, że o ile na koniec czerwca 2013 roku złożonych było 167016 wniosków o zarejestrowanie działalności gospodarczej, o tyle rok później liczba ta zmniejszyła się do 161730. Oznacza to, że im lepsza kondycja rynku pracy, tym gorzej rozwija się mikro przedsiębiorczość.

REKLAMA

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to w wielu przypadkach ucieczka przed bezrobociem, a czasem nawet przymus. Firmy decydują się na zmianę formy zatrudnienia swoich pracowników, jeśli konieczne są cięcia kosztów. Można zaryzykować stwierdzenie, że w takiej sytuacji większą przedsiębiorczością wykazują się pracodawcy, niż sami pracownicy. Ci drudzy w każdej chwili gotowi są wrócić na etat. Dlatego jak tylko poprawia się sytuacja na rynku pracy, spada liczba samozatrudnionych – powiedział Tomasz Hanczarek, prezes Zarządu Work Service SA. 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Start-up ma wsparcie  

REKLAMA

Rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej przy odpowiednim wsparciu może okazać się pierwszym krokiem do stworzenia i rozwinięcia własnej firmy. Z tej możliwości korzystają osoby młode, które mają pomysł na biznes. Wedle danych portalu dla młodych przedsiębiorców Mamstartup.pl 66% właścicieli start-up’ów deklaruje, że ma mniej niż 33 lata. Są to przeważnie absolwenci wyższych uczelni, albo osoby nadal studiujące (17%).

Przykładów firm, które zaczynały od dobrego pomysłu i osiągnęły sukces w Polsce jest bardzo wiele. Work Service jest jednym z nich.  Rozpoczęliśmy działalność w 1999 roku, zakładając firmę jeszcze jako studenci wrocławskiej Akademii Ekonomicznej. Dziś jesteśmy największą firmą z sektora usług HR w Polsce, a naszym  celem jest dołączenie do światowej czołówki. Żeby przekuć swoją wizję w sukces, trzeba wierzyć w siebie, swój pomysł na biznes i konsekwentnie dążyć do realizacji celów – powiedział Tomasz Misiak, prezydent Rady Nadzorczej Work Service SA.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Start-up, czyli innowacyjny sektor gospodarki

Zarejestrowanie działalności gospodarczej odbywa się obecnie wedle uproszczonych przepisów, a formalności związane z tą procedurą ograniczone zostały do minimum. Kolejną zachętą do bycia przedsiębiorcą powinien być szeroki dostęp do źródeł finansowania projektów. Warto wspierać przedsiębiorczość w Polsce, aby powstawało nie tylko więcej firm, ale przede wszystkim by rosła liczba pracodawców. Jedną z większych barier w rozwoju konkurencyjności i tworzeniu nowych miejsc pracy jest brak środków na inwestycje dodał Tomasz Hanczarek.

Osoby rozpoczynające prowadzenie firmy mogą skorzystać zarówno z funduszy rządowych, jak i finansowania przez osoby prywatne. Od kilku lat w Polsce najlepsze pomysły młodych przedsiębiorców trafiają pod skrzydła aniołów biznesu, którzy w zamian za udziały w firmie finansują nowe przedsięwzięcia. Dodatkowo, powstaje wiele organizacji i programów wspierających start-up’y. Wśród nich na uwagę zasługują spotkania studentów  z autorytetami świata biznesu organizowane na uczelniach wyższych. Podczas tego typu wydarzeń prezentowane są młode firmy, a wśród zaproszonych  gości są przedstawiciele różnych branż

Start-up – szansa dla internetowych przedsiębiorstw

Bariery przedsiębiorczości

Bariery hamujące rozwój przedsiębiorczości wśród młodych od lat są niezmienne. Są to przede wszystkim brak kapitału na rozpoczęcie i rozwinięcie firmy, wysokie podatki, biurokracja i brak wsparcia ze strony urzędów, nieustannie zmieniające się prawo, czy niepewność gospodarcza. Klimat dla biznesu w Polsce systematycznie się jednak poprawia. W raporcie Banku Światowego „Doing Business 2014” zajęliśmy 45. pozycję ze na 189 badanych krajów. Jest to awans o 10 miejsc w porównaniu z rokiem poprzednim i najlepszy wynik Polski w historii raportu.

Start-up, szansa na własny dochodowy biznes

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA