REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Indeks największych spółek znowu na minusie

Walki w Libii i najniższy od ponad pół roku odczyt wskaźnika PMI w Chinach nie napawają inwestorów optymizmem.
Walki w Libii i najniższy od ponad pół roku odczyt wskaźnika PMI w Chinach nie napawają inwestorów optymizmem.

REKLAMA

REKLAMA

WIG20 usiłował dzisiaj nie poddawać się złym nastrojom, panującym na europejskich giełdach. Zaliczył lekkie odreagowanie, lecz ostatecznie stracił na wartości. Podzielił losy giełd w Paryżu, Frankfurcie czy Londynie.

Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie, podobnie jak piątkowa, stała pod znakiem nieco większej niż ostatnio zmienności notowań. Nasze główne indeksy zaczęły tydzień od niewielkich zwyżek. WIG20 i WIG zyskiwały na otwarciu po około 0,25 proc., a wskaźnik średnich spółek rósł o 0,4 proc. W trakcie pierwszej godziny handlu indeks blue chipów zdołał wznieść się nieco powyżej 2670 punktów, czyli o 0,3 proc. ponad poziom piątkowego zamknięcia. Pogorszenie nastrojów na głównych, europejskich giełdach nie pozwoliło na kontynuację ruchu w górę i stworzyło okazję do ataku niedźwiedzi. Udało im się urwać indeksowi 25 punktów i sprowadzić go na krótko pod kreskę. Byki nie dawały jednak za wygraną i doprowadziły do odbicia, choć nie udało im się pokonać porannego szczytu. WIG20 należał do nielicznych, trzymających się na plusie indeksów na naszym kontynencie. Znalazł się w towarzystwie wskaźników w Budapeszcie, Rydze i Moskwie. Ten ostatni zdecydowanie się wyróżniał, zwyżkując o 1,4 proc.

REKLAMA

Przeczytaj również: Jakie nastroje panowały na rynku europejskiego długu?

W fazie przedpołudniowych spadków najmocniej traciły akcje największych banków oraz firm paliwowych. Walory Lotosu i Pekao szły w dół po prawie 1,5 proc., a papiery PKO i PKN Orlen spadały po 1 proc. Naszym rafineriom nie pomagały rosnące do ponad 104 dolarów za baryłkę ceny ropy. Za to, mimo nieznacznie taniejących kontraktów na miedź, nieźle radziły sobie akcje KGHM, które zyskiwały 1,4 proc. Po południu dołączyły do nich papiery Telekomunikacji Polskiej, rosnące o 1,7 proc. O prawie 2 proc. w górę szły akcje PGNiG. Dzięki tej trójce WIG20 trzymał się na niewielkim plusie przez większą część dnia.

Polecamy serwis: Kredyty

Główne parkiety europejskie zaczęły dzień na niewielki minusach, a dobre dane makroekonomiczne pomogły im wyjść na chwilę nad kreskę. Wskaźnik aktywności gospodarczej w przemyśle strefy euro sprawił niespodziankę, rosnąc z 57,3 do 59 punktów. Wskaźnik PMI dla usług zwiększył swoją wartość z 55,6 do 57,2 punktu. Rekordowo wysoki poziom zanotował wskaźnik nastrojów niemieckich przedsiębiorców. Te dane nie zrobiły na inwestorach większego wrażenia. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie zniżkowały po 0,7-0,8 proc. W Londynie spadek sięgał 0,3 proc. Ten pesymizm prawdopodobnie wywołały doniesienia o nasilających się walkach w Libii oraz najniższy od ponad pół roku odczyt wskaźnika PMI w Chinach. Spadł on z 54,5 do 51,5 punktu, niebezpiecznie zbliżając się do granicy 50 punktów, której przełamanie oznaczałoby słabnięcie koniunktury gospodarczej w tej drugiej co do wielkości światowej gospodarce. O rosnących obawach, związanych z najbardziej zadłużonymi państwami strefy euro, świadczyły spadające po prawie 3 proc. indeksy w Atenach i Mediolanie oraz zniżkujące po 2 proc. wskaźniki w Madrycie i Barcelonie.
Po nerwowej końcówce sesji, w trakcie której byki starały się nie dopuścić do większej przeceny, WIG20 stracił ostatecznie 0,08 proc. Indeks szerokiego rynku nie zmienił wartości, w porównaniu do piątkowego zamknięcia, mWIG40 wzrósł o 0,6 proc., a sWIG80 zniżkował o 0,46 proc. Obroty były dziś bardzo niskie i wyniosły zaledwie 665 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA