Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł w lutym br. 2,9 proc. Mamy więc do czynienia z miłą niespodzianką. Ekonomiści liczyli, że lutowa inflacja sięgnie 3 proc., tymczasem była nieznacznie niższa. To spora ulga po tym, jak w styczniu ceny skoczyły o 3,5 proc. Z podobnie niską inflacją jak w lutym, mieliśmy do czynienia poprzednio w styczniu ubiegłego roku. Wówczas wyniosła ona 2,8 proc.
Piątkowe notowania (12 marca br.) na rynku europejskim upłynęły pod znakiem oczekiwania inwestorów na dane z USA. Indeksy w trakcie sesji rosły, a publikacje dotyczące sprzedaży detalicznej okazały się lepsze od oczekiwań. Także dane o produkcji przemysłowej w strefie euro (wzrosła o 1,7 proc.) sprzyjały w piątek kupującym. Giełdy we Frankfurcie oraz Londynie zakończyły sesję niewielkimi zwyżkami. Indeks FTSE100 zyskał na zamknięciu 0,15 proc., a niemiecki DAX 0,28 proc.
11 marca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-522/08 Telekomunikacja Polska przeciwko Urzędowi Komunikacji Elektronicznej, w którym stwierdził, że przepisy Prawa telekomunikacyjnego, w tym art. 57 ust. 1, na podstawie którego zakaz został wydany, jest zgodny z dyrektywą ramową i dyrektywą o usłudze powszechnej.
Samorządom województw zagwarantowano do 2020 roku środki finansowe w wysokości 7,5 mld zł na zakup, modernizację i naprawy taboru kolejowego, w tym 3,6 mld zł do roku 2015, tak dużych nakładów finansowych na ten cel dotychczas nie było – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Juliusz Engelhardt podczas debaty na temat usamorządowienia przewozów regionalnych.