reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Obowiązki pracodawcy w związku z ustaniem stosunku pracy

Obowiązki pracodawcy w związku z ustaniem stosunku pracy

W przypadku ustania stosunku pracy w związku z wypowiedzeniem umowy, po stronie pracodawcy powstaje szereg obowiązków, których powinien dopełnić. Jeżeli sam wypowiedział umowę, wówczas powinien udzielić pracownikowi dwóch dni wolnych w celu poszukiwania pracy. Zobowiązany jest również do wydania świadectwa pracy bez wniosku pracownika.

Obowiązek udzielenia pracownikowi zwolnienia na poszukiwanie pracy

Obowiązek taki powstaje z chwilą rozpoczęcia okresu wypowiedzenia, w przypadku gdy  pracodawca wypowiedział umowę o pracę. Zwolnienie na poszukiwanie pracy przysługuje w wymiarze 2 dni roboczych (w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia) lub 3 dni roboczych w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia (także w przypadku jego skrócenia). Za czas zwolnienia na poszukiwanie pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy

Obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy bez żadnego wniosku pracownika w tej sprawie i niezwłocznie po ustaniu stosunku pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia pracownika z pracodawcą. Treść świadectwa pracy może zostać sprostowana na wniosek pracownika, złożony w dowolnej formie w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy, jeżeli nie odpowiada ona wymaganiom określonym przez prawo lub jest niezgodna ze stanem faktycznym. Sprostowanie polega na zmianie bądź uzupełnieniu treści wadliwego dokumentu. W razie uwzględnienia wniosku pracownika należy wystawić nowy dokument i doręczyć go pracownikowi.

Zobacz: Zasady wydawania świadectw pracy

Jeżeli pracodawca nie uwzględni żądania pracownika sprostowania świadectwa pracy, to pracownik w terminie 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania może skierować wniosek o sprostowanie do sądu pracy. W świadectwie pracy ujawnia się fakty charakteryzujące zatrudnienie pracownika u danego pracodawcy. W szczególności powinno ono zawierać informacje dotyczące:

  • okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
  • zajmowanych stanowisk,
  • trybu rozwiązania stosunku pracy albo okoliczności wygaśnięcia tego stosunku,
  • inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracownika w zakresie prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych (wymiar czasu pracy, wykorzystanie urlopu wypoczynkowego, okres pobierania wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków, skrócenia okresu wypowiedzenia).

Na wniosek pracownika w świadectwie pracy należy podać także informacje dotyczące wysokości i składników wynagrodzenia za pracę, uzyskanych kwalifikacji, przywrócenia pracownika do pracy lub przyznania mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia.

Pracodawca nie ma natomiast obowiązku wydania pracownikowi opinii o pracy. Może on natomiast wydać pracownikowi tzw. referencje, których celem jest polecenie pracownika nowemu pracodawcy.

Zobacz również: Jakie roszczenia przysługują za niewydanie świadectwa pracy?

Źródło: Praca - poradnik dla osób starszych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Rzecznik Praw Obywatelskich

Zdjęcia

Obowiązki pracodawcy w związku z ustaniem stosunku pracy. / fot. Fotolia
Obowiązki pracodawcy w związku z ustaniem stosunku pracy. / fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama