Obowiązki pracodawcy w związku z ustaniem stosunku pracy
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek udzielenia pracownikowi zwolnienia na poszukiwanie pracy
Obowiązek taki powstaje z chwilą rozpoczęcia okresu wypowiedzenia, w przypadku gdy pracodawca wypowiedział umowę o pracę. Zwolnienie na poszukiwanie pracy przysługuje w wymiarze 2 dni roboczych (w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia) lub 3 dni roboczych w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia (także w przypadku jego skrócenia). Za czas zwolnienia na poszukiwanie pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy
Obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy bez żadnego wniosku pracownika w tej sprawie i niezwłocznie po ustaniu stosunku pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia pracownika z pracodawcą. Treść świadectwa pracy może zostać sprostowana na wniosek pracownika, złożony w dowolnej formie w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy, jeżeli nie odpowiada ona wymaganiom określonym przez prawo lub jest niezgodna ze stanem faktycznym. Sprostowanie polega na zmianie bądź uzupełnieniu treści wadliwego dokumentu. W razie uwzględnienia wniosku pracownika należy wystawić nowy dokument i doręczyć go pracownikowi.
Zobacz: Zasady wydawania świadectw pracy
Jeżeli pracodawca nie uwzględni żądania pracownika sprostowania świadectwa pracy, to pracownik w terminie 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania może skierować wniosek o sprostowanie do sądu pracy. W świadectwie pracy ujawnia się fakty charakteryzujące zatrudnienie pracownika u danego pracodawcy. W szczególności powinno ono zawierać informacje dotyczące:
- okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
- zajmowanych stanowisk,
- trybu rozwiązania stosunku pracy albo okoliczności wygaśnięcia tego stosunku,
- inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracownika w zakresie prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych (wymiar czasu pracy, wykorzystanie urlopu wypoczynkowego, okres pobierania wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków, skrócenia okresu wypowiedzenia).
REKLAMA
Na wniosek pracownika w świadectwie pracy należy podać także informacje dotyczące wysokości i składników wynagrodzenia za pracę, uzyskanych kwalifikacji, przywrócenia pracownika do pracy lub przyznania mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia.
Pracodawca nie ma natomiast obowiązku wydania pracownikowi opinii o pracy. Może on natomiast wydać pracownikowi tzw. referencje, których celem jest polecenie pracownika nowemu pracodawcy.
Zobacz również: Jakie roszczenia przysługują za niewydanie świadectwa pracy?
Źródło: Praca - poradnik dla osób starszych
REKLAMA
REKLAMA