REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indeks największych spółek znowu na minusie

Walki w Libii i najniższy od ponad pół roku odczyt wskaźnika PMI w Chinach nie napawają inwestorów optymizmem.
Walki w Libii i najniższy od ponad pół roku odczyt wskaźnika PMI w Chinach nie napawają inwestorów optymizmem.

REKLAMA

REKLAMA

WIG20 usiłował dzisiaj nie poddawać się złym nastrojom, panującym na europejskich giełdach. Zaliczył lekkie odreagowanie, lecz ostatecznie stracił na wartości. Podzielił losy giełd w Paryżu, Frankfurcie czy Londynie.

Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie, podobnie jak piątkowa, stała pod znakiem nieco większej niż ostatnio zmienności notowań. Nasze główne indeksy zaczęły tydzień od niewielkich zwyżek. WIG20 i WIG zyskiwały na otwarciu po około 0,25 proc., a wskaźnik średnich spółek rósł o 0,4 proc. W trakcie pierwszej godziny handlu indeks blue chipów zdołał wznieść się nieco powyżej 2670 punktów, czyli o 0,3 proc. ponad poziom piątkowego zamknięcia. Pogorszenie nastrojów na głównych, europejskich giełdach nie pozwoliło na kontynuację ruchu w górę i stworzyło okazję do ataku niedźwiedzi. Udało im się urwać indeksowi 25 punktów i sprowadzić go na krótko pod kreskę. Byki nie dawały jednak za wygraną i doprowadziły do odbicia, choć nie udało im się pokonać porannego szczytu. WIG20 należał do nielicznych, trzymających się na plusie indeksów na naszym kontynencie. Znalazł się w towarzystwie wskaźników w Budapeszcie, Rydze i Moskwie. Ten ostatni zdecydowanie się wyróżniał, zwyżkując o 1,4 proc.

REKLAMA

Przeczytaj również: Jakie nastroje panowały na rynku europejskiego długu?

W fazie przedpołudniowych spadków najmocniej traciły akcje największych banków oraz firm paliwowych. Walory Lotosu i Pekao szły w dół po prawie 1,5 proc., a papiery PKO i PKN Orlen spadały po 1 proc. Naszym rafineriom nie pomagały rosnące do ponad 104 dolarów za baryłkę ceny ropy. Za to, mimo nieznacznie taniejących kontraktów na miedź, nieźle radziły sobie akcje KGHM, które zyskiwały 1,4 proc. Po południu dołączyły do nich papiery Telekomunikacji Polskiej, rosnące o 1,7 proc. O prawie 2 proc. w górę szły akcje PGNiG. Dzięki tej trójce WIG20 trzymał się na niewielkim plusie przez większą część dnia.

Polecamy serwis: Kredyty

Główne parkiety europejskie zaczęły dzień na niewielki minusach, a dobre dane makroekonomiczne pomogły im wyjść na chwilę nad kreskę. Wskaźnik aktywności gospodarczej w przemyśle strefy euro sprawił niespodziankę, rosnąc z 57,3 do 59 punktów. Wskaźnik PMI dla usług zwiększył swoją wartość z 55,6 do 57,2 punktu. Rekordowo wysoki poziom zanotował wskaźnik nastrojów niemieckich przedsiębiorców. Te dane nie zrobiły na inwestorach większego wrażenia. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie zniżkowały po 0,7-0,8 proc. W Londynie spadek sięgał 0,3 proc. Ten pesymizm prawdopodobnie wywołały doniesienia o nasilających się walkach w Libii oraz najniższy od ponad pół roku odczyt wskaźnika PMI w Chinach. Spadł on z 54,5 do 51,5 punktu, niebezpiecznie zbliżając się do granicy 50 punktów, której przełamanie oznaczałoby słabnięcie koniunktury gospodarczej w tej drugiej co do wielkości światowej gospodarce. O rosnących obawach, związanych z najbardziej zadłużonymi państwami strefy euro, świadczyły spadające po prawie 3 proc. indeksy w Atenach i Mediolanie oraz zniżkujące po 2 proc. wskaźniki w Madrycie i Barcelonie.
Po nerwowej końcówce sesji, w trakcie której byki starały się nie dopuścić do większej przeceny, WIG20 stracił ostatecznie 0,08 proc. Indeks szerokiego rynku nie zmienił wartości, w porównaniu do piątkowego zamknięcia, mWIG40 wzrósł o 0,6 proc., a sWIG80 zniżkował o 0,46 proc. Obroty były dziś bardzo niskie i wyniosły zaledwie 665 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy zbyt beztrosko podchodzą do cyberkryminalistów?

Firmy lekkomyślnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa? Z raportu „State of Enterprise Cyber Risk in the Age of AI 2024” wynika. że co dziesiąta firma nigdy nie przeprowadziła audytu swoich systemów, a połowa sprawdza zabezpieczenia raz w tygodniu lub rzadziej. A aż 65 proc. firm działa na podstawie przestarzałych, co najmniej dwuletnich, planów. 

ZPP chce zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe i e-papierosy

Przedsiębiorcy są zaskoczeni nieoczekiwaną zmianą przepisów podatkowych dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe. Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców alarmują, że zmiany wprowadzane są w niewłaściwy sposób. Mają swoje propozycje. 

Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów

16 października w godzinach 10:00-12:00 zapraszamy na debatę „Upór czy rezygnacja? O skutecznych strategiach realizacji celów”.

MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

REKLAMA

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

REKLAMA

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

REKLAMA