| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rodzaje funduszy > Co zrobić, żeby nie stracić polisy na życie?

Co zrobić, żeby nie stracić polisy na życie?

Nawet najlepiej wypłacalne osoby mogą odczuć skutki kryzysu. Co zrobić, jeżeli nie mamy z czego płacić składek na ubezpieczenie na życie? Ekspert radzi, jak wybrnąć z tarapatów, żeby nie stracić polisy.

Innym rozwiązaniem jest zawieszenie opłacanie składek, oczywiście po uprzednim poinformowaniu o tym ubezpieczyciela. Jest to możliwe prawie we wszystkich towarzystwach, ale trzeba liczyć się z występowaniem specyficznych obwarowań. W większości zakładów ubezpieczeniowych z tej opcji możemy skorzystać tylko raz na jakiś czas. Po zawieszeniu opłacania składek zachowamy ochronę, ale wartość polisy nie będzie przyrastać w tak szybkim tempie jak wówczas, gdybyśmy regularnie wpłacali pieniądze. Najczęściej zawieszenie opłacania składek jest możliwe, jeśli umowa została zawarta na co najmniej dwa lata. Wówczas wpłaty mogą zostać zawieszone najwyżej na 12 miesięcy, licząc od daty wymagalności pierwszej, nieuiszczonej składki.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Alternatywę stanowi obniżenie wysokości składki. Ta opcja jest uzależniona od rodzaju zawartej umowy. Gwarantuje ona utrzymanie ochrony ubezpieczeniowej, jednak na odmiennym niż wcześniej poziomie. Jeżeli posiadamy polisę bez funduszu inwestycyjnego, możemy w każdej chwili zmienić wysokość stawki. Pociąga to za sobą obniżenie gwarantowanej sumy ochronnej, do wypłaty której zobowiązał się ubezpieczyciel. Towarzystwa w różny sposób regulują też wysokość najniższej stawki ubezpieczeniowej.

Przy umowie, zawartej z funduszem inwestycyjnym, obniżenie składki również jest możliwe. Towarzystwa wprowadzają jednak pewne obostrzenia, np. można się zdecydować na takie posunięcie tylko w określonym dniu, stanowiącym rocznicę otwarcia polisy. Można też zrezygnować z indeksowania składek i dodatkowych opcji. Ubezpieczyciel raz do roku proponuje podniesienie sumy ubezpieczenia i wysokości składek o wartość wskaźnika inflacji. Na ogół z tego urealnienia można zrezygnować i pozostać przy dotychczasowych składkach.

Ostatnim rozwiązaniem jest zerwanie umowy z ubezpieczycielem i złożenie wniosku o wykupienie polisy. Można to zrobić dopiero po kilku latach, najczęściej dwóch-trzech, i pod warunkiem opłacenia wszystkich składek. Kwota wykupu, która zostanie wypłacona, jest wyliczana każdorazowo dla konkretnej osoby. Należy pamiętać, że zaproponowana przez ubezpieczyciela suma, szczególnie w pierwszych latach ubezpieczenia, może być wyraźnie niższa niż wartość wpłaconych środków. Wówczas tylko część wydanych pieniędzy wróci do kieszeni ubezpieczonego. Reszta stanowi należności z tytułu kosztów ochrony, ponoszonych przez ubezpieczyciela na wypadek śmierci właściciela polisy i przeznaczona jest na pokrycie opłat, związanych ze składką i ryzykiem dodatkowym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »