REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które fundusze zarobiły w lutym najwięcej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rafał Lerski
Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Inwestorzy powinni wstrzymać się z wymianą obligacji na akcje w portfelu aktywów.
Inwestorzy powinni wstrzymać się z wymianą obligacji na akcje w portfelu aktywów.

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego nowe fundusze przynoszą największe zyski? Wprowadzony na polski rynek dwa miesiące temu Pioneer Akcji Aktywna Selekcja uzyskał w lutym najwyższą stopę zwrotu wśród funduszy akcji polskich. Również spośród akcji małych i średnich spółek najwyższe notowania miał nowy fundusz, zarządzany przez Amplico TFI. Eksperci są zdania, że warto lokować środki w nowych funduszach.

REKLAMA

W skali ubiegłego miesiąca główne indeksy GPW zanotowały dodatnie stopy zwrotu. Wzrosty nie były jednak imponujące. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał w tym czasie zaledwie 0,8%. Podobnie wyglądały przeciętne zyski funduszy polskich akcji. Mediana stóp zwrotu podmiotów, inwestujących w krajowe papiery udziałowe, wyniosła +0,4%. Od peletonu w lutym oderwał się nowy fundusz, zarządzany przez TFI Pioneer, uzyskując +4,2% w skali miesiąca. Dobrym wynikom z pewnością sprzyja wciąż niska wartość aktywów, zgromadzonych w tym funduszu Na koniec stycznia wynosiła ona ok. 7 mln zł, co daje zarządzającym dużą elastyczność w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Mediana stóp zwrotu funduszy, koncentrujących się na małych i średnich spółkach, była dużo lepsza i uplasowała się 1,2% na plusie. Dodatkowo nawet na najgorszym funduszu z tej grupy nie można było stracić. Co ciekawe, również w tej grupie najlepszy okazał się nowy fundusz, którego obecna polityka inwestycyjna funkcjonuje od grudnia 2010 r., Amplico Akcji Małych Spółek (Światowy SFIO).

REKLAMA

Do formy wracają powoli fundusze Superfund, które okupują czołówkę rankingu podmiotów, deklarujących możliwość osiągania satysfakcjonujących wyników bez względu na kierunek giełdowej koniunktury. Dobre wyniki, uzyskane w lutym, zapewniły także TFI Superfund pierwsze miejsce w miesięcznej klasyfikacji firm zarządzających. Być może rezultaty zaczyna przynosić modyfikacja zasad strategii inwestycyjnych, którą zapowiadali niedawno przedstawiciele tego TFI. Szybka poprawa wyników byłaby wskazana, bo niektóre spośród wymienionych funduszy mają jeszcze sporo do obrobienia, aby wznieść się ponad zanotowane około dwóch lat temu szczyty.

Dowiedz się także: Dlaczego rentowność obligacji rośnie?

REKLAMA

W gronie funduszy zagranicznych złą passę kontynuowały podmioty, koncentrujące swoje środki na rynkach wschodzących. Wyjątkiem były tylko fundusze akcji rosyjskich. Większość przedsiębiorstw o największej kapitalizacji, notowanych na giełdach w Rosji, należy do grona beneficjentów obserwowanego od kilku miesięcy, mocnego wzrostu cen surowców. Dobry okres mieli jednak przede wszystkim inwestorzy, którzy postawili na wzrost cen akcji spółek, działających na dojrzałych rynkach. Chwilowe wygaśnięcie obaw, związanych z kryzysem fiskalnym strefy euro, wpłynęło na poprawę notowań na europejskich rynkach akcji. Bardzo dobrą passę miały także akcje amerykańskie, których emitenci poprawiają wyniki dzięki silnemu wsparciu gospodarki przez politykę fiskalną i monetarną.

Mimo silnie wzrastającej inflacji i powszechnych opinii o nieuchronności podwyżek stóp w najbliższej przyszłości, w lutym nieźle wypadły fundusze krajowych obligacji. Mediana stóp zwrotu w tej grupie wyniosła 0,6%, a więc była większa niż przeciętne wyniki funduszy polskich akcji szerokiego rynku. Być może rynek z wyprzedzeniem dyskontował brak podwyżki stóp na marcowym posiedzeniu. Pomimo tak dobrych rezultatów wydaje się, że jeszcze nie czas na to, aby oczekiwać ponadprzeciętnych stóp zwrotu z inwestycji w obligacje i zastępować nimi w portfelu aktywa, oparte na akcjach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Lokaty

Uczestnicy rynku, inwestujący na rynkach akcji, zaniepokojeni są pojawianiem się coraz to nowych zagrożeń dla kontynuacji wzrostu potencjalnie wciąż bardzo podatnej na szoki, globalnej koniunktury. Wywołane niepokojami w świecie arabskim wzrosty cen ropy, o ile utrzymają się przez dłuższy czas na obecnym lub wyższych poziomach, są w stanie wywołać szok podażowy, który mógłby doprowadzić do schłodzenia gospodarki, a w czarnym scenariuszu – prowadzić nawet do stagflacji. Jak na razie jest to jedynie zagrożenie potencjalne, nie przekładające się na coraz większą aktywność globalnego biznesu. Na większości rynków spółki, przynajmniej jeszcze w tym roku, będą poprawiały wyniki. Natomiast patrząc na wzrastającą na całym świecie presję inflacyjną, należy spodziewać się, że coraz więcej państw dołączy do grona, zacieśniającego politykę monetarną. Taka sytuacja niekoniecznie od razu musi negatywnie przełożyć się na schłodzenie gospodarki i spadek zysków spółek, ale będzie negatywnie wpływać na ceny obligacji.

Inwestorzy, kierujący się zasadą większego prawdopodobieństwa, powinni poczekać jeszcze na negatywne sygnały, płynące z gospodarki i spółek giełdowych, aby podjąć decyzję o zamianie akcji na obligacje w portfelu inwestycyjnym. Oczywiście kursy akcji reagują z wyprzedzeniem, nawet w stosunku do wskaźników, które mają za zadanie odzwierciedlać przyszłe tendencje w gospodarce. Jednak próby „ustrzelenia” idealnego szczytu notowań, aby sprzedać na nim akcje, zwykle nie kończą się powodzeniem. Jak na razie, czy to na polskiej giełdzie, czy w skali globalnej, nie ma jeszcze wyraźnych sygnałów odwrócenia trendu cen akcji na spadkowy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA