REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadek zatrudnienia wyhamowuje

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.

REKLAMA

REKLAMA

Stopniowo poprawia się sytuacja na rynku pracy. Liczba zatrudnionych w przedsiębiorstwach jeszcze się zmniejsza, ale coraz wolniej. Wyraźnie lepiej jestz płacami. Średnie wynagrodzenie wzrosło w lutym mocniej, niż się spodziewano.

Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w lutym 3288,29 zł, czyli było wyższe o 2,9 proc. niż w lutym ubiegłego roku.

REKLAMA

REKLAMA

Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 2,6 proc., mieliśmy więc miłą niespodziankę w tym zakresie. Na liście płac przeciętny pracownik sektora przedsiębiorstw zobaczył w lutym 57 zł więcej niż w styczniu i 77 zł więcej niż w lutym ubiegłego roku. Będzie nieco mniej zadowolony, gdy postanowi zamienić gotówkę na towary i usługi. Przy sklepowej kasie okaże się, że podwyżka była dość iluzoryczna.

W lutym ceny dóbr konsumpcyjnych i usług były bowiem średnio o 2,9 proc. wyższe niż przed rokiem. Całą podwyżkę płac zjadła więc inflacja. Ale w tym przypadku mamy do czynienia z poprawą sytuacji. W styczniu nie dość, że średnie wynagrodzenie zwiększyło się o zaledwie 0,5 proc., to wynosząca w poprzednim miesiącu 3,5 proc. inflacja uszczupliła dochody o 3 proc.

W lutym w walce ze wzrostem cen byliśmy na remisie. Jest spora szansa, że w kolejnych miesiącach zatrudnieni w firmach będą górą. Inflacja ma się bowiem jeszcze bardziej się obniżyć.

Poprawiająca się sytuacja w gospodarce daje natomiast nadzieję, że średnie wynagrodzenie nadal będzie się zwiększać. Można liczyć na tempo wzrostu płac zbliżone do tego, z którym mieliśmy do czynienia w lutym. Według prognoz ekonomistów, ceny w marcu mogą wzrosnąć o 2,5 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Powoli poprawia się sytuacja na rynku pracy. W lutym w przedsiębiorstwach zatrudnionych było 5 mln 293 tys. osób. W porównaniu do stycznia ubyło 8 200 etatów. Spadek nie jest więc duży i niewiele brakuje do zahamowania niekorzystnych tendencji.

W porównaniu do lutego ubiegłego roku zatrudnienie było mniejsze o 58,6 tys. osób, ale i w tym ujęciu widać poprawę sytuacji, bo tempo spadku miejsc pracy wyraźnie się zmniejsza. W grudniu liczba zatrudnionych zmniejszyła się o 105,6 tys., a w styczniu o 72,9 tys. Największy procentowo spadek liczby miejsc pracy w firmach obserwowano we wrześniu i październiku ubiegłego roku.

Wówczas sięgał on 2,4 proc. Od tego czasu sytuacja systematycznie się poprawia. W lutym spadek liczby miejsc pracy wyniósł 1,1 proc. w porównaniu do lutego 2009 roku. Ekonomiści spodziewali się spadku o 1 proc., więc dane były nieznacznie gorsze od oczekiwań.

Polecamy: Zatrudnienie.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA