| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Gorzej w budownictwie

Gorzej w budownictwie

Kolejny solidny wzrost w przemyśle i pogłębienie załamania w budownictwie przyniósł luty w zakresie produkcji w naszym kraju. Produkcja przemysłowa zwiększyła się o 9,2 proc. w skali roku, a budowlano-montażowa spadła o blisko jedną czwartą.

Po uwzględnieniu czynników sezonowych, czyli na przykład różnicy w liczbie dni pracy w porównywanych miesiącach, wzrost w przemyśle sięgnął 9,5% wobec 11,1 proc. w styczniu tego roku. W przypadku budownictwa spadek sięgnął prawie 25 proc. wobec niecałych 3 proc. miesiąc wcześniej.

Z danych o sytuacji w budownictwie płyną trzy najważniejsze wnioski. Po pierwsze, wpływ surowej zimy był bezdyskusyjny, po drugie, przewidywania, że trudne warunki atmosferyczne przełożą się na kondycję naszej gospodarki w I kwartale, okazują się trafne, i po trzecie, niepewne są perspektywy na kolejne miesiące.

Luty był miesiącem, w którym załamanie dotknęło wszystkie sfery budownictwa – od infrastrukturalnego, gdzie spadek w skali roku sięgnął blisko 17 proc., poprzez budownictwo specjalistyczne (zniżka o jedną piątą), aż do prac związanych ze wznoszeniem budynków (regres o ponad 30 proc.).

W danych o kondycji przemysłu trudno znaleźć słabe punkty, ale nie może to być też zaskoczeniem. Rok temu w tym czasie mieliśmy kulminację zjawisk kryzysowych, więc teraz efekt niskiej bazy porównawczej sprzyja dobrym wynikom.

Łyżką dziegciu jest spadek tempa wzrostu w przypadku danych odsezonowanych, ale za wcześnie jest, by mówić tu o kształtowaniu się nowej tendencji.

Cieszy to, że poprawa sytuacji następuje w coraz większej liczbie działów. O ile w II połowie minionego roku wzrost produkcji notowało mniej więcej tyle samo z nich, co spadek, to teraz już w dwóch trzecich działów mamy poprawę.

Najlepiej jest w zakresie produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (wzrost sięga blisko 58 proc. w skali roku), najgorzej jeśli chodzi o dział klasyfikowany jako pozostały sprzęt transportowy (obniżka o 17,6 proc.).

Od marca baza porównawcza dla danych o kondycji przemysłu zacznie się podnosić i wtedy dopiero lepiej będzie można ocenić skalę ożywienia gospodarczego. Warto pamiętać, że mimo wysokiego wzrostu produkcji w ostatnich miesiącach i tak pozostaje ona wyraźnie poniżej poziomów sprzed kryzysu.

Natomiast w przypadku budownictwa przy publikacji marcowych danych będziemy mieli szansę zobaczyć prawdziwy stan tej części gospodarki w tym roku.

Polecamy: Nieruchomości.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Publicystka ekonomiczna, bankowczyni, pedagog.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »