| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Jak założyć własny biznes dzięki funduszom unijnym w województwie łódzkim

Jak założyć własny biznes dzięki funduszom unijnym w województwie łódzkim

Jeśli jesteś mieszkańcem województwa łódzkiego i kiedykolwiek myślałeś o założeniu działalności gospodarczej – nie zastanawiaj się już dłużej. W ramach środków unijnych możesz otrzymać na ten cel nawet do 40 tys. złotych.

Pieniądze o których mowa powyżej wypłacane są ze środków unijnych dostępnych w ramach działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Wyznaczone przez Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi instytucje przeprowadzają procedurę naboru uczestników projektu. Po zakwalifikowaniu się do objęcia pomocą, uczestnicy mogą skorzystać z różnorodnych form wsparcia, w tym ze szkoleń i doradztwa, pomocy finansowej na uruchomienie własnego biznesu oraz wsparcia pomostowego.

Zobacz: Jak pozyskać fundusze na rozwój najmniejszych firm w województwie łódzkim

Lista instytucji udzielających dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej dostępna jest na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi, pod adresem: http://pokl.wup.lodz.pl .

Kto może ubiegać się o przyznanie dotacji?

O dotację mogą ubiegać się mieszkańcy województwa łódzkiego, którzy nie posiadali zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie 1 roku przed przystąpieniem do projektu. Mogą to być zatem zarówno osoby pozostające bez zatrudnienia jak i osoby pracujące. Instytucje udzielające dotacji mają jednak możliwość zawężenia grupy docelowej - kryterium może być miejsce zamieszkania, wiek, płeć oraz status na rynku pracy.

W wrześniu 2010 roku zostanie rozpoczęty nabór zgłoszeń dla mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego. W ramach przewidzianego naboru o wsparcie w wysokości do 20 tys. złotych mogą wnioskować: kobiety powracające lub wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci, osoby do 25 roku życia, osoby w wieku 45+ oraz osoby pozostające bez zatrudnienia przez okres co najmniej 12 miesięcy w ciągu ostatnich 24 miesięcy przed przystąpieniem do projektu.

Na co można otrzymać dotację?

Dotacja może być przeznaczona na pokrycie wydatków inwestycyjnych (w tym m.in. składniki majątku trwałego, koszty prac remontowych i budowlanych) oraz wydatków na środki obrotowe uznanych za niezbędne dla prowadzenia działalności gospodarczej i odpowiednio uzasadnionych przez wnioskującego. Dotacja może być przeznaczona na środki transportu, uznane za niezbędne dla prowadzenia działalności gospodarczej i odpowiednio uzasadnione przez wnioskującego. Dotacja nie może być wykorzystana na zakup środków transportu w przypadku podejmowania działalności w sektorze transportu towarów.

Uczestnik projektu, który otrzymał dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej ma obowiązek dokonać zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami, jeżeli prowadził działalność gospodarczą przez okres krótszy niż 12 miesięcy, albo naruszone zostały inne warunki umowy dotyczące przeznaczenia wypłaconych środków.

Porównaj: Jak skutecznie informować o funduszach unijnych w województwie łódzkim - część I

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »